Folkloriste: Bērniem Jāņu tradīcijās nekas nav speciāli veltīts, nav arī nekas liegts

Jāņus svin plaši katrā pilsētā, pagastā un ģimenē. Skatoties dažādos  svētku piedāvājumos, redzams, ka bērniem sarūpētas radošas darbnīcas, iespēja zīmēt un rotaļāties, kas izskatās vairāk kā bērnu pieskatīšanas iespējas no svētku organizatoru puses. Jāņu tradīcijās bērnu iesaiste ir pavisam neliela, ir daži darbi, kurus bērni var darīt, palīdzēt; lielajās svinībās bērniem nav nekas liegts, ne speciāli domāts. Bērni ir vērotāji, viņu galvenā loma – tikt ievadītiem tradīcijā, kas viņiem būs jāmanto un jānodod tālāk.

Sibīrijas pieredze

Tradīcijas tiek pārmantotas un saglabātas, ja par to ir interese. Īpaši šajā ziņā ir Sibīrijas latvieši, kuri jau vairāk nekā 100 gadus dzīvo šķirti no Latvijas, bet daudzas tradīcijas pratuši saglabāt, arī Jāņu svinēšanu.

Interesanta pieredze Jāņu svinēšanā ir Sibīrijas latviešu ciemā Kurzemes Ozolaine (Kurļanddubovka) Omskas apgabalā. Raja Bakanova dzimusi Kurzemes Ozolainē, viņa kā vienu no skaistākām bērnības svinībām atceras Jāņus.

Runājot par bērnu līdzdalību Jāņu svinībās, nelielai atkāpei jāskaidro, ka Sibīrijā pastāv nerakstīts likums – bērniem nav jāpiedalās pasākumos, kuri domāti pieaugušajiem un kur ir alkohols. Vēl šodien bērni nepiedalās bērēs, arī kāzās, reti dodas kopā ar vecākiem uz radu jubilejām.

Raja atceras, ka senāk tas bija vēl stingrāk, bet Jāņos bērni drīkstēja piedalīties.

Viņa atceras, ka sešdesmitajos gados Kurzemes Ozolainē bijusi plaša Jāņu svinēšana (Sibīrijā Jāņi nebija aizliegti). Ciems uzcelts senas upes gultnes krastā, tad ciemnieki stāvējuši abpus upes gultnei augstākajās vietās un sadziedājušies. Tas bijis kā dziesmu duelis – kura puse dziedās skaļāk, ilgāk un krāšņāk. Bērni dziedājuši kopā ar pieaugušajiem un pēc tam piedalījušies svētku svinībās, tas Rajai atmiņā palicis kā skaistākais Jāņu notikums.

Bērni – vērotāji

 “Bērni Jāņos ir klātesoši, bet rituālās lietās īpaši netiek iesaistīti,” skaidro folkloriste Una Smilgaine.

Svētkos bērniem tradīcijās nekas nav speciāli veltīts un nav arī nekas liegts.

Bērni svētkos ir, lai vērotu, lai bērnus ievadītu tajā, kas viņiem būs jāmanto un jānodod tālāk.

Svētkos bērni piedalās kopā ar citiem, bet auglība un pilnbrieds, kas ir svētku pamatā, sāk attiekties uz bērniem, kas ir pusaudžu vecumā.

Folkloras skolotāja un mūziķe Ilga Reizniece daudzus gadus Latvijas novados mācīja Jāņu tradīcijas. Pateicoties šai kustībai, Jāņus daudzviet svin interesantāk, tradīcijām bagātāk un daudzveidīgāk.

Folkloriste skaidro, ka tiešām Jāņi nav bērnu svētki, bērni piedalās kā vērotāji, cik var, palīdz un iesaistās svētkos. Viņa uzsver, ka, kaut arī bērni aktīvi nepiedalās šajos svētkos, pieaugušo uzdevums ir bērnos radīt interesi par svētkiem, tāpēc arī Ilga Reizniece īpašu vērību pievērš tām Jāņu rotaļām un dziesmām, kas varētu būt interesantas bērniem.

Bērnu darbi Jāņos

Papardes zieds tiek saistīts galvenokārt ar seksualitāti – to visbiežāk domā, ja min papardes zieda meklēšanu Jāņu naktī. Una Smilgaine skaidro, ka tautas teikās stāstīts, ka paparde zied reizi gadā – Jāņos – un šī zieda atradējam tiks dotas visas zināšanas, viedums un gudrība.

Lai ziedu iegūtu, ar baltu lakatiņu Jāņu naktī jādodas mežā, lai tad, ja zieds atrasts, to liktu lakatiņā un tiktu pie solītajām gudrībām un vieduma. Una Smilgaine pauž, ka viņas bērniem šāda gudrības zieda meklēšana liekas ļoti aizraujoša.

Darbi, kurus bērni darīja Jāņos:

  • Salasīja mežā sveķus ugunskura iekurināšanai.
  • Ganu uzdevums bija nopīt ganāmajiem lopiem vainagus.
  • Lasīja puķes un zāles.
  • Pina vainagus (vainagi bija visiem bērniem).
  • Palīdzēja rotāt māju.
  • Palīdzēja cienasta sagatavošanā.

Kopā ar bērniem Jāņos varat apgūt ko jaunu, te idejas:

 

ŠĪ raksta pirmpublicējums Lsm.lv bija 2019. gada 23. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt