Latvietis. Paralēlās pasaules

«Latvietis. Paralēlās pasaules» 2. sērija. Latvija-Igaunija

Latvietis. Paralēlās pasaules

«Latvietis. Paralēlās pasaules» 3. sērija

«Latvietis. Paralēlās pasaules» 2. sērija

Kristians Krievāns – latviešu baritons, kas gūst panākumus Igaunijā

Kristians Krievāns studiju ietvaros nokļuvis Tall­­­­inā, kur mācās akadēmisko vokālu, pasniedz nodarbības un gūst iespēju dziedāt solo Igaunijas simtgadei veltītā koncertā. Viņš ir viens no "Latvietis. Paralēlās pasaules" stāstu varoņiem. 

Uz Igauniju tukumnieku Kristianu atveda Erasmus studijas Tallinas Mūzikas un Teātra akadēmijā. Talantīgo baritonu jau sākotnēji pamanīja pasniedzēji. Viņi esot uzskatījuši, ka balsij esot liels potenciāls, ar kuru vienkārši vairāk esot jāstrādā. 

Iespēja dziedāt solo simtgadei veltītā pasākumā

Mūziķis Tallinā saņēmis unikālu piedāvājumu un iespēju uzstāties simtgadei veltītā koncertā un dziedāt solo. “Nodziedāju trīs operas partijas ļoti labu koncertmeistaru ballē, un man piedāvāja atbalstīt, patrenēt, ja vajag," stāsta Kristians. Par to  bijis jānodzied skaņdarbs “Baltieši” par godu mūsu visu simtgadei.

Šāds piedāvājums talantīgajam baritonam ir liels izaicinājums, jo jādzied par godu simtgades svētkiem visiem igauņiem, igauņu valodā, tā, lai visi saprastu: “Kāpēc viņi izvēlējās mani – es  aizvien nesaprotu! Nu, kāpēc?

Tas būtu forši, jā, nāciju vienošanās, teorētiski - jā, bet tas man prasīs daudz iemācīties to valodu tā, lai es neizskatītos pēc muļķa," situāciju klāsta mūziķis.

Lai kaut ko sasniegtu, pēc dziedātāja domām, ir jāiegulda milzīgs darbs un pūles – talants ir vien mazākā daļa, galvenais ir darbs.

Darba tikumu Kristianam iemācījis vectēvs: “Ir šausmīgi daudz jāstrādā, kā man opaps teica - 97, 98% darba, un tad tur ir kaut kāda talanta dzirksts.”

Dzīve Tallinā

Tallinā studentiem pašiem jāorganizē sava dzīve - pašiem jāsakārto nodarbību grafiks, jāsarunā pasniedzējs un jārezervē telpas. Studiju, koncertu un pasākumu steigā Kristians neaizmirst arī par Latviju. Dziedot latviešu valodā, viņš tai jūtas tuvāk, tādēļ kopā ar pianistu Džeimiju Haroldu Loftusu (Jamie Harold Loftus) vienmēr kopā izpilda latviešu mūziku.  

“Mēs spēlējam latviešu mūziku pat tad, ja man ir grūta nedēļa, un latvietis nav neviens apkārt. Mēs spēlējam to mūziku, es esmu kopā ar Emīlu Dārziņu, un tā valoda, kurā tu dziedi un kurā tu domā, nosaka lielā mērā, kas tu esi," klāsta Kristians. 

Bez studijām un koncertiem talantīgais baritons Tallinā pasniedz arī privātstundas, un saviem skolniekiem pat iemāca pa kādai rindiņai latviešu valodā, piemēram, mācot iedziedāties, izmanto melodiju un vārdus no latviešu tautasdziesmas “Jūriņ prasa smalku tīklu”.

Kristians pasniedz nodarbības

Ar dzīvi Tallinā Kristians ir apmierināts, un uz jautājumu, kā ir būt latvietim Igaunijā, viņš atbild: “Vienkārši būt labam cilvēkam, un tad tu arī vari jebkur ne tikai eksistēt, bet arī dzīvot. Ne izdzīvot, bet dzīvot.”

Dziedātāja karjera

Ne vienmēr dziedātāja karjera bijis Kristiana mērķis - savā laikā, mukdams no mūziķa karjeras, studējis vēsturi Latvijas Universitātē, un tomēr nav varējis pretoties mūzikai. Galu galā pievērsies akadēmiskā vokāla studijām. “Kāpēc gan tev pavadīt dienā astoņas stundas, uz vietas griežoties, darbā, kurā tu neredzi lielu jēgu un kas tevi nepiepilda. Tādu jautājumu es sev jau diezgan sen uzdevu. Tad tā profesijas maiņa, viss tas ceļš līdz Mūzikas Akadēmijai, caur Mediņiem līdz šejienei un atpakaļ uz Latviju noteikti.”

Dziedātājs tic, ka atgriezīsies atpakaļ Latvijā, tic liktenim un  cenšas dzīvē ieraudzīt skaisto: “Šī lieta vispār, mīlēt vai ieraudzīt skaisto, ir viena no tādām īpatnībām, kas man palīdz dzīvot un piešķir krāsu un vēlmi kaut ko darīt un no sevis dot.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt