Dienas ziņas

Ukraiņi iepazīst cilvēku ar invaliditāti tiesības Latvijā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latvijā joprojām liels HIV pozitīvo pacientu skaits

Latvijā joprojām augsts HIV pozitīvo pacientu skaits

1. decembris visā pasaulē tiek atzīmēts kā HIV un AIDS diena. Latvijā reģistrēti 8662 HIV inficēti cilvēki, kas ierindo Latviju 2. vietā Eiropas Savienībā. Lai arī slimība ir pilnībā kontrolējama, ja tiek lietotas zāles, Latvijā joprojām daudzi no terapijas atsakās, kas tad arī veicina jaunu gadījumu pieaugumu un salīdzinoši lielos mirstības rādītājus.  

Aija (vārds ir mainīts) par diagnozi HIV uzzināja pirms desmit gadiem. Toreiz viņai bija 20 gadi.

"Es par savu statusu uzzināju Donoru centrā, jo biju pastāvīgais donors. Mana lielākā kļūda bija uzticēties manam mīļotajam cilvēkam. Tas bija cilvēks, ar ko es dzīvoju divus gadus kopā. Viņš bija no tiem cilvēkiem, kurš uzskatīja, ka šī infekcija neeksistē, ka tas ir mārketinga triks," atklāja Aija.

Viņas toreizējais draugs tā arī neārstējās un pirms sešiem gadiem aizgāja mūžībā, bet Aija turpina dzīvot un ir laimīga. 

"Es joprojām esmu dzīva, dzīvoju. Man ir bērniņš, vesels bērniņš, jo ar zālēm tagad nav nekādas problēmas pašai dzemdēt veselu bērniņu," stāstīja Aija.

Slimības sākotnējā stadijā cilvēks nekādas sūdzības nemana. Tā tas var ilgt līdz pat 8 gadiem, kad strauji krītas imūnsistēma – tā būtībā tiek iznīcināta. HIV infekcijas pēdējā stadija ir AIDS. Lai tiktu glābta cilvēka dzīvība un viņš neinficētu citus, visa mūža garumā ir jālieto zāles. 

Baltijas HIV asociācijas vadītāja Inga Upmace  norādīja: "Cilvēks, kas saņem terapiju, nevar inficēt citus, un tā ir šī profilakse, uz kuru mēs tomēr ejam." 

Savukārt biedrības "Dia+Logs" valdes locekle Aigita Sēja uzsvēra:

"Tāpēc ir arī ļoti svarīgi, un mēs arī aicinām cilvēkus pārbaudīties, uzzināt savu diagnozi, sākt saņemt zāles, kas ir bez maksas pieejamas". 

Statistika liecina, ka lielākā daļa infekciju iegūst seksuāla kontakta ceļā. Ik gadu par HIV diagnozi uzzina aptuveni 200 cilvēku. Noskaidrot diagnozi var, bez maksas un anonīmi veicot arī eksperstestus HIV profilakses punktos.

"Mēs veicam eksprestestus HIV, C,B hepatītiem un sifilisam. Uzzinot pie mums, ka testi ir pozitīvi, mēs varam nodrošināt to, ka cilvēks trīs dienu laikā tiek pie infektologa," pastāstīja Aigita Sēja.

Lai mazinātu HIV izplatību, biedrība ik gadu izdala prezervatīvus un nodrošina izlietoto šļirču apmaiņu. Pērn izsniegtas 900 tūkstoši šļirču, bet savāktas 600 tūkstoš izlietotās.

Mediķi norāda, ka slimība, ja tā tiek veiksmīgi kontrolēta, neietekmē dzīves kvalitāti un nerada riskus inficēt citus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti