Dienas ziņas

Barikāžu atceres ugunskurs Tukumā

Dienas ziņas

Kuldīgā piemin barikāžu laiku

Piebalgas pusē top sporta automašīnas

Piebalgas pusē top sporta automašīnas, bet ambīcijas ražot tās vairumā

Valdemārs Dambekalns Vecpiebalgas novadā nu jau piecus gadus aizraujas ar ekskluzīvu sporta automašīnu izgatavošanu. Līdz šim viņa piemājas garāžā tapuši astoņi spēkrati, taču saimnieka mērķis ir ambiciozs – nākotnē ražot automašīnas vairumā un pārdot tās Lielbritānijā.

Valdemāra Dambekalna mājīgi iekārtotā garāža atrodas uz viena no Dzērbenes pagasta pauguriem. Tur ikdienā strādā divi automehāniķi un viņš pats, būvējot neliela izmēra brīvdienu automašīnas. Pats saimnieks tās salīdzina ar motociklu piesardzīgiem cilvēkiem.

Šobrīd uzbūvētās automašīnas ir mākslas darbi, taču saimnieka mērķis ir būvēt līdz pat 100 automašīnām gadā. “Tas attiecās uz visiem Latvijas ražotājiem – vai jūs taisiet mākslas darbu vienā eksemplārā, vai sēriju. Jo mākslas darbam būtu jāmaksā simtreizes vairāk nekā sērijai. Bet tas nav iesējams, neviens negrib mūsdienās mākslas darbus pirkt. Tāpēc ir jāražo kaut kas sērijās,” saka autobūvētājs un zemnieku saimniecības “Šovītes” saimnieks Dambekalns.

Šādas automašīnas cena ir aptuveni 25 tūkstoši eiro, taču ārzemēs tā varot maksāt arī 100 tūkstošus. Par galveno noieta tirgu autobūvētājs uzskata Angliju, kur jau aizrunāts dīleris.

“Tas, ko mēs darām tagad, mēs trenējamies un attīstām mezglus, lai tad, kad lielas sērijas, lai mums ir katras detaļas rasējums, lai mēs tās spējam pasūtīt lētā cenā salīdzinoši lielākās partijās. Tāpēc tas, kā tas notiek tagad, nav salīdzināms ar to, kas notiks pēc diviem, trim gadiem,” saka Dambekalns.

Pašlaik uzņēmēja garāžā top automašīnas ar iekšdedzes dzinēju, taču mērķis ir radīt arī elektromobiļus, kas varētu pavērt jaunas tirgus iespējas. Pagaidām daļa automašīnām nepieciešamo detaļu top pašu garāžā, taču auto ražošanai vairumā nepieciešams piegādātājs.

“Latvija ir ļoti izdevīgā pozīcijā, ka šeit ir ļoti daudz metālapstrādes uzņēmumu. Tas nozīmē, ka mēs šeit varam uzražot lētā nekā Anglijā. Šeit ir četrreiz mazākas algas. Detaļas šeit pasūtīt arī ir četrreiz, piecreiz lētāk nekā Anglijā,” stāsta Dambekalns.

Dambekalns uzskata – lai Latvijā veiksmīgi attīstītu uzņēmējdarbību, ir jāveicina eksports. Viņaprāt, mums ir vairāki priekšnoteikumi, lai spētu ražotu lētāk nekā citās Eiropas valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt