Stāsti

Pētniece: "Zeltenītes" tēls latviešu kultūrā izauga kā reakcija uz sieviešu emancipāciju

Stāsti

Rīdzinieki nemierā ar ielas nosaukšanu iespējama padomju spiega vārdā

Gan «čāpotājiem», gan sportistiem - pārgājiens Carnikavā spēcinās izturību

Gan «čāpotājiem», gan sportistiem - pārgājiens Carnikavā spēcinās fizisko un mentālo izturību

Sestdien, 21. jūlijā, no plkst. 9 līdz plkst. 19 Carnikavā notiks otrais pārgājiens projekta “Ejam!” ietvaros “Kopā ar vasaru!”.

Pasākumā aicināti piedalīties lieli un mazi gājēji un nūjotāji, lai iepazītu un izbaudītu Latvijas dabu un skaistumu.

10 km distance “Čāpotāji” paredzēta tiem, kuriem nav augstas fiziskās sagatavotības, bet līdz 40 km distance paredzēta tiem, kuriem sportiskās aktivitātes ir neatņemama dzīves sastāvdaļa.

Katrā “Ejam!” pārgājienā paredzētas dažādas garuma distances, lai iesaistītu visa vecuma cilvēkus. Pārgājiena laikā dalībnieki varēs ne tikai iepazīt un apskatīt skaistas vietas, bet papildus atbildēt uz dažādiem jautājumiem, kuru atbildes paslēptas kādā no maršrutā esošajiem punktiem.

Trases veido Daiga Kaire. Viņa atzīst, ka vispirms izdomā, kur Latvijas skaistās ainavas varētu ietvert maršrutos, un tad pēc apspriešanās ar sadarbības partneriem ieceres īstenojas.

“Tiek sagatavotas trīs trases. Katrs var izvēlēties sev ērtāko un pieņemamāko, kas nu katram ir pa spēkam,” norāda Kaire. “Piemēram, pirmajā pasākumā, kas maijā notika Cēsīs, mums bija diezgan stāvi reljefi. Tur arī 10 km trase nebija tik vienkārša. Taču trases Carnikavā ir lēzenākas un varu aicināt visus tos, kas pirms tam baidījās iziet 20 km, 25 km garās trases,” saka Kaire.

Uldis Grunte ir viens no tiem, kas piedalījās pirmajā pasākumā Cēsīs un sevi pārbaudīja garākajā un sarežģītākajā distancē. “Es saku lielu paldies pasākuma organizētājiem un rīkotājiem, jo vietas, kurās es nokļuvu, ejot pa maršrutu, - iepriekš nezināju, ka Latvijā ir tik skaistas vietas. Tagad man ir iespēja iet, aptaustīt, visu redzēt – pirmo reizi mūžā redzēju Latvijas mazāko cirslīti, kuru nebiju redzējis, tikai dzirdējis [par to],” stāsta Grunte.

Organizējot pasākumu, līdz šim nācies bieži saskarties ar frāzi ''nevarēju iedomāties, ka Latvijā ir tik skaistas vietas'' - tā atceras Daiga Kaire, uzsverot, ka, tikai piedaloties, ikvienam ir iespēja saskatīt skaisto dabā un klusumā sadzirdēt putnu dziesmas.

“Pasākums ir piemērots cilvēkiem bez pieredzes iešanai dabā, bez pieredzes pārgājienos un bez pieredzes orientēties. Jebkurš var iet, jo trases tiek marķētas. Katrai trasei ir savas krāsas lente, ejot gan dabā, gan pilsētā, jo viss sāksies pilsētā – centrā, parkā (..),” bilst Kaire.

Viņa norāda, ka dalībniekiem būs arī kartes. “Cilvēkiem patīk saprast, cik viņš ir nogājis, kur viņš ir gājis – vizualizēt situāciju. Mājaslapa ir “ejamvisi.lv”. Tur ir gan nolikums, gan paredzamās trases un var aptuveni saprast šos maršrutus un novērtēt savus spēkus,” saka Kaire, atzīmējot, ka vietām trase var būt smilšana.

Pareizi izvēlēti apavi un karstā laikā ūdens lietošana ir pašsaprotamas lietas, taču pienāk brīdis, kad jāieslēdz arī gribasspēks,

saka Grunte. Lai pieveiktu 40 km, pienāk arī tā saucamais lūzuma periods. “Ir jābūt iekšējai nepieciešamībai iet. Pretējā gadījumā ne ūdens litri, ne labi un ērti apavi nepalīdzēs. Iešanā pienāk tāds brīdis, kad ar fiziskiem spēkiem nepietiek. Ir jāieslēdz arī gribasspēks. Man tas izpaužas tā, ka es gribu redzēt, kas būs aiz nākamā pagrieziena, kas būs augšup tajā kalniņā – ko es ieraudzīšu, kad uzkāpšu,” klāsta Grunte.

Viņš arī norāda, ka iešana ir ļoti labs laiks visai ģimenei.

Latvijā nav vēl visas skaistās vietas apbūvētas un privatizētas, tādēļ pārgājiena projekta ''Ejam'' trašu iekārtotāja uzsver, ka bez emocionālā ieguvuma dabā ko saskatīt, pārgājienā ir iespēja nesteigties, katrs var pielāgot savām iespēju tempu, atpūtas brīžus.

Dalībniekiem no 60 gadu vecuma, bērniem vecumā līdz 12 gadu vecumam un invalīdiem dalība pasākumā ir bez maksas

Pārgājiena projekta ''Ejam'' rīkotāji uzdod jautājumu “Kāpēc iet?” un paši uz to arī atbild:

“Tāpēc, ka mēs neskrienam cauri dzīvei, mēs neskrienam prom no ikdienas. Mēs apstājamies, lai izbaudītu mirkli, apstājamies, lai uzzinātu to, kas notiek mūsos un ap mums! Tikai ejot kājām, ir laiks paskatīties, paklausīties, kā putniņi dzied, padomāt.”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tautas sports
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti