Dienas ziņas

Brīvprātīgie ugunsdzēsēji saņem jaunu auto

Dienas ziņas

Ceļ godā pirts tradīcijas

Papē atdzimusi vēsturiskā fišerijas ēka

Papē atdzimusi vēsturiskā fišerijas ēka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pagājušā gadsimta 30. gados Pape bija viens no lielākajiem Kurzemes piekrastes zvejniekciemiem. Viena no tā laika liecībām – zivju pārstrādei un noliktavām būvētā mūra ēka jeb fišerija ilgstoši bija pamesta likteņa varā, taču pēc vērienīgiem remontdarbiem  kultūrvēsturiskā celtne atdzimusi  no jauna.

"Dzintarvēji" jeb tautā saukta fišerijas ēka uzbūvēta 1936. gadā. Vietējie Papes ciema zvejnieki te nodevuši savus zivju lomus, kur tie sālīti un uzglabāti ledus pagrabos, lai pēc tam tos nogādātu Liepājā. Mūra nams vienlaicīgi kalpojis kā sabiedriskais centrs, kur rīkoti dažādi pasākumi, te arī uzņemtas filmas "Zvejnieka dēls" epizodes.

Tā kā ēkai ir kultūras pieminekļa statuss, tās atjaunošanā izmantoti dabīgie materiāli, pēc iespējas cenšoties saglabāt autentisko vidi.

"Raksturīgākā ir sāls telpa otrajā mājas galā, kur ir sāls vannas un kuras netika skartas. Grīda tika atstāta un pašas sāls vannas, ēkas sienas un logus atjaunojām pēc vecajiem paraugiem," stāstīja projekta vadītāja Raimonda Ābelīte.

Papē atdzimusi vēsturiskā fišerijas ēka
00:00 / 04:00
Lejuplādēt
Tas ir neviltots prieks, ka brūkošā fišerijas ēka beidzot ir atjaunota, atzina Kuršu iniciatīvas fonda un arī Papes tūrisma informācijas punkta vadītājs Māris Muitenieks. Viņam kā vietējam ciema iedzīvotājam īpašs lepnums par piekrastes zvejniecībai veltīto ekspozīciju, jo arī viņa vectēvs Miķelis Muitenieks bijis zvejnieks. Tagad apskatei izlikta viņa tīklu kolekcija, arī ūdas ar speciālo ķebli un grozu. Te arī citi senie zvejas rīki, kas vēl atrasti vietējās mājās.

"Lielākā kolekcijas daļa ir no Ķoņu ciema sētām, bet viena daļa arī no citām Papes sētām – kādos šķūņos mētājās un tad laika gaitā esmu tās lietas savācis, un tad tās ir nonākušas šeit," teica Muitenieks.

Pēc vērienīgā remonta fišerijas ēka tikusi pie mansarda stāva, kurā turpmāk atradīsies tautā iemīļotā, pērnruden mūžībā aizgājušā Pūķu Jāņa daudzveidīgā un plašā mūzikas instrumentu kolekcija. Te glabāsies arī viņa fotoalbumi, pieraksti, zīmējumu skices.

"Instrumentus, ja kāds māk spēlēt, drīkst spēlēt. Tas nebūs muzejs, kur viss aiz stikla nolikts. Pašam Pūķu Jānim būtu paticis, ja kāds izmanto un spēlē, tā kā droši var ņemt rokās,

protams, ar pietāti un cieņu izturoties pret eksponātiem," norādīja Rucavas Tūrisma informācijas centra vadītāja Dace Mieme.

"Dzintarvēju" jeb bijušās fišerijas atjaunošana izmaksājusi 307 000 eiro, no tiem 228 000 eiro ir Eiropas Zivsaimniecības fonda finansējums. Rucavnieki ir pārliecināti, ka šis ieguldījums veicinās tūrisma attīstību, līdz ar to arī ekonomisko aktivitāti piekrastē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti