Rīta Panorāma

Grupa "DivDiv" izdod video singlu "Pavasaris"

Rīta Panorāma

Vācija plāno straujāk atteikties no atomenerģijas izmantošanas

Pētījums. Pašiem to nenojaušot, Covid-19 Latvijā pārslimojuši 11% cilvēku

Pētījums: Pašiem to nenojaušot, Covid-19 Latvijā pārslimojuši 11% cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

11% Latvijas iedzīvotāju varētu būt pārslimojuši Covid-19, pašiem to nenojaušot. Turklāt vecuma grupā no 7–10 gadiem Covid-19 bez simptomiem varētu būt izslimojuši pat 19%, atklāts pētījumā, kurā tiek pārbaudītas antivielas nejauši atlasītiem Latvijas iedzīvotājiem.

Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 vīrusu, valsts zinātniskā institūta “BIOR”, Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki kopā ar ģimenes ārstiem nejauši atlasītiem Latvijas iedzīvotājiem veic bezmaksas SARS-CoV-2 antivielu testus. 

“Mēs ņemam tos cilvēkus, kuri nav vakcinēti, un tādus, kuriem nav bijis diagnosticēts Covid-19. Tie ir cilvēki, kuri paši nezina, vai viņi ir pārslimojuši vai nav pārslimojuši,” skaidroja RSU Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne.

Pētījums notiek no pērnā gada oktobra, un tas turpināsies līdz šā gada aprīļa sākumam. Testi tiek veikti pie 120 ģimenes ārstiem visā Latvijas teritorijā. Kopumā plānots pārbaudīt līdz pat 6800 Latvijas iedzīvotāju. Šobrīd jau testēti 4000 cilvēku un var izdarīt pirmos secinājumus.

“Antivielas ir sastopamas apmēram 11% Latvijas iedzīvotāju. Ja mēs skatāmies pēc dzimuma, tad mazliet augstāka izplatība ir vīriešu vidū. Ja mēs skatāmies reģionālā griezumā, tad augstāka izplatība ir Latgalē. Izplatība ir augstāka bērnu un pusaudžu vidū līdz 13 gadiem,” norādīja Anda Ķīvīte-Urtāne.

Tas nozīmē, ka patiesībā Latvijā Covid-19 varētu būt pārslimojuši krietni vairāk cilvēku, nekā uzrāda ikdienas statistika par saslimušo skaitu.

“Ja mums šobrīd saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem no visiem testētajiem cilvēkiem Covid-19 tiek diagnosticēts kopsummā apmēram 5%, tad, ja mēs ņemam antivielu rādītājus, tad tie ir divas reizes augstāki. Tātad kopsummā divas reizes vairāk iedzīvotāju varētu būt pārslimojuši bez simptomiem vai vieglu simptomu formā,” pauda Anda Ķīvīte-Urtāne.

Tas gan nenozīmē, ka tagad varam atviegloti uzelpot un lielāks skaits pārslimojošo nodrošina, ka slimība pie mums varētu mazāk izplatīties.

“Tas, ka cilvēka organismā ir atrastas antivielas pret SARS-CoV-2 vīrusu, neko nemaina. Joprojām ir jāturpina ievērot piesardzības pasākumi un ir jāturpina gaidīt savu rindu vakcīnai. Zinātniski pierādījumi no ārvalstu pētījumiem rāda, ka pēc pārslimošanas, sevišķi šāda veida pārslimošanas, kas ir vieglā formā vai bez simptomiem, antivielas neveidojas pietiekamā daudzumā, lai pasargātu cilvēku no atkārotas inficēšanās un saslimšanas," uzsvēra RSU pārstāve.

Iedzīvotāji, kas vēlas piedalīties šajā pētījumā, aicināti apjautāties savam ģimenes ārstam, vai viņš piedalās šajā programmā. Ja atbilde būs apstiprinoša, var mēģināt pieteikties antivielu testam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti