Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Alderos godina senos plostniekus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Āboļošana „Serdes” pagalmā

Aizputē mākslas grupas «Serde» pagalmā lustīga āboļošana

Starpnozaru mākslas grupa „Serde” ir zināma ar savu atrašanās vietu Aizputē, kur senajā ēku kompleksā regulāri notiek dažādi gan starptautiski, gan tradicionāli kultūras un mākslas pasākumi. Jau sesto gadu sezonas noslēgums „Serdē” tiek svinēts ar āboļošanu, kas šogad ir īpaša.

Šogad āboļošana „Serdes” pagalmā ir īpaši skanīga. Savu lustīgo dziesmu pūru par rudens ražas laiku izdzied „Suitu sievas” un folkloras kopa „Atštaukas”. Āboļošana ir īsteni latviska rudens talka, tāda pati kartupeļu rakšana, tikai šoreiz galvenā vieta atvēlēta āboliem.

Kā atklāj aizputnieki, šogad dārzi līkstot bagātībā. “Šogad ir ļoti, ļoti laba ābolu raža un pīlādžu raža reizē. Tie, kas taisa ābolu vīnu šogad, neaizmirstiet pīlādžus pielikt klāt drusciņ,” mudina aizputnieks, vīndaris Varis Sants.

Ābolu sula, vīns, arī brandavs tiek tecināts tradicionālo prasmju darbnīcās „Serdes” pagalmā. Turpat no vietējiem miežiem, apiņiem un āboliem top arī alus. Galvenais šajā radošajā procesā esot ievērot senās tradīcijas, tikai tad var pieļaujamas improvizācijas.

“Šī te recepte būs no 30.gadiem, kad bija ienācis daudz kas no Vācijas alus darīšanas . Tikko ielikām ūdenim klāt ģipsi un vārāmo sāli. Tas ir viens no senajiem veidiem, kā taisīja alu, kas ilgāk uzglabājas,” stāsta alus darītājs Uģis Pucens.

Āboļošana ir starpnozaru mākslas grupas „Serde” sezonas noslēguma pasākums. „Serde” savā darbības jomā allaž spējusi kombinēt tradicionālo kultūru ar mūsdienu mākslu. To novērtējusi arī UNESCO, kas akreditējusi „Serdi” kā vienīgo nevalstisko organizāciju Latvijā un Baltijā nemateriālā kultūras mantojuma jomā. “Tas varētu veicināt profesionālāku pasaulē un Eiropā tradicionālās kultūras organizāciju apriti, arī caur mums. Varbūt varēsim veidot sadarbības projektus, to rādīs laiks,” saka „Serde” pārstāve Signe Pucena.

Starpnozaru mākslas grupa „Serde” Aizputē darbojas jau 14 gadus, regulāri organizējot ar kultūru, mākslu un tradīcijām saistītus notikumus. Vienlaikus tā ir rezidence dažādiem māksliniekiem no visas pasaules.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt