Radio vilks dabā

Reportāža no Eiropas čempionāta šaušanā

Radio vilks dabā

Līņu copes nianses

Vai var iemācīties peldēt piemājas dīķī?

Treneris: Daudzi vecāki nemāk peldēt un savas bailes pārnes uz bērniem

Apgūstot peldētprasmi, vecākiem bērnus vispirms vajadzētu pieradināt pie ūdens – iemācīt aizturēt elpu, ielikt seju ūdenī, apgulties uz muguras. Tad bērns ir gatavs iet uz baseinu mācīties pie trenera. Vienlaikus, ja vecāki paši nejūtas droši, pie trenera var doties arī bez pirmo iemaņu apgūšanas, lai vecāki savas bailes nepārnestu bērniem, Latvijas Radio raidījumā "Radio vilks dabā" norādīja peldēšanas treneris Pāvels Murāns. 

Visbiežāk cilvēki iesāk mācīties peldēt, nevis dodoties uz baseiniem un maksājot par to profesionāļiem, bet gan pašrocīgi – piemājas dīķī, ezerā vai kādā citā ūdens tilpnē kopā ar vecākiem vai draugiem. 

"Tā ir kaut kādu prasmju un iemaņu apgūšana, vienkārša pierašana pie ūdens, lai nebaidītos no ūdens, bet tālāk ceļš,

lai tiešām iemācītos efektīvi pārvietoties ūdenī, aizturēt elpu un peldēt zem ūdens, noteikti jādara, pirmkārt, baseinā, kur var daudz vairāk un labāk apgūt tās prasmes, otrkārt, trenera pavadībā," norādīja Murāns. 

Viņš atzina, ka peldētprasmi daudz efektīvāk un vieglāk apgūt bērnībā, jo pieaugušajiem tas ir krietni grūtāk. 

"Es visiem vecākiem iesaku bērnus pieradināt pie ūdens, iemācīt aizturēt elpu, vienkārši, lai viņi nebaidās ielaist seju ūdenī, lai viņi nebaidās apgulties uz muguras, kad ausis ir zem ūdens un vienkārši gulēt zvaigznītē uz muguras. Tad bērns ir gatavs iet pie trenera mācīties tālāk," skaidroja Murāns. 

Peldēšanas treneris norādīja, ka daudziem bērniem, atnākot uz peldēšanas nodarbību baseinā, ir paniskas bailes atlaisties ūdenī uz muguras. 

"Tas aizņem daudz laika trenerim, – palīdzēt apgūt pamata iemaņas, nebaidīties vienkārši gulēt ūdenī, vai nu tas ir uz vēdera, vai muguras. To bērns var apgūt kopā ar vecākiem, ar vecāku atbalstu, kad vecāki tur bērnu. To var apgūt arī atklātās ūdenstilpēs. Ja bērns to māk, tad tālāk trenerim tas ļoti atvieglo darbu," uzsvēra Murāns. 

Vienlaikus, ja vecāki paši ūdenī nejūtas droši, viņi var savas bailes pārnest uz bērnu. Ja vecāki paši neprot stabili peldēt, labāk vērsties pie peldēšanas trenera uzreiz. 

"Daudzi vecāki paši nemāk peldēt, un tad viņi savas bailes pret ūdeni pārnes uz bērnu.

Piemērs: [uz baseinu] atnāk klase, un viena meitene peld tikai līdz pusbaseinam, uz dziļo galu nepeld. Kas tam par iemeslu? Runājot ar meiteni, viņa atbild – man mamma teica, ja es peldēšu uz dziļo galu, es noslīkšu," stāstīja Murāns. 

Biedrības "Peldēt droši" dibinātāja Zane Gemze bailes no ūdens pārvarēja tikai 27 gadu vecumā, kad nolēma iemācīties peldēt. Šobrīd viņa peld pārliecinoši un māca to arī saviem bērniem. 

"Visas mazās nianses, ko dod un iemāca treneris, ir nenormāli vērtīgas un svarīgas. Es uzskatu, ka bez tām diemžēl nav iespējams pilnvērtīgi atpūsties pie ūdens," vērtēja Gemze. 

Pirmais peldēšanas veids, ko pēc tam, kad pārvarētas bailes un iegūta stabilitāte, apgūst cilvēki pie peldēšanas trenera, ir krauls uz muguras. Nākamā grūtības pakāpe ir krauls uz krūtīm – peldēšana uz krūtīm ar seju ūdenī. Cilvēki, kas peldēt nav apguvuši pie trenera, bieži vien kraulā peldēt mēģina ar seju virs ūdens, taču tas nav gluži pareizi. 

Iemācoties to darīt pareizi, peldēšana var kļūt par veselīgu aerobās slodzes treniņu, uzsvēra Murāns. Ilgstoši peldot nepareizi, var tikt savilkti muskuļi. 

"Ļoti bieži dzirdēts, kad atnāk kāds apmeklētājs, – man teica ārsts iet uz baseinu, bet teica peldēt tikai uz muguras. Es sāku jautāt – kāpēc? Ļoti bieži iemesls tam ir, ka ārsti zina – ja cilvēks nemāk peldēt, viņš peldēs uz vēdera ar galvu ārā no ūdens, un spranda var tikt nospiesta. Tas nozīmē, ka jūs varat peldēt arī uz vēdera, bet nopērciet brillītes, iemācieties aizturēt elpu, elpot, izpūst zem ūdens burbuļus un peldēt uz vēdera ar seju ūdenī, lai kakls ir izstiepts, acis ir lejup nolaistas," skaidroja Murāns. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti