Sadaļas Sadaļas

Covid-19: «Google» un «Apple» apvieno spēkus jaunas tehnoloģijas izstrādē

Amerikas Savienoto Valstu interneta uzņēmums “Google” un informācijas tehnoloģiju gigants “Apple” nākuši klajā ar kopīgu iniciatīvu, lai izstrādātu viedtālruņa “kontaktu izsekošanas” rīku. Jaunā tehnoloģija potenciāli varētu brīdināt cilvēkus, ja tie savās ikdienas gaitās būtu krustojuši ceļus ar kādu, kas ir inficējies ar Covid-19.

Covid-19: «Google» un «Apple» apvieno spēkus jaunas tehnoloģijas izstrādēRihards Plūme

Abi Amerikas Savienoto Valstu lieluzņēmumi – “Google” un “Apple” pēc divu nedēļu ilga darba, piektdien beidzot publiski paziņoja par jaunu kopīgu iniciatīvu. Tie cer, ka spēku apvienošana šajā krīzes brīdī palīdzēs izsekot un, iespējams, ierobežot Covid-19 uzliesmojumu.

Kopīgās iniciatīvas mērķis ir izstrādāt viedtālruņa “kontaktu izsekošanas” rīku, kas potenciāli varētu brīdināt cilvēkus, ja tie savās ikdienas gaitās būtu krustojuši ceļus ar kādu, kas ir inficējies ar Covid-19.

Ja jaunā tehnoloģija tiktu izstrādāta un ieviesta, tas varētu izskatīties aptuveni šādi: pieņemsim, ka Jānis un Anna viens otru nepazīst, bet tie satiekas parkā un desmit minūtes sarunājas. Abiem līdzi ir viedtālruņi un sarunas laikā tie automātiski apmainās ar anonīmiem drošības kodiem. Pēc pāris dienām Jānim konstatē saslimšanu ar Covid-19. Ar Jāņa piekrišanu, telefons nosūta anonīmo drošības kodu uz kopīgu datubāzi. Tikmēr Annas telefonā jau ir uzstādīta šī datubāze, kas seko līdzi visiem drošības kodiem, kas laika gaitā ir ievākti, Annai satiekoties ar cilvēkiem.

Analizējot informāciju, datubāze uz Annas telefonu nosūtu ziņu, ka kāds, ar ko Anna tikusies, ir inficēts. Šajā gadījumā tas būtu Jānis, bet Anna neuzzinātu šī konkrētā cilvēka identitāti.

Tehnoloģija darbotos, izmantojot viedtālruņa “Bluetooth” signālus. Lai saņemtu paziņojumu, sākotnēji būtu nepieciešama aplikācija. Maija vidū “Google” un “Apple” plāno piedāvāt savietojamības sistēmu, kas ļautu saņemt ziņojumus neatkarīgi no tā, kāda ir viedtālruņa operētājsistēma. Jauno tehnoloģiju varētu iestrādāt jebkuras aplikācijas pamatā, tādēļ īpašas lietotnes lejupielāde vairs nebūtu nepieciešama. Tāpat uzņēmumi vēlas panākt, lai sistēmas darbībai aplikācijas nākotnē vispār nebūtu nepieciešamas.

Viena no galvenajām bažām ne tikai pirms krīzes, bet arī tagad, ir bijusi privātuma ievērošana.

Uzņēmumi norāda, ka netiktu ierakstīti dati par cilvēku atrašanās vietu vai kāda cita personīga informācija.

Kopīgā paziņojumā uzņēmumi uzsvēra, ka “privātums, caurskatāmība un lietotāja piekrišana ir ārkārtīgi svarīgi šīs iniciatīvas nosacījumi, un mēs vēlamies veidot šo funkciju, apspriežoties ar ieinteresētajām personām. Mēs atklāti publicēsim informāciju par savu darbu, lai citi to varētu analizēt.”

ASV prezidents Donalds Tramps norādījis, ka viņa administrācijai vēl esot nepieciešams laiks, lai novērtētu šo jauninājumu. Tikmēr Eiropas Savienības datu aizsardzības uzraugošā iestāde bija pozitīvāk noskaņota. Tā piebilda, ka iniciatīvai vēl būs vajadzīgs novērtējums, tomēr pašlaik šķiet, ka abi uzņēmumi ir izdarījuši pareizās izvēles attiecībā uz lietotāju piekrišanu, datu aizsardzību un savietojamību. Citi savukārt norāda, ka jaunās tehnoloģijas panākumi var būt atkarīgi no tā, cik daudz cilvēkiem tiks veikti Covid-19 testi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt