Dienas ziņas

Konflikts nerimst, ANO nevienojas par kopīgu paziņojumu

Dienas ziņas

Ilzeskalnā un Ogrē piemin fotomākslinieku J. Gleizdu

Pētniecībai iedvesmo kaķis

Brocēnu skolniece pēc pašas kaķenes Pogas saslimšanas pēta kaķu problēmas ar urīnceļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Jau no bērnības esošā interese un rūpes par dzīvniekiem pamazām pāraugušas profesijas izvēlē – tā var teikt par Brocēnu vidusskolas 11. klases skolnieci Diānu Lasmani. Viņas iedvesmotāji ir mājas mīluļi, viņu prieki un arī likstas. Tā šī gada zinātniski pētnieciskajam darbam ierosmi deva kaķenes Pogas veselības problēmas. Darbs augstu novērtēts arī Latvijas mērogā.

Kaķenīte Poga Lasmaņu ģimenē nonāca dažādu apstākļu sakritību dēļ un pavisam drīz viņai  apritēs deviņi gadi. No neierastām vietām un svešiniekiem Poga baidās, bet ar mājiniekiem ir mīļa, murrā un labprāt guļ klēpī.

Viņas saimniecei, Brocēnu vidusskolas 11. klases skolniecei Diānai Lasmanei rūpes par dzīvniekiem ir sirds lieta, tāpēc pēdējos gados "Ēnu dienā" viņu varēja sastapt veterinārajā klīnikā Saldū. Bet Pogas veselības problēmas ar urīnceļiem deva ierosmi pētīt šādas saslimšanas dziļāk, tāpēc to izvēlējās arī par sava zinātniski pētnieciskā darba tēmu, tam dodot nosaukumu “Kaķu struvītu urolitiāze”. Pie tā strādāts aptuveni pusgadu.

"Man bija sadarbība ar Aneti Kalniņu-Beinerti, veterinārārsti, viņa man deva ziņu, kad klīnikā bija kāds kaķis ar šādiem simptomiem, es devos pie viņas uz klīniku, mēs veicām izmeklēšanu. Internetā ir ļoti daudz dažādas informācijas, bija sarežģīti, liela daļa nebija precīzi," stāstīja Diāna Lasmane.

Urīnceļu saslimšana ir viena no biežākajām kaķu veselības problēmām. Mūsdienās struvītu urolitiāze ir aptuveni 45% kaķu.

Diānas darba vadītāja skolotāja Margita Skrastiņa neslēpa, ka bijis arī daudz pašai jāpēta par šo tēmu, latviešu valodā bijis maz pieejamu zinātnisko publikāciju, vairāk angliski. Bet lielākais prieks esot par Diānas uzcītību.

"Mācējusi analizēt literatūru, atrast, komunicēt, uzstāties, pašai veikt mikroskopēšanu, urīnpūšļa apskati sonogrāfā, viņa ir ieguvusi vairāk visā tai darbībā," stāstīja skolotāja. 

Diānas mamma stāstīja, ka meitai jau no bērnības patikuši dzīvnieki, savulaik bijusi aizrāvusies ar jāšanas sportu, bet tagad mājās bez Pogas ir arī suns, šinšila un ezis.

"Zinātniski pētnieciskajā darbā es piedalījusies neesmu, rašanās procesā man Diāna kaut kad paprasīja, vai varu pārlasīt šo, kad ar piekto reizi nevarēju izlasīt vārdu urolitiāze, ko tagad varu, atmeta ar roku un teica – es visu darīšu pati," teica Diānas mamma Jolanta Lasmane.

Darba izveidē iegūtās zināšanas Diāna izmantos savā profesijā, jo pēc 12. klases viņa dosies studēt veterinārmedicīnu. Brocēnu vidusskolā priecājas par audzēkņu sasniegumiem šā gada zinātniski pētnieciskajos darbos. Valsts mērogā trešo pakāpi ieguvuši trīs skolēni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti