Kultūras ziņas

Latvijas gada monēta – «Pieci kaķi»

Kultūras ziņas

Monogrāfija par Romanu Sutu

Tulpju dārzs Vecrīgā

Mencendorfa namā uzplaucis «Tulpju dārzs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sadarbojoties visdažādākajiem pašmāju un vairāku kaimiņvalstu partneriem - muzejiem, galerijām, privātiem kolekcionāriem, Vecrīgā, Mencendorfa namā uzplaucis “Tulpju dārzs” Šī dārza burvība slēpjas aicinājumā ieraudzīt tulpes ziedu tur, kur ikdienā to pat nemeklējam.

"Nav nevienas jomas, kurā nav tulpe. Tulpe ir reliģijā - Marijas simbols, tāpat kā roze, tulpe ir filozofijā, tulpe ir mākslā, dizainā, tulpe ir ēdienā, visur, kur mēs skatāmies. Tas ir gan tādēļ, ka tulpe ir austrumu saules simbols, gan tādēļ, ka tulpe ir trausla, maiga - sievišķības simbols, arī seksualitātes simbols, un tulpe arī daudzās valstīs ieguvusi valstisku simbolu, kā Nīderlandē, kur, piemēram, svētki nav iedomājami bez tulpēm," stāsta muzeja “Mencendorfa nams” vadītāja Ilona Audere.

Bez dažādu šķirņu dzīvajiem ziediem, izstādi grezno pārsteidzoši atradumi – tulpes motīvs ne vien paša Mencendorfa nama sienu gleznojumos, bet arī flīzēs un tapetēs, apģērbos, traukos un interjera priekšmetos, pat svečturos un kaklasaitēs.

"Viens no vecākajiem priekšmetiem ir Rundāles baronešu zīmējumi – viņas brīvajā laikā zīmēja tulpes savā dārzā," turpina Ilona Audere.

Tulpe atradusi vietu ne vien uz 19.gs. holandiešu kārbiņām, bet arī latviešu pūralādes apgleznojumā.

"Uz pūralādes tāpat kā sienu gleznojumiem ir ļoti modē šis tulpes dzīvības koks, kas aug vai nu no puķu poda vai vāzes, vai zemes. Citreiz pavada arī citi ziedi, bet tulpe vienmēr ir augstākajos zaros, tas arī kaut ko liecina par viņas dievišķo izcelsmi un nozīmi," skaidro muzeja vadītāja.

Lai gan, veidojot izstādi, no Mākslas muzeja neesot bijis ko aizņemties, tulpes visdažādākajā skatījumā netrūkst arī glezniecībā. Arī Atmodas laikam veltītā Barikāžu zieda tituls Līvijas Pavlovskas gleznā ticis tulpei.

Tulpe fascinē, protams, arī fotomāksliniekus.

"Konkrēti par šiem ziediem – tie ir manu draugu dārzā, un tikpat labi varētu jautāt – kāpēc krāsa, kāpēc lietus pilieni. Es tur vienkārši biju un ieraudzīju šo skaistumu un šo brīnumu," saka māksliniece Sandra Eglīte.

Autorei tulpes ir visdzīvākie ziedi un, gatavojoties izstādei, pavisam negaidītā veidā, atklājusi tos…arī savā skapī!

"Svārki arī gandrīz ir jau liekami starp dažiem šīs izstādes eksponātiem, bet saka, ka ik pēc 25 gadiem mode atgriežas, tā ka ir pēdējais brīdis atgriezties tulpju svārkiem," spiež Eglīte.

Izstāde „Tulpe dārzā, mākslā un dizainā” Mencendorfa namā skatāma 29. aprīļa līdz 31. maijam, bet 5.maijā plkst. 10 Mencendorfa namā paredzēta tulpju tēmai veltīta konference.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti