Prestižais «Michelin» restorānu ceļvedis – kā tas radies un kam piešķir zvaigznes?

Latvijā jau šonedēļ ienāks prestižais restorānu un viesnīcu ceļvedis "Michelin Guide". Gardēžu ceļvedim šogad aprit vairāk nekā 100 gadi, un šajā laikā pie tā zvaigžņu godalgām tikuši gan izsmalcināti un dārgi, gan arī pieticīgi restorāni visā pasaulē.

"Michelin Guide" aizsākumi meklējami kādā nelielā Francijas pilsētiņā Klermonferānā, kur 1889. gadā brāļi Andrē un Eduārs Mišelīni nodibināja pasaulslaveno riepu uzņēmumu.

Tiesa, tolaik privātās automašīnas bija pieejamas vien ļoti turīgiem ļaudīm un visā Francijā bija mazāk nekā 3000 automašīnu.

Lai palīdzētu autobraucējiem ceļot ērtāk un tā veicināt arī automašīnu un to riepu iegādi, brāļi Mišelīni izdeva nelielu sarkanu grāmatiņu – ceļvedi, kurā bija dažāda autovadītājiem noderīga informācija, tostarp ceļojumu kartes, pamācība, kā nomainīt riepu, kur uzpildīt degvielu.

Ap 1920. gadu sarkanajā grāmatiņā pirmoreiz tika iekļauts arī Parīzes viesnīcu saraksts, arī padomi, kur ēst, un tas šo iepriekš ne pārāk populāro ceļvedi iecēla slavas zenītā – sākotnēji gan tikai Francijā.

Drīz vien brāļi Mišelīni arī pieņēma amatā slepeno restorāna apmeklētāju jeb inspektoru komandu. Viņu uzdevums bija apmeklēt un novērtēt dažādus Francijas restorānus.

1926. gadā ceļvedis sāka piešķirt zvaigznes izsmalcinātiem restorāniem, sākotnēji tos atzīmējot tikai ar vienu zvaigzni. Drīz vien tika ieviesta jauna vērtēšanas sistēma – no nulles līdz trijām zvaigznēm, bet jau 1936. gadā tika publicēti arī kritēriji, pēc kuriem iestādes tiek vērtētas.

Gadu gaitā Francijā populārais ceļvedis nu pārtapis par globālu zīmolu, taču restorānus aizvien vērtē slepena žūrija. Nav zināms, kas ir šie cilvēki, arī restorāni par viņu ciemošanos brīdināti netiek.

Vērtē tikai ēdienu un piešķir kādu no pieciem apbalvojumiem

"Michelin Guide" slepenie inspektori vērtē kā smalkus restorānus, tā arī pavisam mazas un šķietami necilas ēstuves. Pieteikt šīs ēdvietas kandidatūru zvaigznes saņemšanai drīkst gan pats restorāns, gan tā apmeklētāji.

Vērtēti tiek tikai ēdieni, turklāt ne viens vai divi, bet visa šīs iestādes ēdienkarte, tāpēc dažkārt bez zvaigznes var palikt gan smalki iekārtotas mielotavas, gan tādas, kuru ēdienkartē īpašs ir tikai viens vai divi atstrādāti un īpaši gardi ēdieni.

Vienu "Michelin" zvaigzni piešķir tādiem restorāniem, kuri ēdienu gatavošanā izmanto augstākās kvalitātes sastāvdaļas un kur ēdieni ar izteiksmīgām garšām tiek gatavoti nemainīgi augstā līmenī.

Divas zvaigznes saņem tie, kuru šefpavāra personība un talants ir redzams meistarīgi pagatavotajos ēdienos – tie ir izsmalcināti un iedvesmojoši.

Savukārt trīs zvaigznes ir pats augstākais apbalvojums, ko piešķir par izcilu pavārmākslas meistarību.

"Michelin Guide" restorāniem var piešķirt arī citus vērā ņemamus vērtējumus, piemēram, "Bib Gourmand" (jeb "Bib gardēdis") tiek piešķirts par vienkāršu, bet prasmīgu ēdienu gatavošanu par pieņemamu cenu. Vēl ēdinātājiem var piešķirt "Zaļo zvaigzni" par ilgtspējīgu gastronomiju.

Restorānus, kuriem piešķirts novērtējums, katru gadu pārbauda un, ja to kvalitāte krīt, zvaigzni atņem.

Kas vērtē restorānus un piešķir tiem novērtējumu?

"Michelin Guide" slepenie inspektori ir starptautiska žūrija, kas dodas uz nominēto vai jau novērtējumu saņēmušo restorānu, lai vērtētu tajā pagatavoto ēdienu.

Tas var būt gan viens cilvēks, gan cilvēku grupa. Žūrija parasti ir starptautiska un restorānu īpašnieki nezina, kas šie cilvēki ir un kad ieradīsies.

Par vērtētāju gan nevar kļūt kurš katrs – nepieciešama vismaz piecu gadu atbilstoša pieredze restorānu un viesmīlības nozarē, jābūt informētam par jaunumiem restorānu un ēdināšanas jomā, jābūt arī plašām zināšanām par ēdienu – sastāvdaļām, kulinārijas pamatiem un dažādām tehnikām.

Darba apraksts arī vēsta, ka inspektoram gadā būs jāveic vismaz 275 inspekcijas, visticamāk, būs jānakšņo vismaz 160 dažādās viesnīcās un gadā ceļojumos jāmēro kopumā 30 tūkstošus kilometru.

Dārgākie un lētākie "Michelin Guide" restorāni pasaulē

Pasaulē dārgākajos restorānos ir degustācijas ēdienkarte, kas nozīmē, ka apmeklētājam vakara gaitā tiek piedāvātas vairākas ēdienu kārtas – mazas degustācijas porcijas, kas var vienam cilvēkam maksāt pat aptuvenu pusotru tūkstoti eiro.

Kā liecina 2022. gadā restorānu un ēdienu bloga "Chef's Pencil Staff" veiktā aptauja, līdz šim pasaulē dārgākais "Michelin Guide" zvaigznes saņēmējs ir restorāns ir Šanhajas pilsētā Ķīnā. Tas apbalvots ar trim "Michelin Guide" zvaigznēm.

"Mēs ēdam vairāk nekā kalorijas," vēsta ēdvietas mājaslapa. "Ultraviolet by Paul Pairet" valda avangards kā pasniegtajā ēdienā, tā arī pašā restorāna iekārtojumā.

Futūrisma stilā iekārtotā ēdamtelpā vien 10 personas vienlaicīgi var baudīt ne vien ēdienu, bet arī multisensoru tehnoloģiju iespējas, kas mielošanās laikā kairina visas maņas – arī redzi, ožu, dzirdi un tausti.

Sienas klāj lieli "Led" ekrāni, un līdz ar pasniegto ēdienu mainās arī telpas apgaismojums, ekrānos rādītie attēli. Bet paši ēdieni – dažādi Eiropas virtuvei raksturīgi kulinārie meistardarbi tiek pasniegti ļoti īpašos, ne mazāk futūriskos ēdamtraukos.

Cenas šajā restorānā svārstās no 610–1130 eiro par maltīti vienai personai, bet degustācijas ēdienkarte jeb dažādu piedāvāto ēdienu mazas porcijas, kas pasniegtas vairākās kārtās – ap 1290 eiro vienai personai.

Otrs dārgākais ceļveža augsto novērtējumu jeb trīs zvaigznes saņēmušais restorāns atrodas Ņujorkā, ASV. "Masa" esot īstā vieta, lai nogaršotu, iespējams, labākos suši visā kontinentā, vēsta iestādes apraksts ceļveža mājaslapā. Taču vēl tur iespējams mieloties arī ar dažādām citām izsmalcinātām jūrasveltēm, tostarp krabju gaļu citrusaugļu un juzu mērcē un augstākās kvalitātes sterletes kaviāru.

Degustācijas ēdienkarte šajā Japānas un Āzijas valstu ēdienu restorānā maksā ap 870 eiro, savukārt slavētie suši – ap 780 eiro par porciju.

Bet dārgāko restorānu TOP3 noslēdz ar divām zvaigznēm godalgotais "Ciel Bleu" restorāns Nīderlandes galvaspilsētā Amsterdamā.

Restorāns, kas atrodas luksusa viesnīcas "Okura" ēkā, piedāvā dažādus mūsdienīgus ēdienus – sākot no garnelēm holandiešu gaumē līdz izsmalcinātajam vagjū gaļas steikam un īpašiem desertiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Maltīte vienai personai šādā restorānā maksā aptuveni 195–250 eiro, savukārt degustācijas ēdienkarte vienai personai – ap 611 eiro.

Tikmēr lētāko "Michelin Guide" zvaigznes saņēmušo restorānu topu atklāj "Sobahouse Konjiki Hototogisu" restorāns Japānas galvaspilsētā Tokijā. Te var nobaudīt kādu no trim dažādu veidu ramen zupām, šķiroties no tikai vidēji 7 eiro. 

Neskatoties uz zemajām cenām un augsto novērtējumu, vairāki restorāna apmeklētāji gan esot sūdzējušies par nelaipnu apkalpošanu un to, ka lai paēstu, jāstāv garā rindā.

Otrs lētākais ir "Chukasoba Ginza Hachigou" restorāns Japānas galvaspilsētā Tokijā. Tas specializējies gardu ramen zupu gatavošanā. Šefpavāra un īpašnieka Jasufumi Macumuras vadītais restorāns ir viena no populārākajām pusdienu vietām pilsētā, un gardās zupas šķīvis te maksā ap 10 eiro.

Restorāns gan strādā ierobežotu stundu skaitu – tikai no pl.11–15, piedāvājot vien ierobežotu ramen daudzumu. 

Pērn šo iestādi apmeklēja kāds "Business Insider" ēdienu kritiķis, kurš rakstīja, ka rinda, lai šo vietu apmeklētu, bija tik gara, ka tajā jāstāv pat divas līdz trīs stundas. Turklāt rindā jāstāv kārtīgi – nedrīkst to aizņemt kādam citam, tajā stāvot arī liegts smēķēt.

Bet vislētākais vienu "Michelin Guide" zvaigzni saņēmušais restorāns ir Singapūras "Hill Street Tai Hwa Pork Noodle". Tas ir ģimenes restorāns, kas dibināts 1932. gadā un, kā jau vēsta nosaukums, tur iespējams nobaudīt dažādus nūdeļu ēdienus un tos var pasūtīt arī līdzņemšanai.

Nūdeļu ēdieni maksā ap 10 Singapūras dolāriem jeb vidēji sešus eiro. 

No Baltijas valstīm vienīgā ar "Michelin" zvaigznēm – Igaunija

Kamēr Latvija un Lietuva vēl gaida, kad mūsu restorānus novērtēs prestižā restorānu un viesnīcu ceļveža žūrija, Igaunija jau saņēmusi pirmos vērtējumus un zvaigznes.

Ceļvedī līdz šim iekļauti 34 restorāni, lielākoties galvaspilsētā Tallinā. 

Atzinīgu novērtējumu saņēmuši astoņi – teju visi Tallinā, bet viens Viljandi pilsētā. Sešiem igauņu restorāniem piešķirta "Bib Gourmand" atzīme, bet viens restorāns saņēmis vienu zvaigzni un vēl kāds – divas.

Visaugstāk "Michelin Guide" eksperti novērtēja Tallinas restorānu "180° by Matthias Diether". Tas atrodas galvaspilsētas piekrastes daļā pie jahtu piestātnes un iekārtots futūrisma stilā. Īpašs šajā vietā ir virtuves izkārtojums – U-veida virtuve, kurā šefpavāri apmeklētāju priekšā gatavo dažādus izsmalcinātus ēdienus.

4–6 ēdienu degustācijas ēdienkarte šeit maksā 160–180 eiro, bet piedāvāto maltīšu dažādība – plaša. Vienā degustācijas ēdienkartē iespējams nobaudīt kā dažādas jūrasveltes, tā arī pīli un vagjū gaļu, kā arī izsmalcinātus desertus.

Savukārt otru augsto novērtējumu – vienu zvaigzni – Igaunijas galvaspilsētā Tallinā saņēma "NOA Chef’s Hall". Arī tas ir galvaspilsētas piekrastē, ēdieni tiek gatavoti uz atklātas uguns no dažādām greznām sastāvdaļām, tostarp Kanādas omāriem un uz vietas audzētiem produktiem.

Deviņu kārtu degustācijas ēdienkarte šeit maksā 150 eiro.

KONTEKSTS:

Ienākšanu Latvijā oficiāli izsludinājis prestižais "Michelin" restorānu ceļvedis "Michelin Guide", kura inspektori viesojušies ēstuvēs dažādās Latvijas vietās: Kurzemes piekrastē, Jūrmalā, Valmierā, Cēsīs, Līgatnē un Tērvetē. Valsts labāko restorānu saraksta atklāšana norisināsies otrdien, 21. novembrī. Kā iepriekš apstiprināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava, arī Latvijā kāds restorāns vai restorāni saņems zvaigžņotu novērtējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti