Rīta Panorāma

ECT pasludinās spriedumu klimata izmaiņu lietā

Rīta Panorāma

Notiks fizikas festivāls

Cilvēki Meksikā un ASV vēro Saules aptumsumu

FOTO: Ziemeļamerikā novēro pilnu Saules aptumsumu

Miljoniem cilvēku Ziemeļamerikā – Meksikā, ASV un Kanādā – pirmdien, 8. aprīlī, novēro pilnu saules aptumsumu. Kā ierasts, pilns Saules aptumsums piesaistīja daudz interesentu, amatieru astronomu, zinātnieku un citu cilvēku.

Vairāk nekā četras minūtes Mēness pilnībā aizsedza Sauli.

Cilvēki gatavojās kā uz svētkiem

Šoreiz Mēness pilnībā aizsedza Sauli gandrīz divas reizes ilgāk nekā iepriekšējā aptumsuma laikā pirms septiņiem gadiem. Tā iemesls – tad  Mēness atradās tuvāk Zemei. Savukārt kopējais Mēness aizklātās mums tuvākās zvaigznes ceļa ilgums pāri Ziemeļamerikas kontinentam bija 1 stunda un 40 minūtes.

Nākamais tik vērienīgs Saules aptumsums ASV gaidāms pēc 21 gada.

Pilnu aptumsumu varēja vērot vairāk nekā 6500 kilometrus garā un apmēram 185 kilometrus platā joslā, kurā atradās vairākas lielākās ASV un Kanādas pilsētas, tai skaitā Dalasa, Indianapolisa, Klīvlenda, Bufalo, Ņujorka un Monreāla. Šajā teritorijā dzīvo kopumā apmēram 44 miljoni cilvēku, bet vēl vairāki simti miljonu – tās tuvumā.

Kā pirmie unikālo dabas parādību varēja ieraudzīt Meksikas rietumu daļas iedzīvotāji. Uz turieni bija devušies arī NASA pārstāvji, lai pirmie fiksētu brīdi, kad dienas vidū iestājas tumsa.

Šoreiz aptumsums Ziemeļamerikā bija redzams plaši apdzīvotās vietās. Parādība tika sagaidīta ar mūziku, gavilēm un īpašajām brillēm, dažādiem tērpiem.

Gatavošanās šim pasākumam notika jau laicīgi. Tūkstošiem cilvēku rezervēja naktsmītnes un atpūtas vietas, lai varētu izbaudīt unikālo parādību. Autostāvvietas bija pārpildītas.

"Tas bija burvīgi"

Latvijas Radio sazinājās ar latvieti Jūliju, kura dzīvo Teksasas štata vidienē esošajā Ostinas pilsētā. Tā arī atradās aptumsuma ceļā. Jūlija pastāstīja, ka par šo aptumsumu viņa uzzināja no savas draudzenes pirms gada, kura plānoja no Vaiomingas štata ierasties Teksasā. Viņa stāsta, ka šajā Teksasas daļā bija ļoti laicīgi noīrētas visas pieejamās viesu mājas un viesnīcas.

Daudzi, kuriem ir darbs, nolēma paņemt vienas dienas atvaļinājumu, lai varētu izbaudīt šo brīdi kopā ar savām ģimenēm un rīkot īpašas ballītes.

Dažas skolas šajā reģionā audzēķniem iedeva brīvdienu, bet citas skolēniem organizēja kopīgus skatīšanās pasākumus. Jūlija atzīmē, ka aizvadītā gada laikā audzēkņiem tika daudz skaidrots par šo parādību un lielā skaitā iepirktas īpašas brilles. Ostinā diena bija mākoņaina, toties īsu brīdi pirms aptumsuma debesis skaidrojās.

Teksasas iedzīvotāja Jūlija par Saules aptumsumu
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

"Vislielāko iespaidu atstāja tas brīdis, kad apkārt viss palika tumšs un pelēks uz kādu minūti, bet tad atkal lēnām parādījās gaisma un saule.

Kad palika pilnīgi tumšs, daudzās kaimiņu mājās cilvēki sāka gavilēt un kāds pat palaida gaisā salūtu. Tas bija burvīgi, un mūs pārņēma sajūsma," stāsta Jūlija.

Nopietni tam gatavojās arī atbildīgās iestādes. Tā vairākos ASV štatos un pilsētās vietējās iestādes izsludināja ārkārtas situāciju, rēķinoties ar lielo cilvēku pieplūdumu un nepieciešamību mobilizēt papildu resursus kārtības nodrošināšanai.

Arkanzasas štata Raselvilas pilsētiņā neilgi pirms aptumsuma pulcējās 300 pāri no dažādām valsts vietām, lai teiktu "jā" vārdu.

Savukārt pie Niagāras ūdenskrituma tika labots Ginesa rekords. Vairāk kā 300 cilvēki tur bija pārģērbušies par Sauli, līdz ar to tika labots Ginesa rekords par "Lielāko cilvēku pulcēšanos Saules tērpos".

Zinātniekiem iespēja veikt pētījumus

Ļoti daudzi vēroja šo dabas parādību ar saules brillēm, tikmēr zinātnieki izmantoja šo iespēju, lai veiktu novērojumus. Aģentūras NASA zinātnieki dažādos veidos pētīja gan Sauli, gan Mēnesi, gan mūsu pašu planētu.

Viens no pētījumu objektiem bija Saules vainags. "Southwest Research Institute" pētnieks Amirs Kaspi kanālam "NBC News" skaidroja, kāpēc zinātnieki aptumsuma laikā to pēta.

"Mēs ļoti ceram izpētīt Saules vainagu – Saules atmosfēras ārējo slāni, ko var redzēt tikai pilna Saules aptumsuma laikā. Saules aptumsumi dod mums vienreizēju iespēju pētīt smalko Saules atmosfēras ārējo slāni, lai uzzinātu tik svarīgus jautājumus kā, piemēram, kāpēc Saules vainags ir tik karsts. Tā temperatūra ir miljoni grādu, kas ir daudz karstāka nekā Saules virsma, kuras temperatūra ir tūkstoši grādu. Un arī, kā Saules vainags izdala pastāvīgu daļiņu plūsmu, ko dēvē par Saules vēju un kuras nonāk Saules sistēmā un var ietekmēt mūs uz Zemes."

Latvijā pilns Saules aptumsums ir ļoti reta parādība, ko nākamreiz varēs vērot tikai 2142. gadā.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti