VIDEO: Bērnu drošība un traumatisma riski vasarā. Vecāki, laiks pārrunāt drošības noteikumus!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iestājoties siltākam laikam, kā arī mazinoties ar Covid-19 pandēmiju saistītajiem ierobežojumiem, aktuālāks kļūst bērnu drošības jautājums. Dienestu pārstāvji un mediķi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas rīkotajā tiešsaistes sarunā iesaka ik gadu pāris reižu ar bērniem pārrunāt drošības noteikumus un arī izspēlēt rīcību dažādās situācijās, kurās bērns var nokļūt.

Drošība pie ūdeņiem

Rīgas Pašvaldības policijas Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldes galvenais speciālists Jānis Skrims vērš vecāku uzmanību uz situācijām, kurās negadījumi notiek visbiežāk.

Ūdens tilpņu tuvumā īpaša uzmanība un bērnu brīdināšana. Tas attiecas gan uz piemājas dīķi, gan atpūtu pie lielākām ūdens tilpnēm. Jāievēro, ka nedrīkst atstāt bērnus bez uzraudzības, nepārvērtēt savus spēkus, peldot lielā dziļumā, vai cenšoties aizpeldēt pēc ūdenī iepūstas mantas, neiet ūdenī, kad ir sakarsuši.

Vecākiem, esot kopā ar bērniem pie ūdens, jāatceras, ka tā  nav atpūta, bet darbs, jo nelaime ūdeņos notiek ļoti ātri.

Bērni bieži noklīst pludmalē, kur daudz cilvēku. Bērnam jāzina vecāku telefona numurs un informācija par sevi, kas palīdzētu atrast vecākus.

 

Vecāki, pārrunājiet ar bērnu!

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas 1. daļas komandieris Agris Asups iesaka ar bērniem  vismaz divas reizes gadā pārrunāt dažādus drošības jautājumus:

Uzmanīgi pie ūdens. Iesaka peldēt oficiālās peldvietās. Ja tādu nav, novērtēt drošību vietā, kur peld. Drošība – vestes un peldēšanas palīgrīki bērniem un pieaugušo tuvums, lai var ātri reaģēt ir ļoti nozīmīgi drošības faktori.

Kā rīkoties, ja notikusi nelaime un jāzvana uz tālruni 112. Iedrošināt bērnus zvanīt, nebaidīties par potenciālo sodu par padarīto.

Kā droši lietot elektrorīces. Drošība mājā ēdiena gatavošana, parādīt, sagatavot, lai bērni varētu gatavot patstāvīgi, ja bērni to ir spējīgi darīt. Parādīt, kā nodzēst uguni, ja piedeg ēdiens, izmantojot ugunsdrošo pārsegu.

Bērniem jāinformē par savu atrašanās vietu, lai nelaimes gadījumos var bērnu vieglāk sameklēt.

Pamestu ēku un jaunceltņu bīstamība bērnu rotaļām. Bērni mēdz rotaļāties un staigāt pa pamestām ēkām un ēku jumtiem, būvlaukumiem, tas ir ļoti nedroši.

Ģimenes drošības plāns. Ispēlē dažādas situācijas, piemēram, ugunsgrēka situāciju, izveidot ēkas plānu, lai bērni spētu labāk reaģēt stresa situācijās. Atgādinājums arī par dūmu detektoru nepeiciešamību.

 

Biežākās traumas

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu ķirurgs Jānis Upenieks vecākiem norāda uz biežākajām drošības kļūdām, kas noved pie bērnu traumām:

  • Sadzīves ķīmija. Traumas, izdzerot vai norijot sadzīves ķīmijas preces, notiek. Tās ir tipiskās problēmas, ka vielas pārlej traukos, kas bērniem pazīstami, piemēram, salda dzēriena pudelēs, un atstājot bērniem pieejamās vietās.
  • Karsti priekšmeti. Mazi bērns gūst apdegumus, applaucējumus. Izplatīta kļūda – kartsa tēja, kafija un bērns blakus. Mazam bērnam krūzīte ar karstu šķdrumu var nodarīt lielu ļaunumu. Galdauts uz galda, aizsniedzams pannas vai katla rokturis – tas ir nedroši mājā, kur mazs bērns.
  • Drošība mājā. Bērni mēdz kāpt, lai ko aizsniegtu, kāpjot pa atvilktnēm vai ceļot krēslu piramīdas.

 

Ārsts vecākiem iesaka paskatīties no bērna skatpunkta, kas ir redzams bērnam.

  • Drošība uz ielas. Pa ielu vecāki iet brauktuves pusē, bērns otrā, mazāki bērni vecākiem pie rokas.
  • Drošība ar braucamrīkiem. Velo apmācība dod zināšanu pamatus, ķivere noteikti nepieciešama. Drošība auto - sēdeklīši, piesprādzēšanas auto, pat tad, ja jābrauc mazs attālums.
  • Atpūta dabā. Ugunskurs, grils, mangaļi – atcerēties, ka karsts priekšmets izskatās tieši tāpat, kā auksts! Lēkšana pāri ugunskuram, jo bērni atdarina vecākus.
  • Batuti. Ja ievēro instrukciju, ko saņem, pērkot batutu, viss būs droši.
  • Dzīvnieku kodumi. Uzmanīties no dzīvniekiem, kas ir ģimenē, mācot bērniem, kā uzvesties, ja ģimenē ir dzīvnieks.
  • Ūdenstilpnes. Bērniem jāmāca peldēt un nebūt pārgalvīgiem.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti