Stāsti

Rīgas pašvaldība ar 300 000 eiro līdzfinansēs seno, vērtīgo ēku atjaunošanu

Stāsti

Latvijas Universitātē pēta šitaki sēņu ietekmi, izmantojot augļu mušiņas

Sieviešu vidū ķirurģiskās sterilizācijas gadījumu skaits samazinājies, aktīvākie vīrieši

Lēnām, bet pastāvīgi pieaug vīriešu sterilizācijas tendence

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Aptuveni pēdējo 10 gadu laikā ķirurģiskās sterilizācijas gadījumu skaits sievietēm samazinājies gandrīz uz pusi. Un šobrīd aktīvākie šādas procedūras izmantotāji ir tieši vīrieši, aptuveni 200 pacientu gadā, no kuriem reizēm pacienti atkārtoti ierodas ar lūgumu atjaunot auglību. Procedūras lūguši arī pacienti, kas jaunāki par likumā atļauto 25 gadu vecumu un cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem.

Pēdējos gados arvien mazāk sieviešu izvēlas veikt ķirurģisko kontracepciju, jo ir citas, vienkāršākas un lētākas izsargāšanās iespējas. Lai gan atveseļošanās pēc sterilizācijas ir salīdzinoši sarežģīta, ginekoloģe Nellija Lietuviete atklāj, ka nākas saskarties ar šādas procedūras nepieciešamību dažas reizes gadā. Lietuviete uzsver, ka ārstiem tomēr jābūt piesardzīgiem arī tad, ja pacientam jau ir atļautais 25 gadu vecums, jo ne vienmēr pacientes pilnībā apzinās, ka šis process ir neatgriezenisks:

„Jāpievērš [uzmanība] jauniem cilvēkiem, nedzemdējušām sievietēm un vīriešiem, kuriem nav bērnu, un klientiem ar garīgās veselības traucējumiem, tai skaitā ar depresīviem stāvokļiem. Un lēmuma pieņemšanas procesā ir jāņem vērā valsts likumdošana un eksistējošās normas sterilizācijas procesa veikšanā.”

Pacientes, kuras izvēlas šādu procedūru, parasti ir sievietes vecumā no 35 līdz 45 gadiem, kuras bērniņus vairs nevēlās. Taču interesanta ir pēdējo gadu tendence tieši vīriešu vidū, uz kuru norāda Urologu asociācijas pārstāvis Egils Vjaters:

„Ja mēs paskatāmies piecu desmit gadu griezumā, tad šo procedūru skaits lēnām, bet pieaug pastāvīgi. Ja pirms desmit gadiem šī procedūra bija kā kas ekstra neredzēts, ka pacients atnāk un vēlas to, tad šogad, piemēram, tā jau ir tāda standarta procedūra.”

Vjaters uzsver, ka vīriešu sterilizēšana jeb vazektomija ir daudz vienkāršāka, nekā sterilizācija sievietēm, kā arī atveseļošanās process ir ātrāks. Reizēm tomēr pacienti šaubās par šāda kontracepcijas veida izvēli tieši emocionālu apstākļu dēļ:

„Katrs individuāli vīrietis to izvērtē, pārvērtē, bet, ja mēs to apskatāmies no medicīnas viedokļa, pēc būtības tās atšķirības vai izjūtas nemainās pēc šīs operācijas. Vienīgi varbūt tā apziņa, ka tajā ejakulātā nav spermatozoīdu.”

Pastāv arī gadījumi, kad vīriešiem šī procedūra var būt atgriezeniska, ja pacients to vēlas. Vjaters gan atgādina, ka sevišķi uz to paļauties nevajadzētu, jo procedūra tomēr paredzēta pilnīgai auglības pārtraukšanai un nepastāv simtprocentīga garantija, ka izdosies to atgūt:

„Vīriešiem un pāriem, kas to nolemj, tas būtu ļoti rūpīgi jāizvērtē, jo ir tā, ka atjaunot spermas plūdumu ir ļoti grūti vai pat neiespējami. Un pēc Eiropas urologu vadlīnijām vīrietim, kam ir veikta vazektomija un viņš vēl grib bērnus, iesaka to izdarīt mākslīgā veidā.''

Atsevišķa statistika par vīriešu sterilizācijas gadījumiem netiek izdalīta, norāda Slimību profilakses un kontroles centrs. Šobrīd zināms, ka līdz 2014. gadam ķirurģisko kontracepciju procedūru izmantojušas jau divarpus tūkstoši sieviešu. Ķirurģiskā kontracepcija vīriešu vidū ir sevišķi izplatīta tieši Rietumu valstīs un ASV. To visbiežāk veic vīrieši no 40 līdz 60 gadu vecumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti