Sestdien Ziemeļlatvijā būs novērojams neliels Saules aptumsums

Šogad 11.augustā dienas vidū Latvijas ziemeļos būs iespēja novērot daļēju Saules aptumsumu. Šis gan būs diezgan neliels aptumsums, jo labākajās novērojumu vietās Saules disks būs aizsegts vien par 2 procentiem un iespēja novērot aptumsumu būs tikai Kurzemes un Vidzemes ziemeļu daļā, informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un SIA “StarSpace”.

Kurzemē aptumsums būs redzams uz ziemeļiem no Ovišiem, Dundagas un Mērsraga. Kolkā tiks maksimāli aizsegts viens procents Saules diska.

Vidzemē redzamības zona būs uz ziemeļiem no Siguldas, Vecpiebalgas, Cesvaines un Kārsavas. Rūjienā, Mazsalacā un Valkā aptumsums sasniegs 2%.

Igaunijā aptumsums būs mazliet lielāks, un tās ziemeļu pilsētās Tallinā un Rakverē aptumsums būs 6% liels. Rīgā aptumsums nebūs novērojams.

Aptumsuma sākums Kolkā būs plkst. 12.04, maksimālā fāze būs plkst. 12.14, bet tas noslēgsies jau plkst. 12.24. Rūjienā tas sāksies plkst. 12.03, maksimālā fāze būs plkst. 12.18, bet noslēgums – plkst. 12.33. Valkā maksimālā fāze iestāsies minūti vēlāk.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi 2 – 6 gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2015. gada 20. martā, bet nākamais būs redzams 2021. gada 10. jūnijā, kad Mēness aizsegs gandrīz trešdaļu Saules diametra.

 Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība.

Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142. gadā.

Interesanti ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Tāds Latvijā būs vērojams 2039. gadā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar nelielu robu.

Kolektīvi Saules aptumsuma novērojumi 11. augustā notiks Rūjienā, Centra laukumā. Tos organizēs Latvijas Astronomijas biedrība kopā ar astronomijas semināra “Ērglis 2018” dalībniekiem. Pēc novērojumiem plkst. 13.00 semināra ietvaros notiks publiska Ilgoņa Vilka un Mārtiņa Gilla lekcija par Saules aptumsumiem.

Latvijas Astronomijas biedrība atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti