Kā labāk dzīvot

Kopienas skapis jeb iespēja nevajadzīgo pārtiku atdot kādam, kam tā noderēs

Kā labāk dzīvot

Kā rīkoties, ja ģimenes bibliotēka kļūst par apgrūtinājumu?

Ambulatorie medicīnas pakalpojumi ir pieejami arī pašizolācijas laikā

Kā Covid-19 slimnieks var saņemt akūtus medicīnas pakalpojumus ambulatori?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ambulatorie medicīnas pakalpojumi Covid-19 slimniekiem pieejami tikai konkrētās ārstniecības iestādēs un galvenokārt paredzēti pacientiem, kuru veselības stāvoklis nepieļauj gaidīt atveseļošanos no koronavīrus, lai saņemtu pakalpojumu, kā arī Covid-19 slimības gaitas uzraudzībai, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja Nacionālā veselības dienesta eksperte, Ārstniecības pakalpojumu departamenta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītājas vietniece Jūlija Voropajeva.

Ambulatorie medicīnas pakalpojumi un ierobežoti pakalpojumi dienas stacionārā Covid-19 pozitīviem pacientiem un to kontaktpersonām pieejami kopš novembra, norādīja Voropajeva.

Tas attiecas uz pacientiem ar hroniskām slimībām, kad stāvoklis nav tik smags, lai nogādātu slimnīcā, bet nepieciešami akūti izmeklējumi vai konsultācijas.

Veselības centru apvienības veselības aprūpes vadības ārste Anna Maruškina ieteica kopā ar ģimenes ārstu rūpīgi izvērtēt, vai ir iespēja konsultāciju saņemt attālināti. Ģimenes ārstiem rūpīgi jāizvērtē, vai pacientam nepieciešami stacionārie vai ambulatorie pakalpojumi, jo slimnīcu resursi ir ierobežoti.

Maruškina skaidroja, ka praktiski pieejami ir visi veselības aprūpes pakalpojumi, taču ģimenes ārsts pieņem lēmumu par papildizmeklējumiem vai nepieciešamajām konsultācijām. Pie ģimenes ārsta nav jādodas, ar to jāsazinās un tas nosūta pie attiecīgajiem speciālistiem elektroniski, ja nav nepieciešama tiešā speciālista palīdzība, piemēram, bērnu ķirurga, acu ārsta, psihologa. Jūlija Voropajeva norādīja, ka, ja pacientam ir nosūtījums pie konkrēta speciālista no ģimenes ārsta, tad medicīnas pakalpojumu apmaksā valsts.

Personām, kuras atrodas pašizolācijā, ambulatorie medicīnas pakalpojumi pieejami visā Latvijā. Vairāk informācijas NVD mājaslapā. Noteikts, ka šos pakalpojumus pacienti var saņemt piecu darba dienu laikā, informēja Voropajeva.

Ja tomēr nepieciešama konsultācija klātienē, tā tiek organizēta atsevišķā telpā, veicot dezinfekciju un ievērojot visus epidemioloģiskos drošības pasākumus. 

Ārstniecības iestādes šādas vizītes plāno tā, lai veselie pacienti neinficētos ar koronavīrusu, atklāja ārste. Voropajeva atgādināja, ka uz izmeklējumiem jāierodas noteiktajā laikā, jālieto sejas aizsargmaska, jādezinficē rokas un jāievēro divu metru distance.

Svarīgi neapdraudēt citu veselību un nedoties uz ārstniecības iestādi ar sabiedrisko transportu. Speciālistes aicināja izmantot personīgo transportu vai doties kājām, ja tas iespējams. Valsts šādos gadījumos neapmaksā un nenodrošina transportu uz izmeklējumiem. Eksperte ieteica kopā ar ģimenes ārstu izvērtēt, vai konsultāciju iespējams sniegt attālināti.

Ja Covid-19 inficētajam klīniskie simptomi jau pazuduši, nav paaugstināta temperatūra, pēc trim dienām cilvēks vairs nav infekciozs, bet tas, cik ilgi būs simptomi, ir ļoti individuāli, informēja ārste Maruškina. 10 līdz 14 dienas pēc saskarsmes ar Covid-19 pozitīvu personu kontaktpersona var atgriezties ierastajā ikdienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti