Rīta Panorāma

Intervija ar Lindu Zajarsku un grupu My Radiant You

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pirmās palīdzības ABC. Suņu kodumi

VIDEO: Kā izvairīties no nikna suņa un kā rīkoties, ja dzīvnieks iekodis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Kā izvairīties no suņu kodumiem un kāda būtu pareiza rīcība, ja dzīvnieks tomēr ir iekodis? Uz šiem jautājumiem atbildes meklēja Latvijas Televīzijas raidījums "Rīta panorāma" rubrikā "Pirmās palīdzības ABC".

Ja uzbrūk nepazīstams suns, tad, spējot izprast dzīvnieka domāšanu, ir visai liela iespēja no kodumiem izvairīties. Svarīgi vienmēr ar nikno dzīvnieku saglabāt acu kontaktu. Bēgt prom nedrīkst.

"Mums ir jārīkojas sunim saprotot, nevis bailēs kliedzot. Apstājoties, mierīgi, pagriežoties pret suni un parādīt, ka tu nebaidies. Lai viņš rej, nerunāties, neraustīties, vienkārši skatīties uz viņu un būt ar seju pret viņu. Stāvēt stalti, pārliecinoši, mierīgi.

Var mēģināt palēnām sunim iet virsū un parādīt viņam robežu, kuru viņš nedrīkst šķērsot. Vismaz 95% gadījumu tas nostrādās.

Tas jādara, mierīgi, pacietīgi, suns varbūt ries, bet pēc kāda laika nomierināsies. Ja viņš atkal nāk virsū, atkal paejam uz priekšu," pamāca kinologs Ivo Svenne.

Ja suns tomēr ir meties uzbrukumā, tad attiecīgi jārīkojas: ''Ja mums ir kaut kāds priekšmets rokā, tad mēs to noliekam starp sevi un suni. Skaļā balsī kliedzam visās valodās: Nē! Miers! Mājās!. Ja viņš mums nāk virsū, mēs atbīdām. Pēc kaut kāda brīža viņš sapratīs un zaudēs interesi."

Ja suns tomēr iekož, tad primārais uzdevums ir apturēt asiņošanu. Arī tad, ja asiņošana nav bīstama, brūce ir maza, jāseko ātrai un pareizai rīcībai, jo pastāv risks inficēties ar trakumsērgu.

"Censties mazgāt brūci ar ūdeni un ziepēm. Ko tas dod? Tas palīdzēs izmazgāt brūci no iespējamās infekcijas un trakumsērga vai nu neiekļūs cilvēka asinsrites sistēmā, vai iekļūs krietni mazāk," iesaka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis.

Brūci var skalot dažas minūtes. Pēc tam jādodas uz kādu no ārstniecības iestādēm, jākonsultējas ar ārstu un jāsaņem potes pret trakumsērgu.

"Pirmo poti vajadzētu pacensties saņemt pirmo 10 dienu laikā, kamēr šī slimība nav sākusi bojāt cilvēka veselību," sacīja NMPD pārstāvis.


Nepareiza rīcība:

  • kodumu ignorēšana;
  • dezinficēšana ar spirtu;
  • sakostās vietas kasīšana;
  • trakumsērgas riska ignorēšana.

Pareiza rīcība:

  • asiņošanas apturēšana;
  • ātrās palīdzības izsaukšana;
  • potes pret trakumsērgu;
  • ja brūce maza, tad skalošana ar ziepjūdeni, ārsta apmeklēšana, potes pret trakumsērgu.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti