Diennakts aptieka - ekskluzīvs pakalpojums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēkšņas sāpes, trauma vai slimības saasinājums ir tie brīži, kad roka jau tradicionāli tver pēc zāļu kastītes. Bet ko darīt brīžos, ja atklājas, ka tieši tagad vajadzīgie medikamenti ir beigušies? Ja dzīvojat pilsētā, tad, visticamāk, turpat netālu atrodama arī aptieka, un, ja paveiksies, sāpes būs piemeklējušas aptiekas darba laikā. Bet kā rīkoties, ja medikamenti vajadzīgi vēlās vakara stundās vai pat naktī?

Diennakts aptieku pieejamību, medikamentu iegādes iespējas un aptieku izvietojumu Latvijā pētīja Katrīna Kūkuma no pieci.lv.

Latvijā ir 17 diennakts aptiekas, no tām 10 - Rīgā                 

Ir gaiša pilnmēness nakts, sestdiena. Tuvojas pusnakts, un es atrodos pie diennakts aptiekas Ogrē. Tās gaišā ieeja spilgti izceļas uz apkārtējo māju fona. Pa ceļu braukā mašīnas, bet tikai retā nogriežas uz šo pusi, un arī tās tālāk par blakus esošo diennakts pārtikas veikalu netiek.

Pēc pusstundas gaidīšanas tuvojas kāds jauns pāris. Viņi klusi dodas pie lodziņa un pasaka vairāku zāļu nosaukumus. Tad farmaceite aiztaisa lodziņu un jaunieši ārpusē vairākas minūtes gaida savu pasūtījumu. Viņiem aizejot, farmaceite izslēdz vienu no gaismām.

Šobrīd Latvijā ir 17 diennakts aptiekas, no kurām 10 atrodas Rīgā. Raugoties kartē, ir īpaši jāiespringst, lai šos atlikušos punktiņus atrastu. Vēl viena aptieka ir bijusi arī Kuldīgā, bet mazā pircēju skaita dēļ tā tika pārveidota par aptieku ar pagarināto darbalaiku.

„Mēs pusgadu izvērtējām rezultātus, no plkst. 22 līdz 6 aptiekā apkalpo 2,7 cilvēkus, tas ir par maz. Ir daudz izmaksu, ekskluzīvs un dārgs pasākums. Ņemot vērā visus rezultātus, arī to, ka Kurzemē ir akūts farmaceitu trūkums, nolēmām pāriet uz pagarināto darba laiku. Pārsvarā jau cilvēki iepērkas līdz desmitiem, ļoti reti ir akūti pirkumi,” stāsta aptieku tīkla "Mēness aptieka" pārstāve Zaiga Barvida.

Šim novērojumam piekrīt arī Aptieku attīstības biedrības priekšsēdētāja Inga Zemdega-Grāpe, kuras pārstāvētajā biedrības biedru sarakstā šobrīd ir 46 aptiekas visā Latvijā. Tiesa gan, neviena no tām nestrādā diennakts režīmā:

„Tad interesanti, ka galvenā cilvēku plūsma ir līdz 22 un atsākas uz 8. Pēc tam ir klusums. Ir pirkumi, bet nelielos apjomos, pretsāpju un saaukstēšanās līdzekļi. Skaitu nezinu, bet apjomā tie ir pāris desmiti lati par vienu nakti.”

Aptieku izvietojumu Latvijā stingri nosaka likums. Līdz ar dažādiem grozījumiem šodien likums nosaka - lai saņemtu licenci jaunas aptiekas atvēršanai, tā nedrīkst atrasties tuvāk par 500 metriem no jau strādājošas aptiekas. Tāpat pilsētās izmanto speciālu formulu aptieku skaita aprēķināšanai atkarībā no iedzīvotāju skaita.

Pašvaldības iesaistīšanās jaunu aptieku atvēršanā uzskatāmi redzama Liepājā un Jelgavā. Jelgavā tika izsludināts konkurss, kurā uzvarēja „Pils aptieka”, bet dažādu apstākļu dēļ uzņēmums no aptiekas atvēršanas tomēr atteicies. Par Liepāju izskan divas versijas – pirmā, ka iedzīvotāju aptaujā tika noskaidrots, ka diennakts aptieka nemaz nav nepieciešama. Otrā – uzņēmumiem tur strādāt neesot izdevīgi. Rezultātā Liepājai tuvākā diennakts aptieka atrodas 120 km attālajā Ventspilī. Runājot ar vairāku aptieku pārstāvjiem, ir skaidrs – diennakts aptiekas uzturēt ir ļoti dārgi, tāpēc uzņēmēji nav ieinteresēti.

Liela problēma - farmaceitu trūkums

„Galvenā problēma ir farmaceitu stundu apmaksa - jāmaksā dubultā, tās izmaksas par vienu farmaceitu ir vairāk nekā 3000 eiro mēnesī. Lai to apmaksātu, jāpārdod preces par 40 tūkstošiem eiro mēnesī. Uz dienu iznāk 1300 - nevienā aptiekā naktī neietirgo 1300 eiro,” saka Inga Zemdega-Grāpe. Arī Barvida norāda, ka valstī trūkst farmaceitu.

Lai noskaidrotu, cik nozīmīga ir diennakts aptieka attālākos Latvijas nostūros, sazvanījos ar Zilupes aptiekas vadītājas vietnieci Annu Golubevu. Zilupē aptieka strādā jau 35 gadus, un aptieku karte saka, ka tā ir vienīgā diennakts aptieka Latgalē. Sarunā Golubeva vairākkārt apstiprina, ka šī aptieka ir ļoti nozīmīga vieta, jo īpaši tādēļ, ka pilsētā nav arī slimnīcas - tuvākā slimnīca ir Rēzeknē, Ludzā tikai ambulance.

Vairākās pilsētās, piemēram, Balvos un Gulbenē, aptiekas ir pagarinājušas savu darba laiku līdz pat plkst. 11 vakarā. Tāpat uz aptiekas durvīm ir informācija par tuvākās diennakts aptiekas atrašanās vietu un dežurējošā farmaceita telefona numurs, kuram var zvanīt, ja steidzami nepieciešamas zāles ārpus aptiekas darba laika. Šo iniciatīvu pozitīvi vērtē arī Aptieku attīstības biedrības dibinātāja Inga Zemdega Grāpe:

„Viņiem radās doma, ka var apvienoties, nodrošinot dežūru - vai nu vienā aptiekā ir farmaceits, vai viņš pieejams vienmēr 24 stundas dienā pa telefonu un var nonākt aptiekā 10 minūšu laikā. Tad šis plūstošais grafiks, farmaceitiem, tā ir veiksmīgāks risinājums.”

Daudzas aptieku preces var nopirkt lielveikalos

Runājot par biežāk pirktajām precēm naktīs, no dažādām aptiekām izskan vienas un tās pašas preces – prezervatīvi, autiņbiksītes, piena maisījumi bērniem, pretsāpju zāles. No tā var secināt, ka daļu no šīm precēm var nopirkt arī citos veikalos, kā arī to trūkums tieši neapdraud cilvēka dzīvību. Tāpat ir vērts atcerēties, ka lielveikalos esošās aptiekas parasti strādā tikpat ilgi, cik viss tirdzniecības centrs kopumā. Savukārt par apkalpošanu naktī tiek iekasēta papildus samaksa no 70 centiem līdz 1,20 eiro par pirkumu.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre Daiga Onužāne izsaka pieņēmumu, ka papildus medikamentu izsniegšanai farmaceits slimniekam sniedz arī emocionālu atbalstu, kas reizēm ir pat svarīgāk nekā zāles. Līdzīga situācija gadoties ar nepamatotu neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanu.

„Farmaceits ir pirmais cilvēks ciemā, jo zina visas problēmas, (..) Es pieļauju, ka ir daudz vientuļo cilvēku, īpaši svētkos vajag palīdzēt un parunāt, radīt drošības sajūtu vairāk nekā medikamentu palīdzību,” saka Onužāne.

Kritiskā situācijā palīdzēs "ātrie"

Un ja nu tomēr svētku brīvdienās piemeklē pēkšņas, asas sāpes vai ir gūta kāda trauma – izmežģījumi, lūzumi, apdegumi – tad tās būs situācijas, kad bez mediķu palīdzības neiztikt. Neatliekamā medicīniskā palīdzība strādā visā Latvijas teritorijā 24 stundas diennaktī. Atkarībā no traumas smaguma un pacienta iespējām, uz slimnīcu cietušais var doties arī ar savu transportu. Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša:

„Visu nosaka stāvoklis. Jebkurā gadījumā - ārkārtas zvans ir ārkārtas zvans, tās ir situācijas, kad ir tūlītēji dzīvības apdraudējumi, kad ir būtiskas minūtes, lai cilvēku izglābtu. Šādos gadījumos uzreiz zvana 113, izstāsta notikušo. Kamēr brigāde ir ceļā, dežūrārsts sniedz informāciju pa telefonu, kā palīdzēt, ja ir kritisks stāvoklis. Mums ir tāds aprīkojums un apmācība, kas paredzēta kritiskā situācijā - jāstabilizē, jāatdzīvina, amputācijas vai avārijas - personāls un aprīkojums ir šādām situācijām. Hroniskajiem pacientiem vajadzētu laicīgi sagādāt visus medikamentus, lai nepietrūkst, lai ir recepte, lai mājās ir pieejams palīdzības arsenāls ikdienas situācijām - brūces, nelieli apdegumi, gremošanas traucējumi; tam jābūt gatavam mājās, lai var paši palīdzēt. Atgādinu: brīvdienās strādā ģimenes ārstu konsultāciju telefons 66016001, var piezvanīt un jautāt padomu, ja ir neskaidra situācija vai saslimšana brīvdienu laikā.

Medikamentu jāiegādājas laikus

Jautājums par laicīgu medikamentu iegādi jo īpaši aktuāls ir hroniski slimajiem pacientiem. Diemžēl prakse rāda, ka mājās ne vienmēr ir pietiekami šo zāļu krājumi. Šajos gadījumos, protams, diennakts aptieka būs glābiņš, bet ne visiem tā ir pieejama.

Apskatot draugu un radu mājas aptieciņas, par laimi secinu, ka mājās parasti kāda pretsāpju tablete būs atrodama. Bieži vien arī sieviešu rokassomās var atrast vairākas zāļu paciņas. Diemžēl Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķu novērojumi liecina par ko citu.

„Ātrie viennozīmīgi nevar palīdzēt zobu sāpēs vai citās, neakūtās saslimšanās, tad ir jāmeklē tuvākā diennakts aptieka vai jāiet pie kaimiņa.”

Tā kā priekšā ir svētku brīvdienas, kad četru dienu garumā veikalu, aptieku un ārstu pieejamība būs ierobežota, jau laikus katram sevi vajag sagatavot, lai svētku svinēšanu nesabojātu kādas neparedzamas sāpes, un kas noderīgs vēl varētu atrasties jaunieša zāļu kastītē.  Lai gan populāra latviešu ziņģe vēsta, ka zāļu skapītī pietiek ar trīs lietām, reālajā dzīvē ir gadījumi, kad sagrieztu pirkstu vai sāpošu zobu ar dziesmām vien neizārstēsi. Praksē ir pierādījies, ka medikamentu esamība un pareiza to lietošana neliks uztraukumā meklēt tuvāko aptieku un varēs iztikt arī bez mediķu palīdzības.

Diennakts aptieka var pastāvēt, ja ir liels apgrozījums

Vēlreiz pārskatot aptieku karti, jāsecina, ka aptieku izvietojums vienmērīgi pārklāj visu Latvijas teritoriju. Neskaitāmo lojalitātes karšu atrašanās daudzos makos liecina par daudzu spēlētāju sacensību šajā tirgū. Lai gan diennakts aptiekas šobrīd ir tikai 17, kā rāda statistikas dati - tās lieliski tiek aizvietotas ar pagarināto darba laiku, piemēram, lielveikalos. Mazākās pilsētās farmaceita telefona numurs netiek turēts slepenībā, un nepieciešamības gadījumā zāles ir iespējams nopirkt arī ārpus oficiālajām darba stundām. Pieredze gan rāda, ka šādi telefona zvani ir reti.

Un tas arī ir labi, jo norāda uz to, ka daļa iedzīvotāju ir iemācījušies pielāgoties darba laikiem, laikus iepirkuši sev zāļu krājumus, varbūt atraduši vēl kādus citus risinājumus vai varbūt vienkārši neslimo. Aptiekas ir privāts bizness, tāpēc diennakts aptieka ir ekskluzīvs pakalpojums, ko nepiedāvā, ja nav atbilstoša pieprasījuma.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti