Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

NATO rīkos desmitgadēs plašākās militārās mācības

Saslimstība ar diabētu novērojama aizvien jaunākiem cilvēkiem

Laikmeta slimība – otrā tipa cukura diabēts: pacienti kļūst jaunāki, slimo arī bērni

Diabētu var dēvēt par laikmeta slimību, un tas ir saistīts ar mūsu paradumiem – mazkustīgu dzīvesveidu un neveselīgu uzturu. Otrā tipa diabēta pacienti kļūst jaunāki, un slimo arī bērni, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja Latvijas Endokrinologu asociācijas vadītāja, Stradiņa slimnīcas endokrinoloģe Kristīne Geldnere.

Latvijā šobrīd ar cukura diabētu slimo aptuveni 100 000 iedzīvotāju. Ja kādreiz šķita, ka jaunākie pacienti "nāk klāt" pusaudžu vecumā, tad tagad slimo arvien jaunāki bērni. Jaunākais otrā tipa diabēta sirdzējs Latvijā ir septiņus gadus vecs, skaidroja ārste. Ārste uzsvēra prevencijas stiprināšanas vajadzību, ieviešot veselības mācību skolās un izglītojot bērnus.

Endokrinoloģe arī norādīja uz kādu satraucošu tendenci – aptuveni ceturtā daļa bērnu ir ar lieko svaru un aptaukošanos, kas ir ievērojams skaits. Tieši liekais svars palielina risku saslimt ar otrā tipa cukura diabētu.

Kāpēc ar diabētu slimo vairāk?

Vaicāta par iemesliem, viņa norādīja – mūsu organisms vēsturiski pielāgots tam, ka pārtika nav tik brīvi pieejama un, lai to iegūtu, jāpatērē enerģija. Veids, kā mēs saslimstam ar cukura diabētu, visbiežāk ir caur svara palielināšanos – liekais svars vai aptaukošanās veicina diabēta attīstību.

Komentējot dažreiz dzirdamas cilvēku atrunas, ka viņiem liekais svars ir iedzimts, Geldnere atzina – arī ģenētikai un iedzimtībai ir nozīme, taču tas būs salīdzinoši mazākā procentā gadījumu. "Lielākoties, ap 90%, tas būs saistīts ar dzīvesveidu, uzturu, fiziskajām aktivitātēm, miega režīmu un tamlīdzīgi. Pietiekošs miegs arī ir ļoti svarīgs, jo tas ļoti ietekmē mūsu vielmaiņas procesus," akcentēja ārste.

Viņa arī norādīja, ka katrs pats var vizuāli viegli mājās novērtēt vienu no riska faktoriem – palielinātu vidukļa apkārtmēru. "Ir skaidri pierādīts, ka tad, ja vidukļa apkārtmērs sievietei ir 88 centimetri un vairāk vai vīriešiem 102 centimetri, tas saistās ar paaugstinātu gan sirds un asinsvadu slimību risku, gan diabēta risku – tātad to mēs varam novērtēt kaut vai pēc sava vidukļa apkārtmēra."

Otrais paņēmiens, kā novērtēt pašu spēkiem, ir svēršanās un ķermeņa masas indeksa (ĶMI) aprēķināšana – zinot savu augumu un svaru, tiešsaistes kalkulatorā var aplēst savu ĶMI.

Kādas sekas tas izraisa?

"Ja mēs domājam par veselību, tad liekais svars, aptaukošanās un cukura diabēts paaugstina iespējamību, ka cilvēkam var paaugstināties asinsspiediens, var rasties sirds un asinsvadu slimības, tai skaitā nopietnas, piemēram, infarkts, insults," skaidroja ārste.

Tādos gadījumos pieaug varbūtība saslimt ar citām slimībām, lielāka slodze ir arī locītavām un mugurkaulam, kas ietekmē fiziskās aktivitātes un psihoemocionālo stāvokli. Tāpat var attīstīties miega apnoja, kas saistīta ar lieko svaru; žultsakmeņu slimība un citas.

Savukārt pacientiem, kuriem ir cukura diabēts, ja ilgstoši tas ir paaugstināts vai nav labi kontrolēts, pieaug risks, ka var attīstīties asinsvadu bojājumi, novedot pie nopietnām saslimšanām, kas pasliktina veselību un dzīves kvalitāti, kā arī dārgāk maksā mums kā sabiedrībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti