Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Puča dienās dzīve Latvijā neapsīka

Notikumu retrospekcija: Puča dienās – maizes deficīts, streiki un neziņa par skolas gaitām

Dienās, kad izšķīrās Latvijas liktenis, bija jārisina arī gluži ikdienišķas un saimnieciskas lietas. Piemēram, kā nodrošināt iedzīvotāju apgādi ar pirmās nepieciešamības precēm situācijā, kad antikonstitucionālie formējumi visādi cenšas paralizēt republikas dzīvi. Video hronikās par to ir skopas  ziņas, taču ieskatu var gūt, pārlasot to dienu avīzēs.

1991.gada 21.augusta numurā laikraksts "Latvijas Jaunatne" atreferē, kas iepriekšējā dienā ir lemts valdības sēdē. Žurnālists raksta: lai mazinātu ažiotāžu, kas radusies sakarā ar lielo pieprasījumu pēc maizes, ir nolemts palielināt maizes cepšanu. Finanšu ministrs Siliņš paziņoja, ka bankās nav naudas algu izmaksai, taču solīja veikt pasākumus. Vēl konstatēts, ka iedzīvotāji mēģina masveidā izņemt noguldīto naudu no krājkasēm.

"Latvijas Krājbankas" pārstāvis izteicis varbūtību, ka naudu ne tikai ņemšot ārā, bet tie, kas naudu ieguvuši netīros ceļos, to varētu mēģināt noguldīt. Bankas pārstāvis atzinis, ka pats naudu lielos apmēros ārā neņemtu, jo, kad mainās valdības, ir jukas. Tad labāk, lai nauda guļot bankā.

Apkopojot informāciju no lauku rajoniem, valdības sēdē konstatēts, ka laukos viss ir salīdzinoši mierīgi un nekādas īpašas militārās aktivitātes nav novērotas.

Nelieli incidenti un šaudīšanās bijusi vienīgi Madonā un Saldū, ka arī zvejniekus jūrā tagad laiž  tikai pēc rūpīgas robežsargu pārbaudes.

Gaisā virmo satraukums par to, kas notiks ar labības ražu. Vai graudus vajadzēs nodot militāristiem? Līdz pučam bija nokulta apmēram puse platību. Lai atbalstītu lauku ļaudis, valdība nolēma sūtīt studentus un skolēnus palīdzēt novākt ražu.

Lai paustu Latvijā dzīvojošo tautu attieksmi pret puču, Augstākā Padome izsludināja vispārēju beztermiņa streiku. Kā izriet no publicētām ziņām, ne visi uzņēmumi steigušies pildīt parlamenta rīkojumu. Olainē streikojot visi trīs ķīmiskie uzņēmumi. Savukārt Rīgas vagonu rūpnīcā draudot visus streikotājus atlaist no darba. Latvijas Zivsaimniecības darbinieku arodbiedrības republikas komiteja atbalstot apvērsuma organizētājus un no streika organizēšanas atsakās.

Atlikušas nepilnas divas nedēļas līdz jaunā mācību gada sākumam. Vecāki neziņā, vai 1.septembrī varēs bērnus laist uz skolu.

Tautas izglītības ministrs Andris Piebalgs norādījis, ka vēl nav iemesla atcelt mācību gada sākumu. Lai gan šāda varbūtība tiekot paturēta prātā un apsvērta.

Vissapīlētais stāvoklis varētu būt Liepājā, kur noteikta komandanta valdīšana, un Rīgas centra skolās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti