Mācāmies pīt košus Jāņu vainagus!

Jāņu vainags ir katra līgotāja rota. No ziediem, lapām, zāles, smilgām – kā katram patīk.

Vainagu glabā līdz nākamajiem Jāņiem, tad Jāņu ugunskurā to sadedzina – tā saka tradīcija. Jāņu vainags var kļūt par skaistu telpas rotu, tā sagaidot nākamos Jāņus.

Esam sākuši mūsu kopīgo gatavošanos krāšņai līgošanai, esam mācījušies siet Jāņu sieru, mācījušies spēles un rotaļas Jāņu svinēšanai. Darba daudz, tāpēc labi visu saplānot jau laicīgi un sastādīt darāmo darbu sarakstu.

Līdz Jāņiem katru dienu mācīsimies kādu Jāņiem noderīgu darbiņu.

Kopā ar mums līdz Jāņiem varēsiet mācīties Jāņu sieru siet, rotāt māju, pīt vainagu, pazīt Jāņu zāles, mācīties līgotnes un Jāņu rotaļas.

Pirms vainaga pīšanas varat nedaudz padomāt, kāds būs visskaistākais vainags, te dažas idejas:

Dokumenti

Meitenes vainags

Lejuplādēt

590.11 KB

Dokumenti

Zēna vainags

Lejuplādēt

537.54 KB

 

 

 

 

Vispirms jādodas uz pļavu salasīt Jāņu zāles. Te nu gan nepieciešama kāda zinātāja klātbūtne – lai gan saka, ka “visa laba Jāņu zāle”, var gadīties arī pa kādam aizsargājamam vai indīgam augam.

Ir vairāki vainagu pīšanas paņēmieni. Vienkāršākais – izmanto ziedus ar gariem, vijīgiem kātiem, tos var savīt bizē, pamazām liekot klāt ziedus, vai apvīt kātu ap ziedu (skatīt video).

Otrs veids – izmanto diegu vai auklu, pamazām ziedus un lapas kārto skaistā vijumā, kātus kopā stiprina, tos stingri nosienot ar diegu (skatīt video).

Abi iepriekš minētie vainagu vīšanas veidi nav sevišķi izturīgi, visizturīgākie ir vainagi, kuriem izmanto klūgu vai stieples pamatu – to saloka tik lielu, cik lielu vainagu vēlas un galus sasien kopā, tad uz izveidotā pamata vij vainagu, ziedus un lapas pietinot ar diegu.

Jāņu vainags uz klūgu vai stieples pamata

Ozolzaru vainagu gan vajadzētu pīt uz klūgu vai stieples pamata, jo šis ir lielāks un smagāks par ziedu vainagu, pamats ļaus vainagam labāk turēties kopā.

Vainaga pīšanai ozola lapas sagriež kopā ar īsajiem zariņiem, starp lapām var likt ziedus. Parasti ozollapu vainagi ir vīru rota.

Ozolzaru vainaga pīšana

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti