Digitālās brokastis

"Fintech" jeb finanšu tehnoloģiju pakalpojumu attīstība Latvijā

Digitālās brokastis

Kā Latvijā veiksmīgi izveidot savu internetveikalu?

Latvijas spēļu kopienu attīstība

Latviešu pētnieka izgudrots glābšanas robots un kriptopasaules trakumi. Tehnoloģiju TOP

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. "Instagram" 2021. gada darbu sarakstā – platforma bērniem

Sociālais tīkls "Instagram" plāno veidot lietotnes versiju, kuru varētu izmantot bērni, kas jaunāki par 13 gadiem. Šo darbības virzienu apstiprināja "Instagram" viceprezidente Višala Šā darbinieku iekšējā sarakstē, nosakot tās izstrādi par 2021. gada pirmās puses prioritāti. Papildus īstenos arī pasākumus privātuma nodrošināšanā gados jaunākajiem lietotājiem.

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Acīmredzot "Instagram" mātes uzņēmums "Facebook" redz šo kā vietu izaugsmei. "Facebook" saziņas vietne "Messenger" arī jau strādā šajā virzienā, piedāvājot saziņas lietotni tieši bērniem. Šobrīd "Instagram" lietošanas noteikumi aizliedz to izmantot cilvēkiem, kuri jaunāki par 13 gadiem. "Facebook" grupas produktus kopumā izmanto vidēji 3,3 miljardi cilvēku katru mēnesi.

2. Uz apmācībām tehnoloģiju nozarē īpaši aicina grūtībās nonākušas sievietes 

"Riga TechGirls" aicina Latvijas sievietes pieteikties tiešsaistes apmācībām globālajā projektā "Work in Tech". Dalība projektā ir bez maksas, un tā mērķis ir palīdzēt sievietēm apgūt informāciju tehnoloģiju pamatprasmes un veicināt pārkvalificēšanos, pēc programmas absolvēšanas dalībniecēm palīdzot atrast atbilstošu darbu IT nozarē.

Programmas laikā paredzēts apgūt tādas tēmas kā tehniskā atbalsta pamati, datoru tīkli, drošība, operētājsistēmas un sistēmas administrēšana. "Riga TechGirls" vadītāja Anna Andersone īpaši aicina pieteikties sievietes, kuras šobrīd izjūt zināmas grūtības, tostarp pandēmijas radīto seku dēļ.

Latvijā apmācības tiks uzsāktas šī gada 5. maijā tiešsaistē, un dalībnieces to varēs apgūt sev ērtā laikā 3–6 mēnešu periodā. Kopumā projektā varēs piedalīties 150 dalībnieču. Tiešsaistes apmācībām vispasaules projektā "Work in Tech" sievietes aicinātas pieteikties līdz šī gada 10. aprīlim.

3. "NFT" trakums: tvīts par gandrīz 3 miljoniem ASV dolāru

Digitālā īpašuma sertifikāta "NFT" jeb “non-fungible tokens” pēkšņā popularitāte turpina augt, "Twitter" vadītājam Džekam Dorsijam pārdodot izsolē savu pirmo ierakstu platformā "Twitter" par 2 915 835,47 ASV dolāriem, ziņoja theverge.com. Tvītu iegādājies uzņēmuma "Bridge Oracle" vadītājs Sina Estavi, kurš pēc darījuma šo faktu platformā "Twitter" raksturojis šādi: “Šis nav tikai "Twitter" ieraksts! Es domāju, ka pēc gadiem cilvēki apjautīs tā patieso nozīmi līdzīgi kā Monas Lizas gleznas vērtību.”

Digitālo vērtību pārdošanā iesaistījies arī pasaulslavenais žurnāls “Time”, kurš pārdošanā izlicis trīs žurnāla vāku dizainus ar uzrakstiem “Is God Dead?” (“Vai Dievs Ir Miris?”), “Is Truth Dead?” (“Vai Patiesība Ir Mirusi?”) un “Is Fiat Dead?” (“Vai Bezseguma Nauda Ir Mirusi?”). Katra vāka izsoles sākumcena ir 10 "Ether" kriptovalūtas vienības jeb aptuveni 18 000 ASV dolāru.

Reizē ar popularitātes kāpumu gan uzrodas arī krāpnieki, kuri digitālās vērtībās dažādās šķietami uzticamās platformās ir sākuši tirgot citu mākslinieku digitālos mākslas darbus. Pat platformās, kurās ir jāveic personas identifikācija, ir atrodami mākslinieku darbi, kas ir nokopēti no dažādām publiskām digitālo mākslas darbu krātuvēm.

4. "Facebook" vēlas ar nervu impulsiem kontrolēt mākslīgo realitāti

Tehnoloģiju uzņēmums "Facebook" ir publicējis savu koncepciju nākotnes iespējai kontrolēt mākslīgo realitāti ar prāta radītajiem elektriskajiem impulsiem. "Facebook Reality Labs" strādā pie aproces, kura izmanto elektromiogrāfiju, lai pārtvertu nervu impulsus, kas ceļo no smadzenēm uz rokām. Pēc tam iebūvēts mākslīgais intelekts interpretē signālu, pārvēršot to digitālā komandā, rakstīja techspot.com.

Tehnoloģija nevis tver fiziskas kustības, bet gan nervu signālus. Plānotā precizitāte ir tik liela, ka būs iespējams noteikt kustību pat par milimetru. Tas savukārt nozīmē, ka darbības ar šo tehnoloģiju būs nemanāmi plūstošas un ideālajā gadījumā pietiks tikai ar vēlmi pakustināt pirkstu.

5. Par ielu piemēslošanu Lielbritānijā sodīs ar mākslīgā intelekta palīdzību

Lai cīnītos ar neapzinīgiem autobraucējiem, Anglijas austrumkrasta pilsētas Meidstonas pašvaldība drīzumā uzsāks īpašu pilotprojektu. Tiks uzstādītas videonovērošanas kameras, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību būs spējīgas atpazīt gan izmestos atkritumus, gan vainīgā auto reģistrācijas numuru.

Jaunās kameras, dēvētas par "Littercam", tulkojumā – piegružošanas kameras, spēs atpazīt atkritumu izmešanu no automašīnām, turklāt redzēt varēs pat cigarešu izsmēķus. Mākslīgā intelekta atpazīto videomateriālu nosūtīs darbiniekam apstiprināšanai, un tad tiks pieprasīta informācija par automašīnas īpašnieku un uzlikts sods. 

Lielbritānijā vides piemēslošana ir nopietna problēma jau gadiem. Par Meidstonas pašvaldībā īstenoto pilotprojektu ir ieinteresējušies vairāki desmiti citu Lielbritānijas pašvaldību, tādēļ, iespējams, ka drīzumā kameras uzstādīs arī citās pilsētās.

6. "Microsoft" par 10 miljardiem ASV dolāru cer iegādāt "Discord"

Tehnoloģiju uzņēmums "Microsoft" šobrīd īsteno pārrunu procesu ar saziņas platformu "Discord" par tās iegādi par aptuveni 10 miljardiem ASV dolāru. "Discord" pēta tirgus situāciju un uzklausa piedāvājumus no dažādiem potenciālajiem pircējiem, vēstīja venturebeat.com. Decembrī "Discord" jau piesaistīja vēl 140 miljonus ASV dolāru, palielinot savu aptuveno vērtību līdz 7 miljardiem ASV dolāru.

"Discord" piemīt stratēģiski liela vērtība, jo platforma savieno spēļu kompānijas ar to lielākajiem faniem, kuri platformā sazinās audio un čatu formātā. Lai gan "Discrod" ir ievērojami audzis – līdz vairāk nekā 140 miljoniem aktīvu ikmēneša lietotāju –, tas joprojām ir augšanas fāzē, un uzņēmuma finansiālie darbības rādītāji nav spīdoši. Uzņēmums pats ir atzinis, ka tas vēl nav pelnošs.

7. Latviešu "Jeff App" piesaista 1 miljonu ASV dolāru

Latviešu jaunuzņēmums “Jeff App” Igaunijas Biznesa eņģeļu tīklā (EstBAN) ir piesaistījuši 1 miljonu ASV dolāru lielu investīciju. Lietotne tiek raksturota kā aizņēmumu “Tinder”, kura ir mērķēta uz valstīm ar mazāk attīstītu finanšu sistēmu. Lietotājiem, kuriem dažādu apstākļu dēļ nav pilnvērtīga kredītvēsture, platformā ir iespējams sasniegt kredītdevējus, kuri pēc dažādiem novērtējuma parametriem var izvērtēt aizdošanas riskus.

Uzņēmums pagājušajā gadā lietotni palaida Vjetnamā, un iegūtais finansējums tiks izmantots, lai ielauztos Dienvidāzijas tirgos un radītu jauna veida pakalpojumus. Kā uzņēmuma vadītājs Toms Niparts atklājis techcrunch.com, lietotnes mērķis ir vienu dienu kļūt par “superlietotni”, kas apvieno personalizētos aizdevumus ar cita veida servisiem, piemēram, e-komerciju, mobilajām transakcijām un tiešsaistes pirkumu atlaidēm.

8. "Tesla" ASV sāk tirgot automašīnas "Bitcoin" kriptovalutā

Autoražotājs "Tesla" ASV tirgū sācis piedāvāt iegādāties savus automobiļus arī ar kriptovalūtas "Bitcoin" maksājumiem, un citās valstīs plāno šo iespēju piedāvāt jau šajā gadā. Uzņēmums iegūtos "Bitcoin" arī plāno paturēt nevis konvertēt naudā. Pērkot automašīnu, tās vērtība ASV dolāros tiks saglabāta, pielīdzinot aktuālo "Bitcoin" vērtību.

Uzņēmums savā mājaslapā arī brīdina, ka darījumi ir jāveic ļoti, ļoti uzmanīgi. Ja maksājumu procesā pircējs norādīs nepareizu saņēmēja "Bitcoin" maka adresi, nosūtītā kriptovalūta var tikt pazaudēta pavisam. "Tesla" arī neuzņemas atbildību par komisijas maksām, ko var noteikt kriptovalūtas maka platforma, ziņoja theverge.com.

9. RTU pētnieks izstrādā glābšanas robotu

Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes pētnieks Artūrs Ivanovs programmē robotus, kuri spēj glābt cilvēkus tuneļos un citās grūti sasniedzamās vietās katastrofu gadījumā. Robotam ir izveidota radaru sistēma, kas atpazīst cilvēkus un spēj noteikt to elpošanu un sirdsdarbību. Tam vēl plānots izveidot programmatūru, lai robots spētu orientēties piedūmotā telpā.

Robots vēl ir tapšanas stadijā, un primāri to izstrādā Eiropas Kodolpētniecības centra drošības vajadzībām tunelī, kur darbojas viens no lielākajiem infrastruktūras elementiem – Lielais hadronu paātrinātājs. Tas atrodas 100 metru dziļumā 27 kilometru garā tunelī. Lai piekļūtu nelaimes vietai, ugunsdzēsējiem vajadzētu līdz pat pusstundai.

10. "Clubhouse" plāno būt pieejams "Android" lietotājiem; konkurenti nesnauž

Audio sociālā tīkla "Clubhouse" vadītājs Pols Deivisons nesenā sarunā paziņojis, ka uzņēmums strādā pie tā, lai lietotne nonāktu arī pie "Android" lietotājiem, taču tas aizņems pāris mēnešu. Aptuvenais laiks varētu būt šī gada pavasaris vai vasara, tā rakstīja techcrunch.com.

"Clubouse" nespēju sasniegt "Android" lietotājus izmanto jau citas platformas – "Twitter" un "Facebook". "Twitter" veido šo kā papildu funkciju platformā ar nosaukumu "Spaces". Savukārt "Facebook" pēc agrākām aplēsēm šo veido kā pastāvošās funkcijas "Messenger Rooms" paplašinājumu. Abu platformu centieni idejas līmenī ļoti līdzinās "Clubhouse" izpildījumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti