4. studija

Jautājums par 6 km: kam izdevīga Straupes tirdziņa pārcelšana?

4. studija

«Simts gadu lapas ir dzītas, simts gadu vainagos vītas»: Kaives ozols

Papes ezera niedres - eksportam pietiek, vietējo ļaužu jumtiem, nē!

Niedres māju jumtiem no Papes ezera drīkst pļaut tikai tad, ja uzvarēts izsolē

Papes ezers ir bagāts ar niedrēm, taču vietējiem iedzīvotājiem, kam niedres vajadzīgas vēsturisko ēku jumtu salabošanai, jāpiedalās izsolēs par naudu, lai drīkstētu pļaut niedres no ezera.

Visas ēkas, kas atrodas Papes iedzīvotāja Ivara īpašumā, klāj niedru jumti. Ēkām ir vairāk nekā 100 gadu, tāpēc jumtus nepieciešams atjaunot. No Papes ezera, kas atrodas tepat pie mājas, Ivars niedres pļaut nedrīkst.

Niedres ir ļoti pieprasītas un ciematā no tām ir izveidots bizness, stāsta Ivars. Lai iegādātos niedres, Ivaram būtu jāvēršas pie firmas, kura tās pļauj. “Es uzskatu, ja man ir rokas un gribēšana pašam pļaut, kāpēc es pats to nevarētu darīt?” neizpratnē ir Ivars.

Niedres Papes ezerā savas saimniecības vajadzībām pļāvis gan Ivara tēvs, gan vectēvs, bet, kopš ezers nonācis valsts īpašumā, niedru pļaušana atļauta vien tad, kad uzvarēts izsolēs.

Ezers ir valsts īpašumā un to apsaimnieko Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

“Niedres tiek piedāvātas tikai ar izsolēm. Ja ezerā ir 900 hektāri niedrāju, tad lielās firmas lai tās pļauj, bet pāris hektāru jāpiedāvā vietējiem iedzīvotājiem,” uzskata Ivars.

Tiesa, DAP  nelielās platībās piedāvā niedres arī privātpersonām, bet izrādās, ka vietējos iedzīvotājus šīs izsoles nemaz neinteresē.

 “2013.gadā mēs saņēmām iedzīvotāju ieteikumus, ka viņi vēlas pļaut niedres savām vajadzībām. Mēs gājām pretī un taisījām izsoli pašpatēriņa vajadzībām. Kopumā tika izsolīti 20 hektāri, kas tika sadalīti četros apgabalos, katrs pa pieciem hektāriem. Izsoles sākuma cena bija 5,14 eiro. Mēs saņēmām vienu pieteikumu no viena pretendenta, bet, ņemot vērā to, ka mums nolikumā bija paredzēts, ka ir jāiesniedz papildu dokumentācija par to, ka pretendentam uz viņa piederošās zemes ir ēkas, kurām ir niedru jumts, šāda dokumentācija netika iesniegta. Līdz ar to izsole beidzās bez rezultātiem. Nākamajā gadā atkal rīkojām izsoli, bet uz to nesaņēmām nevienu pieteikumu,” stāsta DAP pārstāvis Edgars Bertrams.

Privātpersona piecus hektārus niedres platības savām vajadzībām var iegādāties pa 5,14 eiro, bet uzņēmējiem jārēķinās ar 10 reizes lielākiem tēriņiem.

Viena niedra kūlīša cena tirgū ir aptuveni divi eiro. Lai uzklātu vienu kvadrātmetru lielu jumtu, nepieciešami apmēram 10 niedru kūlīši, tāpēc Papes ezers uzņēmējiem, kas uzvar izsolēs, ir visai labs peļņas avots, uzskata Ivars.

2017. gada 14. martā beigsies iepriekšējā komercplatību izsoles līgumi un DAP plāno rīkot jaunu izsoli. “Mēs izvērtēsim iepriekšējās izsoles rezultātus, skatīsimies, vai nav nepieciešamas izmaiņas nolikumos vai platībās,” sola Bertrams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt