4. studija

Kā tas var būt, ka par "pazudušo" ūdeni jāmaksā divreiz vairāk, nekā par patērēto?

4. studija

Ceturtā studija

Kāpēc "Cityparks" stāvvietās arī, reģistrējot automašīnu, var tik pie soda?

Nesamērīgi sodi «Cityparks» autostāvvietā; to var saņemt, arī reģistrējot auto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielveikalu autostāvvietās mašīnas numurs jāreģistrē, lai stāvvietu kādu laiku izmantotu bez maksas. Tas ieviests, lai automašīnas uz visu dienu nenovietotu apkaimē strādājošie iebraucēji, kas varētu traucēt veikala apmeklētājiem. Tomēr, reģistrējot savu auto, ir jābūt īpaši uzmanīgiem.

Esam jau pieraduši, ka, ienākot lielveikalā, auto numurs jāreģistrē. Bet var gadīties, ka, iznākot no veikala, saņemsiet soda kvīti, ka savu auto neesat reģistrējis.

Anete saņēmusi sodu no autostāvvietas "Cityparks": "Noliku mašīnu Imantā pie "Rimi" veikala, kur otrajā stāvā sporta zāle, paņemu visas mantas, dodos augšā, paskrēju garām tam, kur var ievadīt numuru, bet augšā sporta zālē ir vēl viens ekrāniņš, daudz mazāka planšete, piegāju, ievadu mašīnas numuru un mierīgi dodos uz sporta zāli, nosportojos, nāku ārā, skatos, brīnums – man uz mašīnas sods ir uzlikts! Protams, man nav nekādu pierādījumu, es nenofotgrafēju, kā es varu pierādīt, ka ievadīju, bet es gāju pie tās planšetes un ievadīju."

Līdzīgu situāciju novērojis vēl kāds raidījuma skatītājs Jānis: "Man pazīstamiem tiešām tā ir bijis, ka viņi reģistrē mašīnas, bet tāpat tie sodi atnāk un, pārsūdzot vai rakstot par to, ka mašīna ir bijusi reģistrēta, nevar nekā pierādīt. Visas reizes tās sūdzības ir atteiktas, jāmaksā jebkurā gadījumā, turklāt tur ir tā, ka jāmaksā mēneša laikā. Ja nesamaksā, tu jau nonāc parāda piedzinēja nagos, un tur jau pavisam cits stāsts uzreiz – nav laika ar viņiem strīdēties, pārsūdzēt, piekrist vai nepiekrist."

Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC ) cilvēki sūdzējušies par līdzīgiem gadījumiem. "Mums no vairāk nekā 100 sūdzībām šogad, kas ir saņemtas, arī dažos gadījumos patērētāji sūdzējušies par šādu problēmu, ka it kā nav fiksēts, ka ievadījuši savu auto numuru un savu pienākumu izpildījuši. Tādos gadījumos mēs pirmām kārtām aicinām patērētājus vērsties pie komersanta ar iesniegumu," skaidroja PTAC Komunikācijas daļas vadītāja Sanita Gertmane.

Anete sazinājusies ar autostāvvietas "Cityparks" pārstāvjiem: ""Cityparkam" es uzrakstu un jautāju, vai ir gadījies tā, ka esmu ievadījusi nepareizu numuru vai kāds cipars, jo tur tā kastīte daudz mazāka nekā parasti ieejot veikalos. Viņi raksta atpakaļ, ka 15 dienu laikā izskatīs, tad dos ziņu, tad nu tās dienas paiet, sagaidu e-pastu no viņiem – viņi diemžēl neko nevarot darīt, tajā laikā nav nekāds līdzīgs numurs ievadīts, ka nevar samazināt, ne atcelt sodu, neko nevar darīt, un tad es esmu tādā lielā neizpratnē."

Arī ar raidījumu autostāvvietas uzturētāji sazinās tikai rakstiski un skaidro konkrēto situāciju, kāpēc Anetei uzlikts sods. "Secinot pēc saņemtā iebilduma, pastāv iespēja, ka reģistrācija varētu būt veikta tikai sporta klubā, ne tirdzniecības centra izvietotajos reģistrācijas kioskos. Noteiktiem centra nomniekiem "Cityparks" nodrošina WEB pieeju pagarināta bezmaksas laika reģistrācijai klientiem, bet nenodrošina reģistrācijas iekārtas. Aicinām autovadītājus rūpīgi pārliecināties par ievadīto reģistrācijas numuru un sagaidīt apstiprinājumu par automašīnas reģistrāciju," teikts vēstulē no "Cityparks" mārketinga nodaļas.

Tātad – Anetes pieminētā planšete būtu noderīga laika pagarināšanai, bet – ne sākotnējai reģistrācijai. Tomēr arī šajā gadījumā sods nav nekāds mazais – 30 eiro, un nekādi argumenti uzklausīti netiek.

Par nesamērīgajiem sodiem arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs uzsācis tiesvedību. "Mūsu izpratnē tā pamatproblēma bija tā, ka tika piemēroti nesamērīgi līgumsodi. Mūsu ieskatā jābūt, arī normatīvajos aktos savā ziņā ir tāds rāmis, kādā veidā līgums būtu jāaprēķina, ņemot vērā dažādus apstākļus, arī to, cik ilgu vai īsu laiku cilvēks auto ir novietojis un nav paziņojis – vai tās bija 10 vai 15 minūtes, stunda vai visa diena, varētu atšķirties šis līgumsods. Jā, pret līgumsoda apmēriem attiecībā pret pārkāpumiem," pauda Gertmane.

Tomēr sods ir un paliek sods un, ja nesamaksā, tad drīz vien pienāk brīdinājums no citas iestādes, bet te jāņem vērā kāda svarīga lieta.

Satiksmes juriskonsults Mārtiņš Egle: "Šeit ir vērts pievērst uzmanību tam, ka parādu piedzinēji nav tas pats, kas tiesu izpildītāji, tās ir divas pilnīgi dažādas lietas. Ļoti vispārīgi izsakoties, jebkurš var uztaisīt parādu piedziņas firmu, licenzēties PTAC, kāda interesēs sūtīt tās vēstules. Juridiskās sekas visam ir tādas, ka parādu piedzinējs no jums tāpat vienkārši neko nevar piedzīt – viņš nav tiesa, viņam vispār nav nekādas valsts varas funkciju, lai kaut ko piedzītu; kā "Cityparks" gadījumā – kā kreditoram jāvēršas tiesā, vai viņi to darīs, tas jau ir viņu kompetencē, kurā brīdī viņam tas ir izdevīgi, nav izdevīgi."

Visai strīdīga situācija izveidojas, ja parādu piedzinējs pieprasa samaksāt, īsti nezinot patieso situāciju, kāpēc sods piespriests.

"Tas ir katra paša izlemšanai, skatoties no katras konkrētās situācijas, bet principā, ja parādnieks nepiekrīt tam līgumsodam, konkrētajā gadījumā par "Cityparks", viņam nav pienākums maksāt, tā ir strīda situācija acīmredzama. Nekāda tiesas lēmuma nav, nekādas citas iestādes lēmuma nav, ir tikai viena privātpersona vai divas (kā personu domāju "Cityparks"). Parādpiedzinēji prasa kaut ko samaksāt, bet jūs jau man nevarat piespiest kaut ko maksāt, tāpat kā es jūs nevaru piespiest kaut ko maksāt. Ja kaut ko grib piespiest maksāt, tad attiecīgi jāvēršas tiesā," skaidroja Egle.

Tātad – soda samaksa nav nemaz tik neapstrīdama un, vēršoties pēc juridiskas palīdzības, iespējams, tā nemaz nebūs jāmaksā. Tikmēr "Cityparks" aicina auto reģistrētājus būt uzmanīgākiem un atbildīgākiem.

"Reģistrējot automašīnas numuru, aicinām pārliecināties, vai ievadītais numurs atbilst automašīnas numuram un sagaidīt ekrānā apstiprinošu paziņojumu, ka automašīna ir reģistrēta. Ja tomēr rodas bažas, ka reģistrācija varētu būt nenotikusi, vai arī ievadītais numurs nav korekts, aicinām ievadīt numuru atkārtoti," aicina "Cityparks" mārketinga nodaļa.

"Ja tie automāti dotu ārā kvīti, ka būtu tas darījuma apraksts kaut kāds, pilnīgi OK, jo šobrīd sanāk tā, ka man ir jāfotografē, ieej – nofotografē," skaidroja Jānis.

Tā kā pagaidām šie aparāti kvīti neizsniedz, tad jānodrošinās vien pašiem: jāpārliecinās, vai tiešām jūsu auto ir reģistrēts, vēl papildu drošībai varat ievietot pulkstenīti automašīnas logā un arī nofotografēt reģistrācijas ievadīšanas brīdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti