Ko vēl paspēt izlasīt vasarā jeb alternatīvais literatūras saraksts bērniem un jauniešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Augusts ir satraucošs vasaras mēnesis. Apziņa, ka vasara jau tūliņ būs beigusies, liek sasparoties un paveikt vismaz kaut ko no jūnija sākumā izveidotā ideālās, piedzīvojumu pilnās vasaras saraksta. Nezinu, vai tādu bijāt izveidojuši arī šajā gadā, taču ļoti iespējams, ka jūsu skolēni vasaras sākumā saņēma ieteicamās literatūras sarakstu. Cik no tā izlasīts, tas lai paliek uz pašu jauno lasītāju sirdsapziņas, taču vienmēr ir vērts apbruņoties ar pārīti alternatīviem lasāmvielu ieteikumiem. Tas gadījumiem, kad skolotāju piedāvātais saraksts jau viss izlasīts, vai reizēm, kad lappusēs gribas piedzīvot ko pavisam svaigu.

Iepazīstamies ar vasaras aizraujošākajiem jaunumiem bērnu un pusaudžu literatūrā.

Grāmatas jautriem vasaras mirkļiem

Tūve Jānsone “Kas notika pēc tam?”

Tūves Jānsones grāmatas par trollīti Muminu ir noskaņu literatūra. Tās ir filosofiskas un dziļdomīgas, paredzētas smalkam un lēnam lasītājam. Autores 1952. gadā izdotajā bilžu grāmatā “Kas notika pēc tam?” bez mums tik labi zināmajiem tēliem ir arī ārkārtīgi bagātīgs vizuālais materiāls. Grāmata-piedzīvojums, tā to gribētos nosaukt, jo katra lappuse tiešām liek domāt par virsrakstā uzdoto jautājumu. Kas notiks pēc tam, kad trollītis Mumins ielīdīs šajā alā? Kas notiks tālāk aiz šī meža? Rosinošs un skanīgs ir arī Tūves Jānsones teksts, ko tulkotājai Mudītei Treimanei atdzejot palīdzējusi dzejniece Inese Zandere. Šis varētu būt labs veids, kā mazo lasītāju ievadīt dzejas pasaulē. Jautra, rosinoša, radoša un sirsnīga grāmata mazajiem lasītājiem

Ieteicamais lasītāja vecums 5+

Izdevējs – “Liels un mazs”

Dzintars Tilaks “Šausmiņa”

Latviešu autora Dzintara Tilaka grāmata “Šausmiņa” gan vairs nav nekāds jaunums, bet lieku reizi vērts par to atgādināt, jo stāsts par augumā mazās Šarlotes Ausmas vasaru ir lasīšanas vērts. Lai jūs nebaida grāmatas nosaukums, nekā šausminoša šajā stāstā nav, izņemot, protams, dažu labu galvenās varones Šarlotes piedzīvojumu ar kaimiņu mājas it kā apzadzējiem vai dzīvojamās istabas logu mazgāšanu, kas izvēršas par maza izmēra plūdiem. Nosaukumā ietvertais kalambūrs labi raksturo gan Dzintara Tilaka grāmatas saturu, gan pašu Šarloti Ausmu – grāmatā dzirkstī humors un vasarai raksturīgā nebēdnība, kā arī notikumi, par kuriem pēc tam stāstīt skolasbiedriem vai pusi pirmā semestra. Turklāt pāri visam te ir arī ļoti jauka pamatdoma par to, ka mūsu nepilnības ir arīdzan mūsu vērtības.

Ieteicamais lasītāja vecums 11+

Izdevējs – “Zvaigzne ABC”

Grāmatas, no kurām nešķirties līdz pat vasaras beigām

Anuka Rikāra “Anna un Froga”

Visticamāk, ka franču autores un ilustratores Anukas Rikāras komiksu grāmatu “Anna un Froga” bērni lasīs visu atlikušo vasaru. Turklāt tas nebūs tāpēc, ka grāmata ir pārlieku bieza. Līdz ar šīs grāmatas ienākšanu jūsmājās, bērnistabā vispirms valdīs klusums, pēc tam no turienes atskanēs nevaldāma ķiķināšana, un drīz vien ikviens jūsu mājsaimniecībā citēs trāpīgākos grāmatas teicienus. Komiksu žanrs Latvijas grāmatniecībā nav plaši pārstāvēts, tāpēc vien ir vērts ieskatīties Anukas Rikāras veikumā. Francijā viņas komiksus mīl visu vecumu bērni, un ticams, ka arī latviešu lasītājam patiks draugu kompānijas nešpetnie joki un situācijas, kuras ir tik sadzīviskas un nereti arī pašu ģimenēs piedzīvotas, bet tāpēc vien komiskas.

Ieteicamais lasītāja vecums 9+

Izdevējs – “Liels un mazs”

Liene Bērziņa, Kitija Role “Ķiverēns”

Lienes Bērziņas un Kitijas Roles kopdarbs grāmatā “Ķiverēns” ir kaut kas patiesi brīnumains. Grāmata nupat pamanīta Jāņa Baltvilka balvas pasniegšanas ceremonijā, kur autores ieguvušas AS “Latvijas Valsts meži” balvu “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā. Kitijas Roles ilustrācijas aizrauj elpu, savukārt Lienes Bērziņas stāsts par mazo lapsēnu Ķiverēnu aizkustina līdz sirds dziļumiem. Šī noteikti ir grāmata, kuru lasīt kopā ģimenēs un pēc tam atstāt paaudžu paaudzēm kā vizuālu un saturisku vērtību. Lapsēns Ķiverēns grāmatas lapās iepazīst pasauli sev apkārt, bet lasītājs iepazīst sevi. Vai Kitijas Roles ilustrācijas jau tika pieminētas? Apbrīnojamas!

Ieteicamais lasītāja vecums – no 9 līdz 100

Izdevējs – “BE THE BEAR”

Marks Ūve Klings “Diena, kad ome salauza internetu”

Pēc tam, kad būs izlasīts vācu autora Marka Ūves Klinga stāsts “Diena, kad ome salauza internetu”, njā, var gadīties, ka līdz vasaras beigām internets jūsu mājās tiks labprātīgi atslēgts. Kā rāda grāmatas notikumi, šāds visai biedējošs notikums var izvērsties patiesi jaukā piedzīvojumā, saliedēt ģimeni un, kas zina, varbūt pat rosināt jaunas draudzības. Grāmata ir izlasāma pavisam ātri, turklāt to papildina jautras ilustrācijas. Stāsts par omi, kas salauza internetu, izklaidē, iepriecina un lieku reizi atgādina, ka omes ir jāpieskata kārtīgi.

Ieteicamais lasītāja vecums 9+

Izdevējs – apgāds “Jānis Roze”

Grāmatas lietainām un pārdomu pilnām dienām

Monika Vaicenavičiene “Kas ir upe?”

Ja jūsmājās ir lasītājs, kurš iecienījis enciklopēdijas un izzinoša satura grāmatas, uzmanības vērta ir lietuviešu ilustratores un autores Monikas Vaicenavičienes grāmata “Kas ir upe?”. 2019. gadā šī grāmata Lietuvā ieguvusi balvu kā skaistākā grāmata bērniem, un patiesi ir vērts ieskatīties tās lappusēs. Atšķirībā no ierastajām enciklopēdijām, kurās vairāk ir foto materiāla, šī grāmata ir īsts mākslas darbs. Katrs grāmatas atvērums vēsta kaut ko par upes dabu, uzdevumiem, nozīmi, taču vienlaikus ilustrācijas ir īsts baudījums acīm. Kā caurviju motīvs grāmatā ir vecmāmiņas un mazmeitas saruna par to, kas tad ir upe. Viss kopā rada sajūtu, ka lasītāja rokās ir nonācis kas ārkārtīgi būtisks. Kā nu ne! Upe taču arvien bijusi gan mūsu barotāja, gan noslēpumu glabātāja.

Ieteicamais vecums 5+

Izdevējs – apgāds “Jānis Roze”

Juhani Pitseps, Gundega Muzikante “Ir mēness zelta kuģis”

Lietainām vasaras dienām piemērota lasāmviela būs igauņu autora Juhani Pitsepa smeldzīgais, bet ļoti sirsnīgais stāsts grāmatā “Ir mēness zelta kuģis”. Šo, protams, var un vajag lasīt arī saulainās un visās citās gada dienās. Grāmatas centrā ir 1944. gada notikumi, kad, izvairoties no 2. pasaules kara neparedzamības, baltieši laivās bēg pāri Baltijas jūrai uz Zviedriju. Bailes, cerības, ilgas, ģimeniskums – tas viss ir šajā grāmatā, kurā ar mazās Jētes, grāmatas centrālā tēla, acīm piedzīvojam šķiršanos no mīļām un svarīgām lietām, vietām un cilvēkiem, smago kuģojumu pāri bangojošai jūrai vētras laikā un iedzīvošanos svešatnē. Stāstu papildina skaistas un dziļas latviešu mākslinieces Gundegas Muzikantes ilustrācijas.

Ieteicamais lasītāja vecums 11+

Izdevējs – apgāds “Jānis Roze”

Jennija Jēgerfelde “Stendapa karaliene”

Ja man būtu iespēja šai vasarai ieteikt tikai vienu grāmatu, tā, visticamāk, būtu zviedru psiholoģes un rakstnieces Jennijas Jēgerfeldes grāmata pusaudžiem “Stendapa karaliene”. Saša ir stingri izlēmusi būt citādāka, nekā ir bijusi viņas mamma. Meitenei ir saraksts ar izdarāmajiem darbiem un apņemšanās nekad nelasīt grāmatas, nepastaigāties mežā un nedomāt pārlieku daudz, bet, pats svarīgākais – kļūt par stendapa karalieni un likt cilvēkiem smieties. Grāmata ir ļoti svarīgs notikums tāpēc vien, ka pusaudžu vecuma lasītāji Latvijā ir mazliet abižoti. Šai vecuma grupai lasāmo izvēļu ir daudz par maz. Otrs iemesls, kāpēc šīs grāmata ļoti iepriecina, ir tēma, kas ir visai drosmīga, bet arī ļoti, ļoti vajadzīga. Jennija Jēgerfelde raksta par depresiju un pašnāvību un rosina domāt, kā bērniem sadzīvot ar skumjām un zaudējumu. Par to lasiet grāmatā “Stendapa karaliene”.

Ieteicamais lasītāja vecums 15+

Izdevējs – “Latvijas Mediji”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti