Panorāma

Dzeņa darbnīca Rīgas zoodārzā

Panorāma

Panorāma

Ziemeļamerikā gatavojas Saules aptumsumam

Saules aptumsums kā iespēja – ASV un Kanādā gatavojas tūristu pieplūdumam

Miljoniem iedzīvotāju Ziemeļamerikā gatavojas iespaidīgai dabas izrādei. Pirmdien, 8. aprīlī, būs pilns Saules aptumsums, kas jau nodēvēts par lielo Ziemeļamerikas aptumsumu. Tam gatavojas ne tikai vērotāji un dabas fenomenu mednieki, bet arī varas iestādes, tūrisma firmas un zinātnieki.   

Saules aptumsums šķērsos 15 ASV štatus, blīvi apdzīvotas vietas, un tam būs platāks ceļš nekā iepriekšējā aptumsuma laikā 2017. gadā.

Šis būs pirmais Saules aptumsums šajā gadsimtā, kas redzams trijās Ziemeļamerikas valstīs – Meksikā, ASV un Kanādā. Un, visticamāk, vienīgais, ko vairums iedzīvotāju savā mūžā pieredzēs. Tiek lēsts, ka pilna aptumsuma josla aptvers 31 miljonu iedzīvotāju. 

"Pirmdienas pilnais Saules aptumsums noteikti kvalificējams kā nozīmīgs notikums. Pēdējo reizi Ohaio štatā pilns Saules aptumsums bija 1806. gadā. Nākamais tāds Ohaio būs tikai 2099. gadā," pastāstīja Ohaio štata gubernators Maiks Devīns.

Varas iestādes gatavojas tūristu pieplūdumam.

Piemēram, Kanādā pie Niagāras ūdenskrituma sagaidāms vairāk nekā miljons apmeklētāju.

Kanādas amatpersonas pat izsludinājušas ārkārtas stāvokli, lai palīdzētu vietējai administrācijai sagatavoties gaidāmiem ļaužu pūļiem.

"Iespējams, tā būs lielākā apmeklētāju diena Niagāras vēsturē," pieļāva Niagāras reģiona administrācijas vadītājs Rons Trips.

Šoreiz Mēness ir tuvu Zemei. Tāpēc būs vairāk tā saukto tumsas minūšu. Mēness aizsegs sauli 4 minūtes un 28 sekundes. Divas minūtes ilgāk nekā iepriekšējā aptumsuma laikā.

"Mēness riņķo ap Zemi, bet Zeme rotē ap sauli. Kādā brīdī Mēness nostājas starp Sauli un Zemi, un jūs varat redzēt, ka Mēness pilnībā sedz saules gaismu," skaidroja Portlendas kopienas koledžas fizikas profesors Tobijs Ditrihs.

Viņš aptumsuma laikā veikšot Edingtona eksperimenta mūsdienu versiju. 1919. gadā angļu astrofiziķis Artūrs Edingtons aptumsuma brīdī pārbaudīja Einšteina teoriju – ka Saules gravitācijas laukā gaisma no tālām zvaigznēm izliecas.

"8. aprīlī mēs varam šo eksperimentu veikt daudz labāk un varam iegūt daudz vairāk datu. Varam iegūt datus tuvu Saules virsmai, kur izliekums ir maksimālais," sacīja Tobijs Ditrihs.

Aptumsumi dod unikālu iespēju pētīt Saules atmosfēru – tās vainagu, ko ikdienā nevaram saskatīt tāpat kā zvaigznes, lai gan tās spīd. 

"Saules vainags ir vienmēr, bet mēs to neredzam, jo Saules disks ir pārāk spilgts. Spilgtuma atšķirība starp abiem ir aptuveni miljons reižu. Vainags ir miljons reižu vājāks. Pilna Saules aptumsuma laikā, kad Mēness aizsedz Sauli, tas visu aptumšo līdz nakts vai krēslas līmenim. Tāpēc parādās zvaigznes, planētas un redzams vainags," stāstīja Havaju Universitātes Astronomijas institūta profesore Šadija Habala.

Zinātnei joprojām ir daudz neatbildētu jautājumu par Saules vainagu – kā tas tiek uzkarsēts līdz galēji ekstrēmām temperatūrām un kā enerģija no Saules tiek pārnesta uz pārējo Saules sistēmu.

NASA Godāra kosmosa lidojumu centra eksperte Džina Dibračio pastāstīja, ka "NASA ir liela augstuma izpētes lidmašīna, kas virzīsies pa aptumsuma ceļu un uzņems Saules vainaga attēlus, mēs veiksim eksperimentus, lai saprastu, kā Zeme mainās, kā atmosfēra reaģē uz aptumsumu".

Pēc tam nākamais pilnais Saules aptumsums būs redzams 2026. gadā Grenlandē, Islandē un Spānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti