Ģimenes studija

Ģimenes attiecības, ik dienu strādājot plecu pie pleca. Māsas Rūta Beirote un Santa Meļķe

Ģimenes studija

D vitamīns un citi palīgi pret pavasara nogurumu bērniem

Sociālā kampaņa "Cieni bērna privātumu": bērns nav trofeja, ar kuru lielīties internetā

«Drossinternets.lv» vadītāja: Vecāki mēdz internetā pārlieku daudz izlikt bērnu privāto dzīvi

Speciālisti aicina vecākus izvērtēt nepieciešamību internetā pārlieku daudz publicēt bērnu bildes. Ieliekot bildi internetā, kontrole pār attēlu zūd, tas var radīt bērnam problēmas, kad tas būs paaudzies, tāpat attēlus var izmantot dažādiem negodīgiem mērķiem.

"Drossinternets.lv" uzsācis sociālu kampaņu "Cieni bērna privātumu", norādot, ka bērns nav trofeja, ar kuru lielīties internetā. Kampaņā aicina rūpēties par bērna drošību un privātumu internetā.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" diskutē "Drossinternets.lv" vadītāja Maija Katkovska, mamma, kas iebilst bērnu bilžu publicēšanai internetā Daina Bērziņa, geštaltterapeite Aiga Gavare.

Katkovska pauž, ka kampaņa rīkota, jo redzams, ka situācija nemainās, vecāki turpina pārlieku internetā izlikt bērna privāto dzīvi. Diez vai tas ir ļaunprātīgi domāts, vecāki noteikti nav padomājuši, ir jāizvērtē riski. Izlikt pārlieku daudz ir ikdienas gaitu publicēšana, Katkovska iesaka izvēlēties tikai kādus īpašus brīžus bērna dzīvē, bet nelikt ikdienas notikumus ļoti daudz.

Sabiedrība pieprasa attēlu un video publicēšanu, skaidro Gavare. Katram vecākam der uzdot sev jautājumu – kāpēc gribu ko publicēt. Ja lepojas ar savu bērnu, grib ko parādīt, būtu labi paprasīt bērnam, vai bērns grib, lai šo bildi publicē.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Katkovska skaidro, ka viņu no pārlieku biežas bērna foto publicēšanas atturēja tas, ka, publicējot sava bērna bildes aiz lepnuma, viņa saprata, ka uz citu vecāku publicētajām bildēm pati skatījās ar vienaldzību, iespējams, arī citi tāpat skatījās uz viņas bērna bildēm, tāpēc labāk nolēma savu mammas lepnumu paturēt pie sevis.

Liepiņa uzsver, ka viena lieta ir dižoties ar bērna sasniegumiem, cita – likt internetā ikdienas bildes. Kāpēc es lemšu par bērna interneta pieredzi? Es bērna vietā negribu lemt, saka mamma.

Vecākiem, pirms liek bildi internetā, jāizlemj, vai tā neradīs kādas problēmas bērnam tagad vai vēlākā laikā, kādi būs bērna pārdzīvojumi. Ieliekot internetā, kontrole pār attēlu pazūd. Francijā, Lielbritānijā un Amerikā ir likumi, ka bērns, sasniedzot 18 gadu vecumu, var iesūdzēt tiesā savus vecākus par viņu privātuma pārkāpumu, liekot bildes internetā.

Gavare uzsver, ka ir normāli, ka vecāki nevēlas, lai mācību iestādēs viņu bērnu fotografē kopējās bildēs, jo svarīgi, kā, ko, kur publicē un kādas sekas tam var būt.

"Drossinternets. lv" iesaka":

Nekad nepublicē:

  • Bērna kailfoto – pie jūras vai pludmalē, pirtī, dārzā, uz podiņa, vannā u.tml. Pedofili un cilvēki, kas izmanto šādus attēlus, lai nopelnītu, to vien gaida, ka jūs viņiem tos pasniegsiet "uz paplātes".
  • Ja bērns ir slims vai emocionāli satraukts – ja tu viņu kaunini, bērns raud, ir bēdīgs vai dusmīgs.
  • Ja bērns tiek iesaistīts nedrošās aktivitātēs, lai nenonāktu pretrunā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu.

Nesteidzies publiskot bērna foto:

  • Izvairies izmantot bērnu kā savas veiksmes, prestiža vai statusa apliecinājumu sociālajos tīklos. Iespējams, bērns pats tādu publicitāti nemaz nevēlētos!
  • Bērns nav centrālā persona tavā sociālo tīklu profilā. Tavs profils ir par tevi, nevis bērna dzīvi.
  • Bērna drošībai risks var būt jebkurš jūsu publicētais foto ar viņu.
  • Nevajadzīga svešu cilvēku uzmanība un piekļuve privātiem jūsu bērna un ģimenes foto. Labu gribot, jūs neapzināti atverat savas mājas durvis svešām personām.
  • Spriedze, emocionāls pārdzīvojums, satraukums, kauns u.tml. – emocijas, ko var izjust jūsu bērns ikreiz, kad publicējat kārtējo foto.
  • Negatīva ietekme uz bērna nākotni – bērna foto vēlāk var tikt izmantoti pret bērnu, lai viņu ietekmētu, pazemotu, izsmietu u.tml.
  • Jūsu bērna foto pēkšņi arī citur internetā – bērna foto kāds var izmantot savām vajadzībām, ļaunākajā gadījumā, ja publicētie foto ir ar kailu bērnu vannā vai pludmalē, tie var nonākt arī "darknet" jeb "tumšajā internetā", kurā pamatā uzturas pedofili, krāpnieki un personas ar ļaunprātīgiem nolūkiem.
  • Kontrole pār bērna foto izplatību zudusi! Publicējot bērna foto vai video, jums vairs nav kontrole pār tā izplatību – jūs nekad neuzzināsiet, cik patiesībā daudzi un kas to ir apskatījuši, kopējuši, saglabājuši savās ierīcēs, dalījušies ar to, publicējuši citur u.tml.
  • Bērns nav prece, kas jāreklamē, lai iegūtu sev sekotājus, pozitīvas atzīmes "patīk", uzmanības apliecinājumus, komplimentus u.tml.
  • Bērns, kad pieaugs, iespējams, izteiks jums pretenzijas par viņa privātuma pārkāpumiem – vecākiem būtu jāizturas cieņpilni pret sava bērna privātumu.

Vairāk ieteikumu šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti