Dienas ziņas

Liepājas teātris rādīs izrādes Ventspilī

Dienas ziņas

Šodien - Pasaules sniega diena

Pote pret gripu – neiespējamā misija?

Atkal beigušās gripas vakcīnas - potes saņemšana kļūst par neiespējamo misiju

Vairākos veselības centros Rīgā atkal beigušās gripas vakcīnas. Ar to saskārusies divu mazu bērnu mamma, kura jau kopš decembra nesekmīgi mēģina bērnus sargāt no šā vīrusa potējot. Vienīgajā vietā Rīgā, kur tas ir iespējams – Bērnu slimnīcā – tuvākais pieraksts uz vakcinācijas kabinetu ir tikai februāra sākumā. Tieši tad infektologi prognozē jau epidēmijas sākšanos.

Vakcīnu pie sava ģimenes ārsta Ilze Kūle gaida no decembra sākuma. Viņai ir ļoti slikta pieredze ar gripas komplikācijām - līdz pat slimnīcai un neiroloģijas nodaļai -, tāpēc noteikti grib savus bērnus vakcinēt. Taču ne viņas ārstam, ne apzvanītajos veselības centros vakcīnas atkal nav.

"Man Zāļu valsts aģentūrā ieteica sazināties ar vairumtirgotāju, bet es neuzskatu, ka man kā mammai tas ir jādara! Ka jāmeklē – kur vēl ir?" neizpratni pauž divu bērnu mamma Ilze Kūle.

Atliek bērnu slimnīca Torņakalnā, kur vakcinācijas kabineta ledusskapī atrodas gripas vakcīnas. Taču Ilzes bērni poliklīnikas reģistratūrā pierakstīti uz 2.februāri.

"Man saka – ātrāk nevar! Bet es saku – tad jau būs epidēmija! Vai tiešām nevar iedurt ātrāk? Es taču par savu naudu!" turpina bērnu mamma Ilze.

"Mums primāri ir riska grupas, plaušu slimnieki, bērni ar ārstu nosūtījumiem, dažādas vakcīnas, kapacitāte ir tāda, kāda ir, un citu variantu nav," situāciju skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāve Dace Preisa.

Bet, ja būtu pieprasījums, "tad mēs paralēli sāktu vairāk vakcinēt. Līdz šim tikai viena mamma prasījusi."

Ilze arī ir šī viena mamma. Latvijā bērnus pat riska grupās potē kūtri, līdz diviem gadiem pret gripu potēti mazāk nekā simts bērni. No diviem līdz 18 gadiem potēti vēl 400. Kopumā pēdējā iepirkumā esot sagādāti divi tūkstoši vakcīnu, lai nepietrūktu nevienam, uzsver veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS):

"Iespējams, vajag dažas dienas, lai vakcīnas nonāktu pie ģimenes ārstiem. Tās ir! Netaisiet te ažiotāžu!"

Taču ne tikai lielākajos Rīgas veselības centros, bet arī Latvijas Infektoloģijas centrā vakcīnas ir beigušās un nevar pateikt, kad būs atkal. Vakcīnu ražošanu nevar paātrināt. Infektologi prognozē, ka gripa Latvijā uzliesmos mēneša beigās vai februāra sākumā. Gripu var izslimot vidēji piecās dienās. Tai raksturīga augsta temperatūra un klepus. Daudz smagākas ir tieši gripas komplikācijas. Pērn tās bija nāves cēlonis 16 cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti