Lai gan Jurgelāns ir Latvijas pilsonis, sākoties karam, nevienu mirkli nebija doma, ka kopā ar sievu, kura ir no Poltavas, varētu braukt atpakaļ uz Latviju.
"Pirmajā naktī, kad četros no rīta jau sākās trauksmes signāli Poltavā, mēs no tā arī pamodāmies. Varēja dzirdēt, kā raķetes lido pāri Poltavai ,un es domāju, ka man ir jāpalīdz Ukrainai," tā tagad kara sākumu atceras latviešu karavīrs.
Viņa galvenais uzdevums ir palīdzēt būvēt dažādas fortifikācijas sistēmas – rakt tranšejas. "Militāristi to ļoti labi sapratīs – tas ir brigādes otrais ešelons," par savu lomu ukraiņu aizsardzības spēkos paskaidroja Jurgelāns.
"Pēdējās divas nedēļas intensīvi lija. Ja kāds ir Ukrainā bijis, tad ļoti labi zina, ko nozīmē melnzeme. Tas ir vēl trakāk nekā mūsu mālainās Latvijas zemes. Jo tad vienkāršai kaujas tehnikai ir ļoti grūti to šķērsot," pastāstīja Jurgelāns, skaidrojot iespējamo iemeslu, kāpēc Ukrainas spēki nedodas pretuzbrukumā.
Tāpat arī okupantu labā "strādā" salīdzinoši efektīvā dronu izmantošana, kas Krievijas karavīriem palīdz iegūt informāciju par Ukrainas spēkiem un to pārvietošanos.
Latvijas medijos izskanējusi pretrunīga informācija par to, vai ierakumu sveces, kuru gatavošanā iesaistījušies daudzi Latvijas iedzīvotāji, ir patiesi vajadzīgas. Stāstot par kara ikdienu, Jurgelāns gan mazināja bažas, sakot, ka ierakumos tādas patiesi noder.
"Tās sveces bija ļoti vajadzīgas, jo pēc būtības ir vienīgā lieta, ko varēja tā reāli, ja cilvēks atrodas viens pats pozīcijā, izmantot. Tur nevar ugunskuru uztaisīt vai blindāžā paslēpties," viņš skaidroja. Ierakumu sveces tad ir praktiski vienīgais, kas palīdz sasildīties vai pagatavot maltīti.
Vērtējot iekšējās drošības situāciju Latvijā, Jurgelāns uzskata, ka mēs esam pārāk toleranti. "Es domāju, ka jebkura darbība, kas bremzē Latvijas attīstību, tai skaitā drošību, ir sodāma," viņš uzskata. "Ja tev iesit pa vienu vaigu, pagriez otru? Es domāju, šis princips būtu jāpārtrauc."
KONTEKSTS:
ASV martā paziņoja, ka piegādās Ukrainai "Abrams" tankus līdz rudenim. Tankus, militārās lidmašīnas un tālās darbības raķetes Ukraina lūdz sabiedrotajiem, lai sevi spētu aizsargāt un arī īstenot ofensīvu. Turpinās dažāda militārā aprīkojuma piegādes Ukrainai un darbs pie šo piegāžu paātrināšanas.
Vairāki analītiķi aizvien biežāk runā par gaidāmo Ukrainas pretuzbrukumu.
Krievija karu pret Ukrainu sāka 2022. gada 24. februārī pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēles. Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu.