Panorāma

G.Kajona fotogrāfiju izstāde

Panorāma

Atmoda ar «ATMODU»

Latvijas atbalstītāja ASV prezidenta administrācijā

Latvijas fane ASV prezidenta administrācijā

„Baltijas valstis varētu būt nozīmīga balss Briselē, palīdzot Eiropas Savienības (ES) sarunās ar ASV par Brīvās tirdzniecības līgumu.” Tā uzskata Miriama Sapiro, ASV Tirdzniecības pārstāvja vietniece, vēstniece, kas cieši seko līdzi vēsturiskā līguma gaitai. Līgumu, ko uzskata par apjomīgāko divpusējo vienošanos pasaulē, gatavojas noslēgt līdz nākamā gada beigām. Miriamai Sapiro ir arī īpašas un personiskas atmiņas par Baltiju, vēl no tiem laikiem, kad ASV valdība, slēdzot starptautiskus dokumentus, allaž tajos norādījusi, ka neatbalsta Baltijas okupāciju. Viņas uzdevums bijis īpaši sekot līdzi, lai šī piezīme nekad no dokumentiem nepazustu.

ASV Tirdzniecības pārstāvja vietniece, vēstniece Miriama Sapiro bija viens no tiem prezidenta Baraka Obamas administrācijai tuvu stāvošajiem cilvēkiem, kas palīdzēja sagatavot Baltijas valstu prezidentu vizīti augusta beigās ASV. Kad autore satiek viņu Vašingtonā, ASV valdība vēl nav apturējusi darbu budžeta krīzes dēļ.

Miriama Sapiro strādā ar ES un ASV tirdzniecības līgumu, kas sola ekonomiskus ieguvumus abām pusēm.

„Es domāju, ka tas būs ieguvums gan Latvijai, gan abām divām pārējām Baltijas valstīm un visām citām valstīm Eiropā. Pirmkārt, uzlabosies pieeja tirgum, samazināsies tarifi, palielināsies investīcijas, uzlabosies sadarbību regulējošie likumi un abas puses varēs veidot globālu paraugu šādai sadarbībai. Latvijai un parējām Baltijas valstīm būs iespējas ļoti daudz ko iegūt, un es domāju, ka tās arī būs trīs ļoti nozīmīgas balsis, atbalstot sarunvedēju - Eiropas Komisiju," Latvijas Televīzijai saka Sapiro.

Nākamnedēļ Briselē būtu jānotiek līguma sarunu otrajai kārtai. Vēstniece saka, ka galvenais nav tas, cik ātri ASV un ES satuvināsies, bet gan cik plašs un izsmeļošs līgums būs.

„Es vēlētos, lai tas notiku agrāk nekā vēlāk, lai mēs redzētu šos labumu sasniedzam investorus, eksportētājus, lauksaimniekus, kuriem līdz šim ir bijušas problēmas iekļūt Eiropas tirgū. Tomēr es nenoliktu oficiālu termiņu. Tas, cik ātri mēs kopā visu paveiksim, arī noteiks brīdi, kad šīs sarunas noslēgsim. Līgumam, galvenais, jābūt ambiciozam un plašam," norāda Sapiro.

Vēstniece vēro arī norises Latvijā un vērtē, ka līdz ar iestāšanos ES valsts ir veikusi dažādas reformas, kas būtu interesantas arī amerikāņu uzņēmējiem, tomēr piekrīt, ka tiešo ASV investīciju Latvijā joprojām ir salīdzinoši maz. Viņa neizslēdz, ka Baltijas valstis, būdamas ES teritorijā, varētu kļūt ASV interesantas arī kā tilts uz Krievijas tirgu.

„Tas noteikti būtu iespējams. Mūsu kompānijas pilnīgi noteikti sagaida valdību atbalstu, lai varētu gan investēt, gan atvērt jaunus tirgus. Tādēļ es domāju, ka visi šie piedāvājumi ļoti palīdzētu, tā kā ASV bizness meklē jaunas iespējas gan Eiropā, gan citur," klāsta Sapiro.

Latvija Sapiro ir interesējusi vienmēr, arī tādēļ, ka viņas birojā strādā latviešu izcelsmes kolēģis, kuram pirms tikšanās ar Latvijas Televīziju viņa nosūtījusi ziņu.

Vēstniece saka, ka priecājas par iespēju pateikt Latvijas auditorijai, ka vienmēr bijusi pret PSRS okupāciju Latvijā un dzīvojusi līdzi Latvijas pārmaiņu laikiem.

"Daudzus gadus ASV, kad vien radās iespēja runāt par Baltijas valstīm vai to vārds parādījās dokumentos, ļoti strikti allaž piezīmēja, ka neatzīst Baltijas republiku piespiedu iekļaušanu PSRS sastāvā. Es tolaik biju jauna juriste Valsts departamentā un viens no maniem uzdevumiem, tā kā es strādāju ar Eiropu, bija raudzīties, lai šī piezīme būtu visos dokumentos," atklāj Sapiro.

"Es esmu ļoti priecīga par tām pārmaiņām, ko Latvija ir piedzīvojusi pēdējos divdesmit gados," saka Miriama Sapiro, un norāda, ka nekad nav šaubījusies, ka varēja būt citādāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti