Infografika: Aktīvākie atkritumu šķirotāji dzīvo Zemgalē un ir ieguvuši augstāko izglītību

Latvijā pakāpeniski pieaug to iedzīvotāju skaits, kuri ikdienā šķiro savus sadzīves atkritumus un gādā, lai tie nenonāktu poligonos, bet varētu kā jaunas preces vai otrreizējās izejvielas sākt otru dzīvi, liecina 2014.gada pavasarī "SKDS" veiktā sabiedriskās domas aptauja. Ikdienā atkritumus šķiro vairāk nekā trešdaļa jeb 37% Latvijas iedzīvotāju, bet 61% to nedara, atlikušie divi procenti nav sapratuši, vai viņi šķiro vai tomēr nešķiro atkritumus.

64% no tiem iedzīvotājiem, kuri norādījuši, ka šobrīd nešķiro savus atkritumus, būtu gatavi to darīt, ja tiks paplašinātas šķirošanas iespējas viņu dzīvesvietas tuvumā.

Infografika: "Eco Baltia Vide" un "Latvijas Zaļais punkts"

Vienlīdz aktīvi šķirotāji ir gan sievietes, gan vīrieši (37% un 36%). Vērtējot pa vecuma grupā, visvairāk dabas draugu ir vecumā no 45-54 gadiem (44%) un 35-44 (42%), bet vismazāk par resursu ierobežotību un nepieciešamību tos taupīt domā iedzīvotāji vecumā no 25-34 gadiem, kuru vidū atkritumus šķiro tikai 31%.

Atkritumu šķirošanai aktīvāk pievērušies Zemgales (49%) un Vidzemes (41%) iedzīvotāji, bet kopumā iespēju šķirot atkritumus daudz biežāk izmanto reģionu iedzīvotāji (40%), nevis lielajās pilsētās dzīvojošie.

Jo augstāks izglītības līmenis, jo lielāks īpatsvars to iedzīvotāju, kuri izvēlas saviem atkritumiem piešķirt otru dzīvi, nevis apglabāt tos poligonos, var secināt pēc veiktās aptaujas. Iedzīvotāju grupā ar augstāko izglītību atkritumu šķiro 40%, ar profesionālo izglītību - 36%, bet ar pamatizglītību - 32%. Atkritumu šķirošanas nozīmību visvairāk apzinās dažādu algotu darbu veicēji (39%) un mājsaimnieces (44%), bet vismazāk tam vērību pievērš vadītāji (29%) un arī pensionāri (32%).

Iedzīvotāju aptauja rāda, ka ikdienā zaļākam un videi draudzīgākam dzīvesveidam pievērsušies iedzīvotāji, kuri saņem zemus (150 eiro uz vienu ģimenes locekli mēnesī) vai augstus ienākumus (virs 390 eiro uz vienu ģimenes locekli mēnesī) (40% un 40%). Vismazāk zaļā dzīvesveida piekritēju ir iedzīvotāju grupā, kuri saņem vidējus ienākumus (210-280 eiro uz ģimenes locekli mēnesī) – 35%.

Viens Latvijas iedzīvotājs gada laikā rada vismaz 300 kilogramus sadzīves atkritumu, no kuriem aptuveni 80-90% nonāk poligonos.

Apsaimniekojot un šķirojot atkritumus, otrreiz izmantojami vai pārstrādājami ir vismaz 70%, rāda pasaules prakse. Šķirojot atkritumus, tiek taupīti dabas resursi, saudzēta vide, radītas darbavietas Latvijas uzņēmumos un tiek ietaupīti līdzekļi par atkritumu apsaimniekošanu.

Lai aicinātu iedzīvotājus šķirot atkritumus, uzņēmumi "Eco Baltia grupa" un "Latvijas Zaļais punkts" līdz 2015.gada 15.janvārim rīko sociālo akciju "Otrā dzīve", kuras ietvaros, šķirojot stiklu var palīdzēt nelaimē nonākušām ģimenēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt