Zagļi un laupītāji mīl tumsu, tāpēc katru gadu rudens un ziemas mēnešos pieaug zādzību skaits. Šis gads nav izņēmums, tomēr apsardzes kompānija, kuras redzeslokā ir 15 tūkstoši objektu visā valstī, brīdināja par bīstamu tendenci – jo vairāk taupības nolūkos tiek izslēgta gaisma, jo lielākas iespējas mājās vai uzņēmumā sagaidīt nelūgtus viesus.
"Šobrīd mēs esam novērojuši, ka iekļūst tirdzniecības objektos, kas uz nakti tiek slēgti, benzīntankos, autoservisos, veikalos, kas ir neierasti salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem," skaidroja SIA "Mega sargs" valdes locekle Danute Ambaine. "Iepriekšējos gados vairāk bija privātmāju un dzīvokļu apzagšana, bet šobrīd ir tieši tirdzniecības objekti, kuri uz nakti tiek aizslēgti.
Šobrīd ir novērots, ka teritorijas netiek apgaismotas, līdz ar to zagļiem – brīvas rokas – [un šķiet], ka no malas viņi būs mazāk pamanāmi."
"Ir tendence, ka uz vienu objektu ir izsaukums bijis vairākas naktis pēc kārtas, bet, ja ir šie viltus izsaukumi, kad zagļi mēģina secināt, vai objektā ir apsardze uzstādīta, kā tā nostrādā, vai mobilā grupa atbrauc, vai tā ir tikai tāda lokālā signalizācija, un pēc tam kaut kādā otrajā, trešajā, ceturtajā naktī notiek ielaušanās," vērtēja Ambaine.
Zādzību skaits apsardzes firmas ieskatā ir audzis septiņas reizes. "Mēs esam secinājuši, ka lielāko daļu tās ir iepriekš izpētītas zādzības," stāstīja Ambaine. "Tas mazākais procents ir tās nevērīgās, varbūt izmisuma zādzības, kad veikalos izsit stiklu, paķer pirmās preces – alkohols, pārtika. Šobrīd pat novērots, ka ņem dažādas pirmās nepieciešamības preces."
Noziedzība iet roku rokā ar cilvēku paradumiem un procesiem sabiedrībā, norāda Valsts policijā.
Pandēmijas laikā cilvēki tika aicināti vairāk atrasties savos mājokļos, tāpēc loģiski – zādzību skaits no dzīvokļiem un privātmājām krasi samazinājās.
Tie gadi, kad zagļi dzīvoja, cepuri kuldami, ir pagātnē, patlaban noziegumu skaits nav ne tuvu 2018.–2019.gada līmenim, tomēr jāatzīst, ka zādzību skaits aug.
"Ņemot vērā degvielas cenas, šobrīd pieaug arī degvielas zādzības," skaidroja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics. "Degvielas uzpildes stacijas par šo ziņo un sūdzas, ka tiešām pieaug gadījumu skaits, kad personas, pirms iebraukt DUS, nomaina sev numura zīmi, tātad uzliek vai nu sev neeksistējošu vai nu nozagtu, vai kādam pazaudētu numura zīmi, uzpilda pilnu bāku un atstāj degvielas uzpildes staciju."
Tomēr visiekārojamākie zādzību objekti valstī patlaban ir dzīvokļi.
Katru nakti zagļi paviesojas vismaz trīs, četros īpašumos. Turklāt iekļūst tajos bez piepūles, jo... cilvēki aizmirst aizslēgt ārdurvis!
"Tas, ko mēs no savas pieredzes varam teikt, – izejot [cauri] daudzstāvu dzīvokļu mājām, kur ir 30–40 dzīvokļi, tad divas vai trīs durvis vienmēr būs vaļā," novērojis Rinkevics. "Līdz ar to ir ārkārtīgi viegli šo zādzību veikt."
Policijā arī norāda – lielu daļu zādzību veic neprofesionāļi, kuri paņem kāroto mantu bez piepūles, piemēram, somiņu, kas atstāta automašīnā redzamā vietā.
"Ir tās klasiskās iespēju zādzības – motivācija man ir, eju pa rajonu skatos, kur es kaut ko varu nozagt, un, tiklīdz man tāda iespēja rodas, es to izdaru," stāstīja policijas pārstāvis.
"Vispār šobrīd tendence ir diezgan agresīva cilvēkos: neizpratne par nākotni – kā būs, kā spēs nomaksāt rēķinus. Liela daļa izmanto šo cilvēku izmisumu, šie ļaundari redz, ka cilvēki taupa uz elektrību, objektus neapgaismo, ir tumšais laiks, un šajā gadījumā garnadžiem ir plašas rokas, lai darbotos un izmantotu šo "nabaga" uzņēmēju, kurš mēģina izdzīvot un kaut ko ietaupīt," vērtēja Ambaine. "Kopumā cilvēku materiālā situācija katrā ziņā ir skaudra. Es domāju, ka viens no faktoriem tiem, kuri varbūt kādreiz domāja, bet nedarīja, tagad viņi ir spiesti to darīt – iesaistīties dažādos grupējumos un šādi sev pelnīt iztiku."
"Jāņem vērā, ka mums pagaidām drošības situācijā par labu spēlē, tieši [attiecībā] uz zādzībām un noziegumiem, tas, ka visa austrumu robeža ir slēgta. Vieni no biežākajiem ciemiņiem dienvidu robežas pusē, kas brauca pa lauksaimniecībām, zaga gan dārgo tehniku, gan lauksaimniecības tehniku, gan tādas sīkās zādzības veica, bija robežu šķērsotāji.
Tā kā lielu daļu noziegumu, kādēļ to apjoms nav atgriezies pirmspandēmijas līmenī, noteikti var skaidrot ar to, ka austrumu robeža vienkārši ir ciet."
Lai jūsu īpašums nešķistu kārdinošs zagļiem, drošības speciālisti iesaka – teritoriju, kurā taupības nolūkos atslēgsiet elektrību, aprīkojiet ar gaismas sensoriem, kas brīdinās par nevēlamiem viesiem. Neatstājiet vērtīgas mantas automašīnās, pie mājas vai kāpņu telpās. Tāpat – neaizmirstiet pieslēgt durvis.