Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Velobraukšanas sacensības mazajiem ikšķiliešiem

5.starptautiskais burdona festivāls

Alsungā noslēdzies piektais burdona festivāls

Alsungā noslēdzies 5.Starptautiskais burdona festivāls. Trīs dienas suitu etnogrāfiskajā teritorijā - Alsungā, Kuldīgas novada Gudenieku pagastā un Ventspils novada Jūrkalnes pagastā – godā tika celts senais daudzbalsīgais dziedājums. Festivālā piedalījās 21 folkloras kopa no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Gruzijas.

Suitu dziedātās dziesmas ar tradicionālo "eeeeeeee" un "oooooooo" škiet vairs nesajaukt ar nevienu citu. Tas ir dziedājuma veids, kas mantots no paaudzes paaudzē, Latvijā vēl sastopams atsevišķos novados Lejaskurzemē un Latgalē. Seno daudzbalsīgo dziedājumu, kurā viena balss dzied melodiju, bet citas velk gari stieptu skaņu vai to izdzied ar vārdiem, sauc par burdonu. To izdevies saglabāt, piemēram, arī atsevišķās vietās Lietuvā, Igaunijā, Balkānos, Gruzijā, Karpatos, Pireneju pussalā. Katrā vietā burdona dziedājums atšķiras, tāpēc suitu zemē – tas ir Alsungā, Gudenieku un Jūrkalnes pagastos rīkotais starptautiskais burdona festivāls ir pieredzes apmaiņa ne tikai dziedājumā, bet arī nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā.

"Gruzijā ir ļoti spēcīga muzikālās folkloras tradīcija un tā joprojām tiek nodota no paaudzes paaudzē. Gruzīnu tautas muzikālā domāšana ir sena un daudzbalsīga. Es biju arī klāt, kad šī ideja aizsākās, nu jau ir tā, ka draudzējamies arī ārpus festivāla," stāsta gruzīnu folkloras grupas “Nanina” vadītāja Tea Kasaburi.

Burdona festivālu etniskās kultūras centrs "Suiti" rīko ik pa trim gadiem. Tad šis senais daudzbalsīgais dziedājums skan vairākos koncertos, tāpat laiks tiek veltīts arī sarunām, kā saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm šo kultūras vērtību. Vienas no tām ir etnogrāfiskās kopas.

Jāteic, ka suitos nemateriālais mantojums nākamajām paaudzēm tiek nodots gan ģimenēs, gan skolā, gan rīkojot dažādas vasaras nometnes bērniem. Šai reizē festivāls pulcēja vairāk nekā 20 kopu no dažādām valstīm. Pirmais burdona festivāls suitos notika 2004.gadā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt