Jaunrades svētkos Zilupē iedzīvotāji kopā ar māksliniekiem rada objektus pilsētas ainavā

Zilupē, vienā no tālākajām austrumu pierobežas pilsētām, jau piektdien iesākušies un sestdien, 22.augustā, turpinās jaunrades svētki. Tajos iedzīvotāji kopā ar profesionāliem māksliniekiem kopā radīs paliekošus mākslas objektus pilsētas ainavā. Šādus mākslas plenērus Zilupē plānots arī turpināt.

„Jaunrades svētki - pats jau vārds norāda, ka kaut kas top no jauna, tas kas nekad nav bijis,” svētku pamatdomu atklāj viena no pasākuma organizatorēm, zilupiete Ilga Ivanova.

Pasākumā tapusī jaunrade būs veltīta ne vien vietējiem iedzīvotājiem, te atbraukušajiem tūristiem, bet arī jo īpaši novada jaunlaulātajiem. „Mums ir īpaša pilsēta. Tā ir pilsēta, kur sākas Latvija, un, protams, tās ir arī jaunas tradīcijas, piemēram, lai jaunlaulātajiem ir, kur doties un uzkavēties savā novadā,” saka Ivanova.

Jaunrades svētki „Nāc! Radi! Priecē!” tālajā Latvijas austrumu robežas pilsētā sākušies jau piektdien. „Tā ideja ir tāda, ka divas paliekošas lietas pilsētā taps šo svētku ietvaros. Tā ir mīlestības arka un piemiņas fotorāmis. Viens būs no metāla, otrs būs no koka. Un viss process - no paša sākuma līdz noslēgumam - viss ir pašu cilvēku, vietējos Zilupes iedzīvotāju radīts.”

Ideja par savdabīga mākslas plenēra organizēšanu Zilupē un kaut kā paliekoša radīšanu te uz vietas radusies jau gada sākumā. Bet šajās dienās pie savdabīgās mīlestības arkas radīšanas savu roku pieliek ne vien vietējie Zilupes mākslinieki, bet arī septiņi metālmākslinieki no Baldones. „Ja rāmis jau ir gatavs un palika cilvēkiem tik autogrāfus pielikt klāt, tad mīlestības arkas rezultāts nav paredzams, jo mēs katrs pats darīsim, katrs varēs kalt, tas taps procesā,” saka Ivanova.

Mākslas objekta tapšanas procesā profesionālu metālmākslinieku pavadībā varēs piedalīties ikviens interesents: „Tā būs iespēja arī katram pielikt roku, ne vien paskatīties, kā mākslinieki strādā. Varēs kalt, vīlēt un krāsot.”

Pēc organizatoru novērojumiem, Zilupē kāzas esot pietiekoši bieži, dažreiz pat divas vienā dienā, tādēļ jaunā mīlestības arka jaunlaulāto vajadzībām tikšot izmantota jau pavisam drīz. „Un mums ir patīkams notikums, ka mums tajā dienā pilsētā ir arī kāzas un arī būs pirmais jaunais pāris, kas iestiprinās atslēgu. Protams te tie labiekārtošanas darbi vēl turpināsies, vēl jāsataisa visus celiņus un infrastruktūru, bet tā ir tāda ideja, kur likt atslēdziņas,” teic pasākuma organizatore.

Savukārt piemiņas fotorāmis no koka savu vietu Zilupē atradis pie dzelzceļa stacijas. Ivanova skaidro šādu vietas izvēli: „Jo pilsēta ir sākusies no dzelzceļa stacijas. Tā ir ļoti jauna pilsēta, mums 100 gadu nemaz nav. Cilvēki, kad atbrauc, bieži bildējas pie Zilupes zīmes, lai citi notic, ka tik tālu aizbraukts. Un tagad būs vēl viena vieta, kur nobildēties. Tur būs arī nosaukums un attēloti arī dažādi mūsu novadu raksturojoši lielumi.”

„Bet fonā būs stacija un robežkonktroles punkts” piebilst arī otra pasākuma organizatore Marina Veikšane, atklādama, ka bez mākslas objektu radīšanas šajās dienās Zilupē būšot arī citi pasākumi. Arī tajos varēs aktīvi piedalīsies paši zilupieši: „Mēs gatavojam nelielu koncertu, kur piedalīsies mūsu Zilupes iedzīvotāji.”

„Tur tā privilēģija, kamēr mūsu bērni ir mājās, kamēr studenti nav aizbraukuši, kamēr ģimenes visas uz vietas, kamēr radinieki atbraukuši atvaļinājumā, izmantojot to pēdējo augusta nedēļu, lai vairāk ne tikai vietējie, bet tie, kas savās saknēs jūtās zilupieši, piederīgi šai vietai,” saka Ilga Ivanova.

Īpašos mākslas plenērus Zilupē ir iecere arī turpināt, radot aizvien jaunus mākslas objektus pierobežas novadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt