4. studija

Kā pierādīt un kā rīkoties, ja ģimenē valda vardarbība?

4. studija

Kā daudzstāvu namu iedzīvotājiem sadzīvot ar lūstošajiem padomju laika liftiem?

Kāpēc pie tomātu audzētāja, kurš gribēja pasargāt ražu no salnām, ieradās ugunsdzēsēji?

Tomātu audzētājs vaino Kuldīgas ugunsdzēsējus vandalismā; VUGD norāda – atdzesējuši dzirksteļojošu siltumnīcas krāsni

Lai pasargātu savus tomātus no salnām, Kuldīgā dzīvojošais pensionārs Ēriks vakaros siltumnīcā iekurināja krāsniņu. No salnām raža tika pasargāta, taču ieradās ugunsdzēsēji. Tomātu audzētājs nu vaino Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vīrus vandalismā, bet VUGD norādīja, ka novērsta ugunsnelaime, vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".

Ēriks Valkovskis jau vismaz 40 gadu savā piemājas saimniecībā audzē dažādus stādus un gardus tomātus. Dārzā ir vairākas siltumnīcas, katrā no tām – 120 tomātu stādu. Raža dosies uz vietējo Kuldīgas tirgu, stāstīja Ēriks. Viņš lepojas ar plašu klientu loku. Lai tomāti pavasara salnās neaizietu postā, siltumnīcas tiek apsildītas. Tā noticis arī aukstajā 3. jūnija naktī.

"Es vienos naktī iekūru, jo solīja mīnus 2 grādus pie mums," stāstīja Ēriks. "Pēc 20 minūtēm iegāju iekšā istabā un domāju – iešu pagulēt kādas trīs stundas, tā es parasti daru. Bet uzreiz pa logu mājai skatos caur aizkariem – mirgo gaismas. Es paskatos – uz ielas ir ātrā palīdzība, ugunsdzēsēji, viss mirgo... Es domāju, ka pie kaimiņiem sabraukuši, bet nē, izrādās, ka pa manu sētu ar baterijām staigā cilvēki un dzēš, pilns ar dūmiem jau viss, visas būdas. Vārdsakot, notika vandaļu akts."

Ēriks uzsvēra, ka siltumnīcu dūmeņi esot droši, arī dzirksteļu ķērāji darbojoties. Ap dūmeņiem nav redzamas, piemēram, plēves kušanas pēdas, kas tiešām liecinātu, ka siltumnīcas bijušas pārkurinātas vai plosījusies uguns. Tomātiem gan pēc "glābšanas operācijas" klājies plāni.

Kā skaidroja Ēriks, apmēram 15 tvana gāzes un sodrēju skartie tomātu stādi tagad dzeltē, nīkuļo un, iespējams, aizies bojā, taču pensionāram ir svarīgs katrs nopelnītais eiro.

Ēriks ir sašutis, ka viņu neviens pat neesot pabrīdinājis par ugunsdzēsēju ierašanos un to, ka nolemts apdzēst čuguna krāsnis, pakļaujot viņa lolotos tomātus nosalšanai.

"Es teicu kundzei, ka es ieraudzīju, – pa to sētu staigā, ka nu jau nāks noteikti pie durvīm. Nē, mierīgā garā viss notika, uz savu galvu," pauda Ēriks.

Pensionārs uzskata, ka ugunsdzēsēji viņam radījuši zaudējumus. Tāpat Ērikam nav skaidrs, kāpēc glābēji ar ūdens šļūtenēm steigušies tikai pie viņa, nevis pie kaimiņa, kurš arī naktī sildījis savu siltumnīcu. Vai kādam bija traucējušas tieši viņa trīs siltumnīcas?

VUGD konstatējis dzirksteles un liesmas

Tonakt Ērika dārzā strādājuši seši Kuldīgas ugunsdzēsības daļas vīri. Tā kā saņemts izsaukums par ugunsgrēku, steigušies dzēst.

VUGD Kuldīgas nodaļas komandiera pienākumu izpildītājs Dāvis Biksons skaidroja:

"No viena siltumnīcas dūmvada nāca dzirksteles un liesmas, un vēl no diviem nāca dzirksteles, kā rezultātā, izvērtējot situāciju – apkārt atradās dzīvojamā māja ļoti tuvu – tika pieņemts lēmums atdzesēt krāsniņas, kas atradās siltumnīcās, lai degšana un dzirksteles neizplatītos tālāk."

Biksons norādīja, ka "konkrētais ugunsgrēks bija viena kvadrātmetra platībā", bet tas varēja būt daudz plašāks un postošāks, ja ugunsdzēsēji nebūtu iejaukušies.

Tomēr Ēriks ir sašutis, jo viņa iebildumos par notiekošo neesot klausījušies ne ugunsdzēsēji, nedz vēlāk arī policisti.

"Atbrauca, ienāca pat iekšā un tad aizmuka projām," atminējās Ēriks. "Un tad otrreiz es zvanīju, man ļoti nesmuki atbildēja, pirmkārt, pateica, lai es ejot izgulēties, lai netraucējot, ka esot vainīgs. Tāda man bija tā atbilde no dežūrdaļas."

Valsts policija (VP) raidījumam rakstiskā atbildē skaidroja:

"Valsts policijas amatpersonas izskaidroja vīrietim, ka administratīvo procesu par Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku darbu nav pamata uzsākt – glābēji novērsa apdraudējumu vīrietim un citiem iedzīvotājiem. Vīrietis nakts gaitā vairākkārt turpināja zvanīt policijai, agresīvā manierē uzstājot, ka policistiem ir, pēc vīrieša vārdiem, "jāsastāda protokols par vandalismu". Likumsargi atkārtoti izskaidroja, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests notikuma vietā pieņem lēmumu par ugunsgrēka dzēšanu un, ja viņam ir pretenzijas par glābēju darbu, tad ir jāvēršas dienestā ar sūdzību."

Savukārt Biksons piebilda, ka ugunsdzēsēju aprīkojums – ar ūdeni piepildītās šļūtenes – ir smagas, taču nekādā gadījumā ugunsdzēsēji ļaunprātīgi nebojāja īpašumu. Tāpat viņš vēlreiz uzsvēra, ka būtu varējusi notikt daudz lielāka nelaime.

Tomēr notikušais Kuldīgā liek aizdomāties par to, kā šādos gadījumos notiek saziņa starp glābējiem un īpašuma saimnieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti