Ģimenes studija

Garu pastaigu un sportisku izklaižu cienītāji. Tiekamies ar Bērtiņu ģimeni

Ģimenes studija

Pieaudzis izjādēs gūto traumu skaits: atgādinām drošības nosacījumus

Bezmaksas epidurālā anestēzija: kādos gadījumos tā ir pieejama un kādi ir tās riski

Ginekoloģe: Atsāpināšanu dzemdībās visām grūtniecēm bez maksas nevar nodrošināt anesteziologu trūkuma dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropā daudzās valstīs dzemdētājas nodrošina ar bezmaksas epidurālo anestēziju dzemdībās, Latvijā šis ir maksas pakalpojums, bez maksas to veic dzemdētājām ar dažādām saslimšanām un dzemdību komplikācijām (to nosaka ārsts). Portālā manabalss.lv publicētā iniciatīva par tiesībām bez maksas epidurālo anestēziju dzemdību laikā saņemt visām sievietēm, kuras to vēlas, dažu dienu laikā savākusi nepieciešamos 10 000 parakstus.

Iniciatīvas “Par grūtnieču tiesībām uz bezmaksas epiduriālo anestēziju” rosinātāja Simona Dilāne skaidro, ka šo ierosinājumu iesniegt pamudināja pašas pieredze. Maksas pakalpojums finansiālu problēmu dēļ nav pieejams sievietēm no maznodrošinātām ģimenēm vai jaunajām ģimenēm.

Epiduriālai anestēzijai būtu jābūt pieejamai bez maksas kā izvēles iespējai.

Latvijā atpaliekam no citām valstīm, arī no kaimiņvalstīm, jo nevaram nodrošināt epidurālās anestēzijas pakalpojuma pieejamību speciālistu trūkumu dēļ, pauž Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste Dace Rezeberga, uzsverot, ka atsāpināšana dzemdībās ir “mūsdienīga metode, bet nevar [šī pakalpojuma veikšanu] nodrošināt ar speciālistiem.”

Anesteziologu par maksu pieaicina kā papildu darbinieku; ja šo procedūru atļautu visām dzemdētājām izvēlēties, tad to nespētu nodrošināt.

Arī Rīgas Dzemdību namā nespētu nodrošināt šo pakalpojumu visiem, kuri šādu pakalpojumu izvēlētos. Pērn 34% dzemdību bija ar epidurālu atsāpināšanu.

Šajā jautājumā ir lielas atšķirības starp Rīgu un reģioniem, prioritāras vienmēr būs neatliekamās situācijas. Epidurālās atsāpināšanas pakalpojumu dzemdībās Latvijā varētu ieviest pakāpeniski.

Eiropas valstīs anestēziju sniedz ginekologs, pie mums anesteziologs, situāciju ar speciālistu trūkumu skaidro Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste Dace Rezeberga.

Kuldīgas slimnīcas Dzemdību nodaļas vecmātes Gunta Cepurītes pieredze rāda, ka nevajag anestēziju visām dzemdētājām, bet pirmajām dzemdībām to vajadzētu dabūt visām dzemdētājām, kuras to vēlas. Kuldīgas dzemdību nodaļā vidēji notiek 50 dzemdības mēnesī. Nekad nav atteikts šis pakalpojums, ja dzemdētāja to vēlas, uzsver ārste.

Slimnīcās ir zināmas indikācijas, kad dzemdētājai veic bezmaksas epiduriālo anestēzija – to veic pie dažādām saslimšanām un dzemdību komplikācijām, kā arī nepilngadīgām grūtniecēm.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti