Pediatre: Bērnu vecākiem raksturīgas bailes no drudža un vēlme to mazināt

Paaugstināta temperatūra jeb drudzis ir organisma cīņa pret infekciju. Nereti vecākiem ir vēlme mazināt temperatūru, tomēr tad, ja bērns ir aktīvs un omulīgs, drudzi nav jāmazina, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" skaidroja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu infektoloģe, pediatre Amanda Freimane.

Bērnu infektoloģe, pediatre Amanda Freimane
00:00 / 04:10
Lejuplādēt

"Medicīnā par paaugstinātu temperatūru jeb drudzi sauc temperatūras paaugstinājumu virs 38 grādi. Runājot par drudzi, ne tikai Latvijas vecākiem, bet arī vecākiem visā pasaulē ļoti raksturīgas bailes no drudža jeb drudža fobija. Tātad vecāki par katru cenu cenšas samazināt bērnam temperatūru, kaut gan savā būtībā temperatūra ir normāla organisma reakcija uz iekļuvušo mikrobu vai kairinātāju," skaidroja ārste.

Mirklī, kad organismā paceļas temperatūra, organisms cīnās pret šo infekciju un izstrādā pretvielas, kas varētu palīdzēt slimot mazāk vai vieglāk nākamajā slimošanas reizē.

Nav nepieciešams pazemināt temperatūru zem 38 grādiem, ja vien nav kādu citu faktoru, ko noteicis ārsts, kad tas būtu jādara. Būtiski pievērst uzmanību bērna stāvoklim, jo pastāv vairāki trauksmes signāli, kad vajag saukt ārstu – bērnu ir grūti pamodināt, izteikts sagurums, bērns ir apātisks, pukst, sten vai monotoni raud, ja bērnam ir bāla āda un bērns izskatās ļoti slims.

Savukārt, ja pie paaugstinātas temperatūras nav novērojama kāda no šīm pazīmēm, ja bērns ir aktīvs, omulīgs, apmierināts, tad temperatūra nav jāsamazina.

"Temperatūra nav slimība, tā ir normāla organisma reakcija uz vīrusu, temperatūra nerada smadzeņu bojājumu, kā bieži domā vecāki," sacīja ārste.

"Nav neviena pierādījuma, ka, samazinot temperatūru, slimība beigsies ātrāk, tieši otrādi – mazinot šo organisma aizsargspēju, mēs varam paildzināt temperatūras izpausmes laiku," uzsvēra pediatre.

Freimane atgādināja, ka temperatūras samazināšanas līdzekļu izmantošana ir jāpārdomā, un tas ir jādara pareizi.

"Temperatūras līdzekļi ir jālieto atbilstoši svaram, nevis atbilstoši vecumam. Ja tomēr ir nolemts dot šo temperatūras līdzekli, tad tas ir jādod adekvātā devā, nevis puse no tā, varbūt mazāk, varbūt paskatīsimies – derēs vai nē," skaidroja mediķe.

"Šīm zālēm nav jāmazina temperatūra līdz tā sauktajam normālajam līmenim – 36,6 grādiem, zāļu uzdevums ir samazināt temperatūru pusstundas, stundas laikā par 1-1,5 grādu. Šīs zāles, šis antipirētiķis, visbiežāk slimību neārstē, antipirētiķi tikai samazina temperatūru. Neliels drudzis pat ļoti labvēlīgi ietekmē bērna imūnsistēmu," pieminēja pediatre.

Pats svarīgākais ir šķidruma uzņemšana. Bērnam no gada līdz trīs gadiem jāizdzer ap vienu litru šķidruma dienā,  4-6 gadus vecam bērnam jāizdzer ap pusotru litru dienā, savukārt vecākiem bērniem – divi litri šķidruma dienā.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti