Dienas ziņas

Krūts vēža profilakses kampaņā aicina "noņemt rozā brilles"

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Nelikumīga būvniecība Daugavpilī ietekmē Lielā Stropu ezera nākotni

Vides aizstāvji satraukti par patvaļīgas būvniecības ietekmi uz Lielā Stropu ezera nākotni

Patvaļīga, nelikumīga būvniecība Lielā Stropu ezera krastā Daugavpilī ietekmē šīs ūdenstilpes nākotni. Par tajā mītošajām zivīm un putnu ligzdošanas vietām uztraucas gan Valsts vides dienests (VVD), gan Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). Kaut gan vietējie iedzīvotāji, kuriem ezera krastā ir privātmājas, jau iepriekš sodīti par nelikumīgu būvniecību, negodprātīgā rīcība turpinās. 

ĪSUMĀ:

  • Ezers ir aizsargājams biotops; tajā dzīvo asari, līdakas, plauži un raudas un ligzdo putni.
  • Nelikumīga būvniecība ezera krastā konstatēta jau pērn; privātmāju īpašniekiem administratīvie sodi netraucē. 
  • VVD ierosinājis administratīvās pārkāpumu lietas, lai sauktu atbildīgās personas pie atbildības.
  • Līdz maija beigām īpašniekiem jāsniedz paskaidrojums; līdz ziemai jāiesniedz un jāsaskaņo būvprojekti.
  • Pretējā gadījumā īpašniekiem draud sods: brīdinājums un naudas sods 2000 eiro apmērā.
  • Vides eksperti ir satraukti par jau tagad radīto kaitējumu. 
  • Konstatējot pārkāpumus, DAP plāno vērsties VVD, jo nelikumīgās celtniecības dēļ cietuši arī ezera krastā augošie koki.

Lielajā Stropu ezerā dzīvo asari, līdakas, plauži un raudas; tajā ligzdo putni, un ezers atzīts kā īpaši aizsargājams biotops. Ezera krastā noris privātmāju apbūve, un īpašnieki šeit pavaļīgi izveidojuši molus un smilšu uzbērumus. Šāda patvaļīga, nelikumīga apbūve rada apdraudējumus dabai, atzina DAP.

DAP Latgales reģionālās administrācijas pārstāve Irēna Skrinda norādīja: "Ezers ir padziļināts šajās darbības vietās triju īpašumu robežās, piegulošajās teritorijās. Te jūs varat redzēt, ka ir izņemts ievērojams daudzums minerālgrunts no ezera. Ir ietekmēts profils, ir arī ievērojami izmainīta krasta līnija, palielinot to, veidojot uzbērumus, veidojot krasta uzbērumus, veidojot sānu uzbērumus."

Nelikumībām, kas konstatētas jau pagājušajā gadā, uzmanību pievērsis arī VVD.

Pērn viens no privātmājas īpašniekiem administratīvi sodīts, bet iedzīvotāji nesen atkal norādījuši uz pārkāpumiem.

VVD Latgales reģionālās vides pārvaldes pārstāvis Visvaldis Noviks atzīmēja: "Esam atklājuši vēl divus īpašumus, kuru īpašnieki veikuši patvaļīgas darbības Lielā Stropu ezera aizsargjoslā, iepriekš nesaņemot tehniskos noteikumus šai darbībai."

Tagad VVD ierosinājis administratīvā pārkāpuma lietas, lai sauktu atbildīgās personas pie atbildības.

VVD pārstāvis Noviks skaidroja: "Izrietoši no Dabas aizsardzības pārvaldes sniegtā izvērtējuma, tiks lemts par ezera krasta līnijas atjaunošanu sākotnējā stāvoklī. Tas būs jādara pašiem īpašniekiem."

Līdz maija beigām īpašniekiem jāsniedz paskaidrojums; līdz ziemai jāiesniedz un jāsaskaņo būvprojekti. Pretējā gadījumā sods ir brīdinājums un naudas sods – 2000 eiro.

Tikmēr vides eksperti ir satraukti par jau tagad radīto kaitējumu. DAP pārstāve Skrinda norādīja: "Krasta līnija ir palielinājusies, un tāda palielināta krasta līnija veido lielāku ezera saskarsmi ar sauszemi un līdz ar to ar visām tām ietekmēm, kas notiek krastā, un tas arī negatīvi ietekmē biotopu kvalitāti."

Inspektores ieskatā nodarītie postījumi Lielajam Stropu ezeram ir nopietni, taču vēl ir iespēja atjaunot sākotnējo krasta līniju. Skrinda piebilda: "Būtu jāaizber te izveidotās bedres ezera gultnē un jāatjauno krasta līnija."

Ezerā jāatjauno labvēlīga vide zivju nārstam, putnu ligzdošanai. Konstatējot pārkāpumus, DAP plāno vērsties VVD, jo nelikumīgās celtniecības dēļ cietuši arī ezera krastā augošie koki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti