4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Mazgājot logus nedrīkstēs kāpt uz ķeblīša

Aprūpētāju pienākumos neietilpst logu mazgāšana; ar podagru slimam cilvēkam tas jādara pašam

Aivars sirgst no podagras un katra kustība viņam sagādā milzu sāpes. Rīgas domes sociālais dienests viņam piešķīra aprūpētāju, taču slimais kungs dzīvo ar netīriem logiem, jo šis pakalpojums aprūpētāja pienākumos neietilpst.

Pirms 20 gadiem Aivars smagi saslima. Podagra progresēja un ātri vien bijušais šoferis zaudēja darbu un ar lielām grūtībām spēja padarīt mājas darbus. Tagad viņš pārvietojas ar kruķi.

Slimajam vīram Rīgas domes sociālais dienests piešķīra aprūpētāju, kura aizgāja uz veikalu, uzkopa māju un pagatavoja ēdienu.

"Pirms gada es vēl varēju kaut ko darīt, kustējos. Tagad saliecies, nevaru iztaisnoties un rokas arī nevar ne saturēt, ne saņemt," stāsta Aivars.

Lielākās raizes vīrietim sagādā logu mazgāšana un telpu uzkopšana.

Ja pirms pāris gadiem tas esot ietilpis aprūpētāja pienākumos, tagad darbinieks to vairs nedara.

Aprūpētājam galvenajos pienākumos ietilpst ēst gatavošana, ja nepieciešams - slimnieku nostabilizēt gultā, pārklāt gultu un atnest pārtiku.

"Citi darbi ir atkarīgi no saistošajiem noteikumiem, kāda apjomā un kādi darbi klientam tiek nodrošināti," skaidro Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu vecākā referente Elvīra Grobovska.

Dzīvokļa ģenerāltīrīšana Aivaram pienākas divas reizes mēnesī.

"Man ir jākurina katls, jākurina ar oglēm. Te ir tāda mēslaine – kvēpi un putekļi," stāsta Aivars.

"Katru dienu aprūpētājs aiz sevis neatstāj karalauku, bet atstāj uzkoptu telpu, tā kā nevar teikt, ka ģenerāltīrīšana divas reizes mēnesī ir maz," uzskata Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Lita Brice.

Ja telpas vēl uzkopj divas reizes mēnesī, tad logus aprūpētāji vairs nemazgā nemaz.

"Šajā gadījumā logu mazgāšana, kas veicama reizi vai divas reizes gadā, ir cilvēka paša ziņā - vienoties ar firmām, kuriem ir šie pakalpojumi nodrošināti, kuriem ir aprīkojumus," skaidro Rīgas domes pārstāve.

Šobrīd ministrijā tiek izstrādātas prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kur viena no sadaļām ir aprūpes mājās pakalpojumu sniegšana.

"Noteikumos atrunāts - ja tā ir logu mazgāšana, tad tik tālu, cik stāvot kājās, nekāpjot uz ķeblīšiem, var nomazgāt. Tā, lai nebūtu ka 9.stāvs un aprūpētājs apdraud pats sevi," skaidro Labklājības ministrijas pārstāve. 

Aivaram logi nav tīrīti jau divus gadus un tādā gadījumā nepieciešams vērsties pēc palīdzības pie profesionāliem logu mazgātājiem, kaimiņiem vai radiniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt