Panorāma

Saeima lemj par dzīvnieku pavairotāju stingrāku uzraudzību

Panorāma

Panorāma

Pierobežā bažas par palikšanu bez "ātrajiem" naktī

Tilžas iedzīvotāji iebilst neatliekamās palīdzības brigādes slēgšanai nakts laikā

No 1. aprīļa Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāde Balvu novada Tilžā vairs nestrādās naktīs. Tās darba laiks būšot tikai no astoņiem rītā līdz desmitiem vakarā. Pēc NMPD dienesta plāniem naktīs uz izsaukumu Tilžā, apkārtējos ciemos un viensētās dosies tuvākā mediķu brigāde no Balviem, Viļakas vai Kārsavas. Par šiem plāniem vietējie ir nepatīkami pārsteigti un ceļ trauksmi par neatliekamās medicīniskās palīdzības operatīvu pieejamību nakts laikā.

Saīsina darba laiku, nestrādās vairs naktīs

Tilža ir apdzīvota vieta lauku pagastu vidū, līdz tuvākajai pilsētai ar slimnīcu ir 30 kilometri. 

NMPD brigādē Tilžā patlaban strādā deviņi mediķi un pieci šoferi, bet līdz ar dienesta vadītājas Lienes Cipules aizvadītā gada beigās izdoto rīkojumu tā vairs nestrādās naktīs.

Lēmumu pārtraukt brigādes darbu Tilžā nakts laikā NMPD pamatoja ar mazo izsaukumu skaitu naktīs – vidēji esot tikai viens izsaukums divās trijās naktīs.

NMPD brigāžu atbalsta vadības centra vadītājs Dmitrijs Sergejevs uzsvēra – dienests cenšas efektīvāk izmantot pieejamos gan finanšu, gan cilvēku resursus.

NMPD brigāžu atbalsta vadības centra vadītājs Dmitrijs Sergejevs
00:00 / 01:02
Lejuplādēt

"Veicot šo optimizāciju, novirzām mediķus un viņu darba stundas tajās vietās, kur savlaicīgas palīdzības sniegšana pacientiem ir kritiski vajadzīga."

Līdz ar šīm izmaiņām stiprināts tiks blakus esošais Sinoles punkts, piebilda Sergejevs.

Iedzīvotāji iebilst – savākti 1003 paraksti

Taču pret brigādes darba laika maiņu savākti vairāk nekā 1000 vietējo iedzīvotāju parakstu. Galvenā prasība – neatliekamās medicīniskās palīdzības operatīva saņemšana, jo tā naktī nepieciešama ne tikai Tilžas un apkārtējo ciematu, bet arī viensētās dzīvojošajiem cilvēkiem, līdz kuriem mediķiem nākas ne tikai braukt pa sliktiem lauku ceļiem, bet pat iet kājām. Ja brigāde no Balviem var ierasties likumā noteiktajā laikā Tilžā, tad, lai nokļūtu līdz slimniekam ārpus ciemata robežām, nepieciešams ilgāks laiks.

"1003 paraksti tika savākti. Cilvēki neapmierināti ar to, ka tieši nakts stundās nebūs pieejama palīdzība. Būs it kā nodrošināts pārklājums no Balviem, Viļakas un Kārsavas. Tie ir lauku ceļi, vienīgi līdz Balviem ir asfalts. Bet Balvi ir 30 kilometru attālumā, no Viļakas ir diezgan liels gabals. No Kārsavas 27–30 kilometri, bet tur ziemas laikā ir diezgan problemātiski," bažas iezīmēja Tilžas iedzīvotājs Andrejs Mortuzāns. "Paliek Balvi un Viļaka, bet Viļaka ir tālu, un normatīvos tās ir 25 minūtes, kurās nekādi nevar (paspēt uz izsaukumu). Un ja vēl Balvi ir izsaukumā?"

Tilžas iedzīvotājs Andrejs Mortuzāns
00:00 / 00:52
Lejuplādēt

Parakstījušies ne tikai Tilžas, bet arī apkārtējo pagastu iedzīvotāji. 

"Tad, kad man ar vīratēvu slikti palika, nāve jau klauvēja pie durvīm, tad šī neatliekamā palīdzība 12 minūtēs atbrauca," stāsta Krišjāņu iedzīvotāja, Tilžas pamatskolas direktore Gunta Rižā.

Vietējā ģimenes ārste Dace Ivanova prognozēs ir skarbāka: 

"Ja naktī būs izsaukums, lai sauc to saucamo līķmašīnu, jo neatliekamā palīdzība no Balviem nevar nodrošināt ierasties 10,15, 20 minūšu laikā, kā tas ir paredzēts noteikumos."

Pašvaldības un NMPD dialogs – nesekmīgs

Gulbenes novada ziemeļos mediķi kritiskos izsaukumos savlaicīgi ieradušies 45% gadījumu, Tilžā – 95%. Pie dienesta pēc skaidrojuma griezusies arī pašvaldība, bet komunikācija nav bijusi sekmīga.

"Nav izdevies panākt tādu dialogu ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, lai mēs vispār par šo jautājumu diskutētu.

Piecās diennaktīs divi izsaukumi nakts laikā ir maz, jā. Bet, ja piecās diennaktīs divi cilvēki nesaņems atbilstoši laikā nepieciešamo medicīnisko palīdzību, tas būs ļoti daudz,"

uzsvēra Balvu novada Sociālo un veselības aprūpes jautājumu komitejas priekšsēdētāja Ruta Cibule (Latgales partija).

Savukārt Balvu novada priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs (Latgales partija), kurš vada arī Latvijas Pašvaldību savienības Veselības un sociālo jautājumu komiteju, ir satraukts par to, ka laikā, kad pierobežā jau tā nav mierīgi, no 1. aprīļa Tilžā plānots izvietot tūkstoti karavīru. NMPD brigādes darba laika maiņa vēl vairāk satrauc iedzīvotājus. Pēc viņa sacītā, arī pašvaldība apšauba operatīvu neatliekamās medicīniskās palīdzības pieejamību Tilžā un tās apkārtnē.

Ar ierosinājumu palīdzēt atrisināt lauku iedzīvotājiem tik svarīgo jautājumu par operatīvu neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu nakts laikā Balvu novada pašvaldības vadītājs vērsies arī pie veselības ministra Hosama Abu Meri ("Jaunā Vienotība"), kurš vakar un šodien darba vizītes ietvaros apmeklēja Latgali. Ministrs solīja situāciju noskaidrot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti