Dienas ziņas

Aicina rīkoties pirms epidemiologa zvana

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pārvietojoties kajakos, attīra upi

Aktīvisti Daugavpils novadā atbrīvo upi no kritušajiem kokiem

Brīvajos brīžos laivošanas entuziasts no Daugavpils Jānis Vilcāns dodas izbraukumos ne vien pa Latgales, bet arī citām Latvijas upēm. Nereti tie bijuši grūtību pilni izbraucieni, jo daudzas mazās upes ir teju neizbraucamas dažādu šķēršļu dēļ. Tā radās ideja uzrunāt draugus un doties sakopt šīs upes. Pēdējā laikā vairāku kilometru garumā attīrīts Laucesas upes posms. 

"Vētras dara savu. Maijā uz lapām sniegs bija uzsnidzis un koki sagāzti. Protams, bebru te ļoti daudz ir. Ir jau tādi gadi, kad principā tas viss bija tik labvēlīgi, ka koki upēs negāzās un pavasara palos bija augsts līmenis. Ja kaut kas iegāzās, izskaloja. Bet šogad upes ir šausmīgi piegāztas. Tiek saskalotas smiltis, upes gultne tiek aizsista, tas upes tecējums tiek traucēts.

Principā tā mazā upe iet bojā," pastāstīja Vilcāns.

Viņš ar upju tīrīšanu brīvajos brīžos aizrāvies jau vairāku gadu garumā, turpretī Mārtiņam Stankevičam ši tikai otrā reize. Kā draugi smej – paši sev meklē problēmas, jo šo darbu veic brīvprātīgi un neviens uz to nav pierunājis. 

"Mana laiva ir vispār paredzēta makšķerēšanai, viņa tam ir domāta. Man, protams, viss noņemts nost – tie aksesuāri, makšķerkātu turētāji un visādas tādas lietas. Bet, jā, kāpēc nedarīt?! Tas ir savādāk. Bet tas ir interesanti un forši!" par nodarbi izteicās Stankevičs.

Lai gan, raugoties no malas, šķiet, ka darbi sokas raiti, aktīvisti atzīst, ka netrūkst arī izaicinājumu. Viens no tiem ir ūdens temperatūra, arī neparedzētās dziļuma svārstības upē.

"Ir mums situācijas, kad ir bail. Tiešām. Bet tā baiļu pārvarēšana – tas atkal sava veida adrenalīnu, priekš kā mēs arī dzīvojam. Ūdens temperatūra ir kādi 6–7 grādi, es domāju, uz sajūtām," stāstīja Vilcāns.

"Jāzāģē diezgan daudz un pamatīgi. Tas diennakts gaišais laiks ir ļoti īss. Mums pirmajā reizē nācās zvanīt draugam, lai brauc mums pakaļ un pusceļā savāc," piebilda Stankevičs.

Lai arī iecerētie attīrīšanas darbi Laucesas upē tuvojas noslēgumam, aktīvisti nedomā apstāties pie padarītā. Ja laikapstākļi būs labvēlīgi, tad jau šogad viņu plānos ir doties tīrīt arī Dubnas upi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt