Brīvdienu izklaides Top-5: Specifiskas lietas

Ar ko gan cilvēks ir pievilināms pirmsjāņu nedēļas nogalē, ja ne ar specifiskām lietām. Tāds apsolījums liek saausīties pat skeptiķiem, kuri viszinīgi vēlēsies kārtējo reizi konstatēt sabiedrisko attiecību speciālistu sazvērestību, mēģinot iesmērēt viņiem mārketinga triku. Diemžēl jāsarūgtina spicauši visziņi, jo šoreiz konspirācijas nav. Viss kā uz delnas!

Brīvdienu izklaides Top-5:

1. Rīgā specifiskas lietas novadu dienās

Tā ir iespēja ļoti koncentrēti dabūt kādas specifiskas lietas, kuras citādi neatradīsi," saka tradicionālās kultūras eksperte Gita Lancere

Ekspertei jātic uz vārda! Turklāt, ja viņa apliecina savu ekspertes statusu, atklājot savu vidzemnieces interesi par to, kā Gudenieki sien linkaini un Latgalē vāra zupu. Mums, specifiskās lietās neiesvētītajiem, atliek šajās gudrībās reiz sākt ieurbties, pie vienas urbšanas līgotņu līksmībai nododoties. Patīkama nodarbe, un tepat rokas stiepiena attālumā!

Kā stāsta, viss sākšoties jau Melnās piektdienas vakarā Esplanādē. Tur savu prasmi rādīs nevis magi, raganas, burvji un vārdotāji, bet gan dziedātāji un spēlētāji no Liepājas, Salnavas, Siguldas, Smārdes, Svitenes un Valkas. Cik ilgi šamējie ziņģēs, nav annālēs teikts, tak gan jau tā ziņģēšana būs taisni tik gara, lai nākamajām dienām atliktu spēka ampelēties pa Brīvdabas muzeju. Tur sestdien un svētdien būs sanākuši ne tikai ziņģētāji, pieskandinot visas etnogrāfiskās sētas, bet savu prasmi demonstrēs arī nopietni amatu meistari, ieskaitot tos, kuri pieprot garšīgākos sava novada ēdienus gatavot.

Novadu dienu programma.

Un svētdienas vakarā visu noslēgs Ezermalas koncerts – pavisam specifiska lieta, kura sakņojoties tradīcijās, bet ar zariem iebrauc debesīs. Koncertā piedalīsies pagānmetālisti (pagan metal) „Skyforger”, pagānrībinātāji un dūdinieki (bungu un dūdu) „Auļi”, globālpagāniskais (pasaules mūzika) „Folkvakars” un pēcpagāniski meditējošie (meditatīvs postfolks) „Zari”.

Plašāk par Ezermalas koncertu.

 

2. Iepazīstot Gaismas pils specifiku

Ceturtdien, 12.jūnijā, ar jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas jeb Gaismas pils specifiku iepazinušies gandrīz 2000 cilvēku, ziņo bibliotēkas pārstāvji, taču, kā zināms, specifiskie jaunumi likuši par sevi manīt.

„Pirmā atvēršanas diena izvērtās par krasu emociju dienu – prieks par apmeklētāju patieso interesi, komplimentiem par ēkas interjera funkcionalitāti un estētiskajām vērtībām, par radošo vidi un pakalpojumiem, kādus sniegsim lasītājiem,” stāsta LNB direktors Andris Vilks. „Protams, atvēršanas dienas iesākumu aizēnoja tehniskas problēmas ar skatu liftu. Esam ļoti pateicīgi apmeklētājiem par pacietību un atvainojamies par sagādātajām neērtībām.”

Kādas vēl specifiskas ķibeles atklāsies, var tikai minēt, klusībā aizliekot vārdu, kaut negadītos, jo tik kārota ir Gaismas pils ne tikai LNB darbiniekiem, bet arī lasītājiem!

Bet atvērto durvju dienas turpinās. 13. jūnijā no plkst.12 līdz 17 gidu pavadībā notiks ekskursijas pa Gaismas pili, savukārt plkst. 17 ar daudzveidīgu kultūras programmu apmeklētājiem kļūs pieejams LNB Mākslas un mūzikas centrs bibliotēkas 4. stāvā. Muzicēs „Sinfonietta Riga” stīgu kvartets, aplūkošanai izstādīti būs komponistu rokraksti un mākslinieku Rūdolfa Baltiņa un Zanes Elertes veidoti mākslas objekti, kas radīti, izmantojot Mākslas lasītavas krājuma materiālus. Būs arī specifiska, precīzāk oriģināla lieta - „Vēsturiskā karaoke”. Varēs deklamēt Kārļa Ulmaņa un Alberta Kvieša tekstus... Turklāt Audiovizuālajā lasītavā gaidāms „Vinila gariņš”. Domājams, ļoti specifiska parādība.

Sestdien Gaismas pils saimnieki pavērs priekškaru ēkas piektajā stāvā – vietā, kur turpmāk pulcēsies folkloras specifisko jautājumu un reto grāmatu un rokrakstu pētnieki. Savukārt svētdien apmeklētāju ziņkārīgajiem skatieniem tiks atvērts 6. stāvs, kur turpmāk būs Karšu un ģeotelpiskās informācijas lasītavā un Sīkiespieddarbu lasītavā, un 7.stāvs, uzkurieni rautin rausies mazie lasītāji. Cita starpā apsveicama ir LNB iniciatīva specifiskā grāmatu gaisma kopā ar lasītāju karti piešķirt bērniem no piecu gadu vecuma. Lasiet bērni, bet, ja nevarat pierunāt vecākus doties uz Gaismas pils pasākumiem šajās brīvdienās, skatieties tiešraides lsm.lv! Ieskatu Gaismas pils specifiskajās niansēs gūsiet!

Gaismas pils kaskāžu sērijas programma.

 

3. Laiks dejot buto jeb specifiska dvēseles terapija

Vērojot japāņu buto deju - cilvēks kā spogulī ierauga pats sevi,” saka Simona Orinska, buto dejas speciāliste. Tieši buto deja šogad ir laikmetīgās dejas festivāla „Laiks dejot” uzmanības centrā un festivāla mākslinieciskā direktore Olga Žitluhina aicina nebaidīties no buto, bet uztvert to kā dvēseles terapiju. Buto rosina izzināt, pētīt sevi līdz pašiem dziļumiem, un tikai tad rodas kustība. 

Par spīti mudinājumiem, runājot par buto, „specifisks” šķiet visai maigs apzīmējums. Buto drīzāk kategorizējams eksotisko parādību zonā tāpat kā viss japāniskais, taču jāatzīst, vesela laikmetīgās dejas festivāla veltīšana šai dejai, vērienīgā programma un ievērojamais izcilu viesmākslinieku saraksts padara šo notikumu par īpaši izceļamu.

13.jūnijā pulksten 18.30 Latvijas Nacionālās operas (LNO) Jaunajā zālē būs skatāma japāņu buto horeogrāfa un izpildītāja Ko Murobuši izrāde „Rittournelle” un projekts „Z.I.M.E.”, kuru īpaši festivālam radīja Orinska, Murobuši un daudzsološajam Japānas laikmetīgās vizuālās mākslas pārstāvis Soši Matsunobe. Piektdien pulksten 21 Zirgu pastā būs Sintijas Siliņas izrāde „release technology_WIP” („atbrīvošanās tehnoloģija_darbs procesā”) un Elenas Jacintas „Reassembled”. Tāpat šajā vakarā Zirgu pastā būs skatāmi Lilijas Liporas izrādes „Abi” fragmenti un Kipras mākslinieces Suzanas Fialas videoinstalācija „Kliedziens – piespiedu bezdarbības periods”.

Sestdien, 14.jūnijā, pulksten 18.30 festivālu turpinās divas spilgta Japānas laikmetīgās dejas horeogrāfa un solista Hiroaki Umeda izrādes LNO Jaunajā zālē un Latvijas Kultūras akadēmijas laikmetīgās dejas horeogrāfijas studentu izrāžu vakars Zirgu pastā.  

Sestdiena būs tā vēsturiskā diena, kad „Laiks dejot” pirmo reizi izies ārpus Rīgas. Jaunatklātajā Vidzemes koncertzālē „Cēsis” tiks izrādīts Japānas horeogrāfa Jukio Suzuni „Valsis”.

Savukārt svētdien pulksten 19 Zirgu pastā varēs noskatīties augsti vērtēto Olgas Žitluhinas izrādi „Ārā”, bet pulksten 21 uz laikmetīgās mākslas skatuves „Betanovuss” norisināsies festivāla noslēgums vakars. Būs Soši Matsunobes, Olgas Žutluhinas un Latvijas jauno horeogrāfu izrāde-instalācija-performance „Humming”, Kipras mākslinieces Suzanas Fialas videoinstalācija „Kliedziens – piespiedu bezdarbības periods” un tematiskās meistardarbnīcas, kurās viesi varēs apgūt specifiskās iemaņas, kas nepieciešamas kaligrāfijā, origami locīšanā, suši pagatavošanā utt.

 

4. Dzintaru koncertzālē „Menuets”, „Ainars Mielavs un Pārcēlāji” un „Iļģi”

Dzintaru koncertzāles kalendārs šajās brīvdienās ir pilns.

Piektdien savas 45 gadu jubilejas koncertturneju „Esam!” Dzintaros iesāks grupa „Menuets”. Koncertā – labākais no labākā, kas izpildīts

Sestdien, Dzintaru koncertzālē notiks labdarības koncerts, kurā „Ainars Mielavs un Pārcēlāji” vāks līdzekļus veselības un sociālās aprūpes centra „Sloka" veco ļaužu dzīves vietas  labiekārtošanai.

Savukārt svētdien 33 gadu jubilejas koncertu sēriju Dzintaru koncertzālē iesāks grupa „Iļģi”. Koncerts „Tumša nakts, zaļa zāle”Dzintaros sāksies plkst. 18 un atšķirsies no turpmākajiem, jo uz skatuves kopā ar „Iļģiem” kāps arī Ilgas Reiznieces audzēknes, kuras, Ilgas Reiznieces vārdiem runājot, dziedās tā, kā tieši viņas saprot īsto folkloru. Tāpat koncertā piedalīsies vokālā studija „Tev un man” Igetas Gaiķes vadībā. Bet arī Dzintaru koncertzālē netrūks kārtīgas izdancošanās, sola mūziķi.

 

5. Lielais futbols

Krāt spēkus līgošanai var arī specifiski, nepatērējot dikti daudz fiziskā spēka un uzlādējoties ar emocijām no lielā futbola – pasaules kausa izcīņas, kas notiek otrā zemeslodes pusē - Brazīlijā.

LTV7  katru dienu  skatāmas trīs spēles. Ievērojamākā piektdien ir Spānijas – Nīderlandes futbola izlašu spēle, kuras tiešraidi LTV7 sāks pulksten 21.45, bet naktī uz svētdienu, pulksten 0.45, neaizmirstamus mirkļus garantēs Anglijas – Itālijas spēle.

PK spēļu kalendārs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti