Dienas ziņas

Āfrikas cūku mēra sekas Latgalē

Dienas ziņas

Ugāles mūziķi kritizē Iepirkumu likumu

Šonedēļ – bezmaksas HIV/AIDS testēšanas nedēļa

Bezmaksas HIV/AIDS testēšanas nedēļā saņem konsultācijas

Pēdējos gados saslimstība ar HIV vīrusu augusi, it īpaši narkomānu vidū. Lai mazinātu slimības izplatību, Latvijā darbojas 18 profilakses punkti, kuros cilvēki var apmainīt izlietotās šļirces pret jaunām un saņemt konsultācijas, kā arī veikt HIV/AIDS pārbaudes. Šonedēļ HIV/AIDS pārbaudes ikviens var veikt anonīmi un bez maksas.

Linda, kuras vārds ir mainīts, mierīgi uzelpo, jo HIV vīruss viņas asinīs nav konstatēts. Pati Linda to skaidro ar sterilo šļirču izmantošanu savā 25 gadus ilgajā narkotiku lietošanas laikā.

Mēs pret to lietu izturējāmies nopietni, nevis kā tagad jaunieši dara katrā vārtrūmē vai kādās trepjtelpās. Viss notiek ātri un dod šprices viens otram," stāsta Linda, kas izārstējusies no narkotiku atkarības.

Jau septiņus gadus Linda narkotikas nelieto, tagad strādā par sociālo aprūpētāju, palīdzot slimiem cilvēkiem. Pateicoties savam darbam diennakts patversmē, Linda ir pasargājusi arī citus no HIV vīrusa, parādot ceļu uz profilakses centru Ogrē.

"Notiek šļirču apmaiņa, viņi atnes izlietotās un pretī saņem tīru inventāru. Viņi saņem prezervatīvus," apmaiņas procesu skaidro Ogres profilakses punkta medmāsa Ilze Rumpe.

Tuvojoties 1.decembrim - Pasaules AIDS dienai, daudzviet Latvijā, arī Ogrē, norisinās HIV testēšanas nedēļa, kuras laikā iedzīvotāji var veikt HIV/AIDS testu bez maksas. Kā norāda Ogres profilakses punkta medmāsa, lielākā daļa apmeklētāju ir finansiāli maznodrošināti.

Pat ja tests uzrāda saslimšanu ar HIV vīrusu, viņi nevar atļauties ārstēšanu.

"Viņiem pat ir problēmas nokļūt līdz ģimenes ārstam un daudziem no viņiem nav pat ģimenes ārsta," sacīja Ilze Rumpe.

Ogres profilakses punkts darbojas no 2013.gada un sniedzis pakalpojumus vairāk kā 250 cilvēkiem, no kuriem lielākā daļa ir cilvēki, kas injicē narkotikas.

"Te vismaz ir dota iespēja tādā veidā pasargāt sevi no visām tām bīstamajām slimībām un tas ir labs atspēriens," uzskata Linda.

Latvijā šobrīd reģistrētas 6117 HIV inficētas personas, no kurām 67 ir Ogrē. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) gan lēš, ka inficēto skaits ir divreiz lielāks, tikai viņi izvēlas dzīvot neziņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti