Aicinājumam veikt krūts vēža skrīningu aizvien atsaucas nepietiekams sieviešu skaits

Valsts apmaksātajam krūts vēža skrīningam pērn atsaucās apmēram 46 % uzaicināto sieviešu. Lai arī tas ir krietni vairāk nekā gadu iepriekš, līmenis aizvien nav pietiekams. Pozitīva tendence, ka gadu no gada nedaudz samazinās trešajā vai ceturtajā stadijā atklāto krūts vēža gadījumu skaits.

Aicinājumam veikt krūts vēža skrīningu aizvien atsaucas nepietiekams sieviešu skaitsAnnija Petrova

Atklājot audzēju un uzsākot ārstēšanu agrīnāk, rezultāti vienmēr būs labāki, norāda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis:

„Ja mēs skatāmies uz pašreizējo situāciju Latvijā, tad tomēr 70 % no sievietēm, kas nokļūst ārstēšanā sakarā ar krūts vēzi, ir sataustījušas vai kāds cits ir sataustījis veidojumu. Skrīnings mums dod šo priekšrocību, ka mēs atklājam audzēju tad, kad tas vēl nav sataustāms, kad tas vēl nav pamanāms.”

Pērn aicinājumam veikt krūts vēža izmeklējumu atsaucās apmēram 46 % no uzaicinātajām sievietēm. Onkologs gan vērtē, ka daļa sieviešu veic izmeklējumus arī privātās klīnikās un tie dati nenonāk kopējā bāzē.

„Tas jau arī ir rādītājs šīm skrīninga programmām, ka pasaulē, kur tās norisinās, krūts vēzi nulles stadijā atklāj 10-15 % gadījumu. Latvijā diemžēl tie ir tikai 2-3 %. Līdz ar to tas liecina, ka šis process pie mums nestrādā vai nu pietiekami kvalitatīvi, vai nav tās aptveres, kādai tai vajadzētu būt. Mums ir daudz darāmā,” atzīst Eglītis.

Pirms runāt par skrīningu, par padarīto onkoloģijas jomā veselības ministre Anda Čakša min „zaļo koridoru”. Tas ļauj pacientiem saņemt izmeklējumus un agrīnas diagnozes 10 dienu laikā:

„Otra būtiskā lieta ir runāt par onkoloģisko slimību skrīningu, kam papildus ir izdalīts un iezīmēts finansējums 2,5 miljonu eiro apmērā. Tas, ko mēs redzam, - lai arī šis skrīnings ir uzsākts jau 2009. gadā, ir bijuši gan pacēlumi, gan diemžēl pēdējos gados šī aktivitāte no sieviešu puses iet un pārbaudīties ir būtiski samazinājusies. Pagājušais gads bija pirmais, kad pēc tādas lejupslīdes atkal skrīninga skaitļi sāka uzlaboties un tie ir labāki par 20 %, bet vēl ļoti tālu no tām ambīcijām, ko mēs gribam sasniegt ar šo vēža skrīninga aptveri, - tātad 70 %.”

Pērn aicinājumam veikt skrīningu atsaucās par 20 % vairāk sieviešu nekā gadu iepriekš. Onkologu asociācijas vadītājam Eglītim ir skaidrojums:

„Ja mēs runājam par 2016. gadu, tad tas kritums bija ne tik daudz sieviešu kūtruma dēļ, cik absolūti muļķīgu lietu dēļ, kur bija apstrīdēts vēstuļu izsūtīšanas konkurss un tādēļ tās nevarēja izsūtīt. Es domāju, ka liela daļa nesaņēma tās vēstules. Savukārt 2017. gada sākumā saņēma varbūt vairāk, nekā vajadzēja saņemt, un līdz ar to tie procenti pacēlās.”

Dzīvildze ir tieši atkarīga no stadijas, kādā slimība ir diagnosticēta, norāda arī onkoloģe ķīmijterapeite Alinta Hegmane:

„Tad, kad vēzis ir atklāts agrīni, ar to saprotot pirmo un otro stadiju, vairāk nekā 90 % no šīm pacientēm ir veselas piecus, desmit gadus, var būt pilnīgi veselas visu savu atlikušo dzīvi. (..) Jo vairāk mēs diagnosticēsim slimību pirmajā, otrajā stadijā, jo vairāk pacienšu būs dzīvas. Skrīninga mamogrāfija ir tā izmeklēšanas metode, kas ļauj atklāt krūts vēzi agrīni.”

Krūts vēža ārstēšana ir efektīva, uzsver speciāliste. Turklāt katrai pacientei izvēlas atbilstošāko terapiju, un ar to var pagarināt dzīvi un izārstēt lielu daļu no pacientēm.

Šodien ar daudziem pasākumiem norisinājās Krūšu veselības diena. Rīgā pie Brīvības pieminekļa bija iespēja bez maksas veikt krūšu mamogrāfiju vai ultrasonogrāfiju.

Ar kampaņu uzsver savlaicīgas krūts vēža diagnostikas svarīgumu un agrīna krūts vēža ārstēšanas nozīmi. Tāpat vēlas pievērst uzmanību arī vīriešu lomai un aicina viņus atbalstīt sievietes, stāsta kampaņas „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” organizatore Edīte Kaņepāja-Vanaga:

Edīte Kaņepāja-VanagaAnnija Petrova
„Krūšu veselības dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību krūts vēža tēmai, aicinot ikvienu sievieti iedrošināties un doties pārbaudīties, cik iespējams agrīni un regulāri. Un arī iedrošināt ikvienu sievieti, kurai ir jebkādas aizdomas par krūts vēža esamību, doties pie ārsta un veikt nepieciešamo ārstēšanu. Jo mēs zinām to, ka Latvijā nereti sievietes mēdz novilcināt ārstēšanas uzsākšanu. Tieši krūšu veselības dienā mēs aicinām piedalīties ikvienu cilvēku, kurš apzinās sieviešu veselības nozīmību. Mēs neaicinām tikai cilvēkus, kuru ģimenes ir skāris krūts vēzis vai kāds cits vēzis, bet vairāk ikvienu cilvēku, kurš saprot, ka ikvienai sievietei, ikvienai mammai, māsai, ir jārūpējas par sevi. Un caur šo klātbūtni Krūšu veselības dienā viņš to parāda. Tā ir diena, kas pauž solidaritāti un atbalstu šiem cilvēkiem, kuriem nācies tam iziet cauri. Tas, kas vēl ir nozīmīgi, ka mēs redzam, - šo gadu laikā, kā rāda arī Veselības ministrijas dati, ir palielinājies agrīni atklāto vēža gadījumu skaits Latvijā. Tas ir ārkārtīgi būtiski, jo agrīna atklāšana un agrīna ārstēšana palielina iespēju, ka krūts vēzi ir iespējams izārstēt daudz veiksmīgāk.”

Pievēršot uzmanību krūšu veselībai, ap 200 cilvēku svētdienas pēcpusdienā devās tradicionālajā solidaritātes gājienā "Ejam kopā, lai dzīvotu!", bet  plkst.17 sākās Rozā lentītes labdarības spēle starp Latvijas un Somijas sieviešu basketbola izlasēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti