Ģimenes studija

Mežaparks - īpaša vieta Dziesmu un deju svētku laikā

Ģimenes studija

Latvijā trūkst psihiatru. Bērniem psihiatriskā palīdzība grūti pieejama

Neauglība skar daudzus pārus: Kā ģimenei piepildīt sapni par bērniem?

Risinājumi neauglības gadījumā jeb kā ikvienai ģimenei piepildīt sapni par bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mūsdienu sabiedrība par neauglības jautājumiem runā arvien atklātāk un nebaidās lūgt palīdzību speciālistiem. Valsts apmaksā mākslīgo apaugļošanu, kas, pasaules līmenī vērtējot, pie mums dod ļoti labus rezultātus.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par valsts un mediķu atbalstu ģimenēm, kuras vēlas tikt pie bērniņa.

Par neauglību var runāt tad, ja pārim pie regulāras dzimumdzīves (2 – 3 reizes mēnesī) nav iestājusies grūtniecība gada laikā. Dažreiz pāri nedzīvo kopā – kāds no laulātajiem strādā citā valstī, tas var pagarināt bērna gaidīšanas laiku, jo dzimumdzīve nav regulāra.

Speciālisti iesaka abiem topošajiem vecākiem izmeklējumus veikt vienlaicīgi.

Ir gadījumi, kad diviem veseliem cilvēkiem grūtniecība neiestājas. Neauglības speciālists Egīls Gasiņš novērojis, ka  dažreiz šķiet, ka ģimene nav gatava bērnam, kad ir gatava, tad bērns atnāk. Dažreiz medicīniski ir grūti konstatēt, kāpēc pāris netiek pie bērna,  iespējams, bērns atnāk,

“kad cilvēki nodarbojas mīlestībai, ne bērna taisīšanai”, saka ārsts.

Latvijā ir ļoti labs līmenis neauglības ārstēšanā pasaules mērogā. Speciālisti uzskata, ka labi rezultāti sasniedzami, ja pacients izprot savu problēmu un līdzdarbojas ārstniecības procesā, skrupulozi pildot ārsta norādījumus.

Urologs Andris Ābele kliedē mītu, ka sievietei grūtāk noteikt neauglības cēloni. Vīriešu neauglību ārsts iedala divās grupās - medicīniska un nemedicīniska. Nemedicīniska ir alkohola lietošana, smēķēšana, stresi un citi faktori. Dati rāda, ka spermas kvalitātes rādījumi krītas, arī ekoloģija, dzīvesveids, pārtika ietekmē spermas kvalitāti.

Medicīnisku iemeslu meklēšanā "skatāmies, vai spermogrammā ir spermatozoīdi. Ja to nav, tad situācija ir sarežģītāka, bet ne neiespējama mūsdienās. Vīriešiem, no 35 gadiem sākot, pasliktinās spermogramma, bet auglība saglabājas līdz sirmam vecumam. Sievietēm līdz menopauzei ir iespējama grūtniecība.”

Mākslīgās apaugļošanas procedūras apmaksā valsts.

Procedūru apmaksā līdz 38 gadu vecumam, gaidīšanas laiks uz šo pakalpojumu ir pusotrs gads, skaidro Nacionālā veselības dienesta ārstniecības pakalpojumu direktora vietniece Alda Reinika.

“No 2012.gada apmaksā 2800 procedūras, 1200 dzemdības. Vienai mākslīgai apaugļošanai valsts tērē 1000 eiro apaugļošanai un 1000 eiro medikamentiem.”

Pāri, kuri nevar tikt pie bērniņa, dažreiz izmanto citas netradicionālas metodes, ne profesionālu mediķu palīdzību.

 Speciālisti nenoliedz netradicionālas palīdzības labos rezultātus, bet tikai gadījumos, kad problēma ir psiholoģiska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti