Māris Rīmenis: Smogs Melburnā un divu nedēļu teniss visaugstākajā līmenī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

”Australian Open” Melburnā ir gada pirmais lielais notikums tenisā, viens no četriem ”Grand Slam” turnīriem. Šogad tam īpašs fons tiešā un pārnestā nozīmē, jo pēc lielajiem ugunsgrēkiem Austrālijā bieži vien arī Melburnā jūtams spēcīgs smogs, kas dažkārt pat traucēja aizvadīt kvalifikācijas turnīra spēles. Bija pat sportisti, kam radās elpošanas problēmas, taču turnīrs Melburnā notiks tik un tā. Sākums pirmdien un spēles turpināsies divas nedēļas, vienspēļu pamatturnīrā ir 128 dalībnieki, no Latvijas dāmu turnīrā spēlēs Anastasija Sevastova un Aļona Ostapenko, vīriešiem kvalifikāciju pārvarējis  Ernests Gulbis, kuram turklāt šogad ir vislielākā spēļu prakse no mūsējiem.

”Grand Slam” visi cenšas būt labākajā formā, te vislielākā nauda, prestižs un arī vērtīgākie reitinga punkti. Neviens otram te neko nedāvina, katrs punkts jāizcīna, turklāt  nereti milzīgā karstumā un šogad arī visai dūmakainā gaisā pēc ugunsgrēkiem.

Pērn vīriešu konkurencē uzvarēja Novāks Džokovičs, sievietēm – japāniete Naomi Osaka. No Latvijas tenisistiem vistālāk tika Anastasija Sevastova, kura astotdaļfinālā spraigā spēlē zaudēja nākamajai čempionei Osakai. Aļonai Ostapenko turnīrs bija neveiksmīgs, Ernests Gulbis teicami sāka spēli pret slaveno Stanu Vavrinku, pārliecinoši uzvarēja pirmajā setā, bet vēlāk iedzīvojās savainojumā un cīņu nepabeidza.

Kopējais balvu fonds jau pārsniedz 71 miljonu Austrālijas dolāru, un šogad, salīdzinot ar pērno sezonu, tas  pieaudzis par 13,6 procentiem.

Tenisā krīzes nav un honorāri ir lieli, uzvarētājs vienspēlēs saņem 4,12 miljonus Austrālijas dolāru, kas ir aptuveni 2,5 miljoni eiro. Pat zaudētāji pirmajā kārtā saņem gana daudz, 90 tūkstošus Austrālijas dolāru, bet līdz pirmajai kārtai vēl jātiek. Pasaulē ir simtiem tūkstoši tenisistu, bet pamatturnīrā var spēlēt tikai labākie 128. Katrā mačā ir ne tikai divu tenisistu savstarpējā spēle tīri fiziski, bet arī īsta raksturu un psiholoģijas drāma. Pat lielajiem meistariem reti kad izdodas vienādi augstā līmenī aizvadīt visu maču, bet svarīgi, kā nospēlē atbildīgākajos brīžos un cik ātri tiec pāri vājuma brīdim.

Sieviešu turnīrā favorītu  daudz. Mājiniece Ešlija Bārtija, japāniete Naomi Osaka, čehiete Karolīna Pliškova, rumāniete Simona Halepa, protams, arī amerikāniete Serena Viljamsa.

Ostapenko šogad vēl nav spēlējusi, sagatavošanās grafiku izjauca traģēdija ģimenē, tēva nāve. Grūts pārlidojums no Jaunzēlandes atpakaļ uz Latviju, atkal atgriešanās Dienvidu puslodē, šoreiz jau Austrālijā. Dubulti smaga aklimatizācija, nemaz nerunājot par psiholoģisko triecienu. Mēs tomēr

ceram, ka Aļona var izšaut arī šoreiz, sadarbība ar franču treneri Marionu Bartoli ir laba,

to jau pierādīja pērnās sezonas nogale. Ostapenko pirmajā kārtā spēlēs pret kvalifikāciju pārvarējušo ranga otrā simta krievieti Ludmilu Samsonovu, taču pēc tam otrajā kārtā uzvarētāja, visticamāk, tiksies ar šveicieti Belindu Benčicu, kura izlikta ar sesto numuru.

Anastasija Sevastova šogad jau divreiz zaudējusi pirmās kārtas spēlēs, taču pretinieces bija gana spēcīgas, kas reitingā pat augstāk – Kenina un Vekiča. Pērn Sevastova lieliski spēlēja gada sākumā, bet kopš astotdaļfināla sasniegšanas Parīzē nekā diža, jo arī uzvara Jūrmalas WTA 250 turnīrā bija patiesībā plānojama pēc reitinga, nebija jau Lielupē tik spēcīgs sastāvs. Nastjai  dažkārt bija problēmas ar veselību, kas traucēja parādīt vislabāko sniegumu, dažkārt it kā muguras dēļ savilka kāju. Viņa ir stabila joprojām, taču jācer, ka viss būs kārībā arī tīri fiziski.

Izloze Sevastovai ir smaga, jo jau pirmajā kārtā jāspēlē pret mājinieci Aļju Tomljanoviču,

kas nav daudz zemāk reitingā. Uzvarētāja visdrīzāk nonāks pret Garvinju Muguruzu otrajā kārtā, trešajā kārtā šajā izlozes zarā jābūt ukrainietei Elinai Svitolinai. Pret Tomljanoviču iepriekšējās divās savstarpējās spēlēs gan Sevastova vinnējusi.

Ir vairākas spēlētājas, kam šogad jāpievērš īpaša vērība, un pirmā mēraukla būs jau Melburnā. Šo spēlētāju sarakstā noteikti ir 18 gadus vecā amerikāniete Amanda Aņisimova, ar kuru joprojām strādā arī mūsu treneris Andis Juška.

Viņš jau bija Aņisimovas komandā ”French Open” Parīzē, kur jaunā amerikāniete pērn sensacionāli sasniedza pusfinālu un tajā bija ļoti tuvu uzvarai pret nākamo čempioni Ešliju Bārtiju. Aņisimova ar lielām cerībām gaidīja ”US Open”, bet neilgi pirms turnīra nomira viņas tēvs un tenisiste no līdzdalības Ņujorkā atteicās. Sezonas noslēgums bija psiholoģiski smags, iepriekšējais galvenais treneris  kolumbietis Heims Kortess arī  aizgāja, un rudenī Aņisimova sāka strādāt ar slaveno argentīnieti Karlosu Rodrigesu. Viņš trenējis daudzas slavenības, bet veiksmīgākā sadarbība noteikti bija ar pasaules pirmo raketi beļģieti Žustīnu Enānu un arī ķīnieti, ”Grand Slam” turnīru čempioni Na Li. Rodrigess nu jau kādu laiku strādā ar Aņisimovu un izteicies, ka sportiste viņam daudzējādā ziņā atgādina Enānu, katrā ziņā viņas tehniskais arsenāls un arī potenciāls laukumā ir milzīgs.

Rodrigesam ir līgums ar Aņisimovu līdz “Australian Open” beigām, pēc tam tas tiks pārskatīts, mūsu Andis Juška ir kā otrais treneris un sadarbojas ar amerikānieti jau ilgāk. Attiecības ar sportisti esot ļoti labas,

Andis tic Aņisimovas iespējām un jau atteicies no dažiem finansiāli ļoti vilinošiem piedāvājumiem pat no pasaule šībrīža TOP 10 spēlētājām.

Jācer, abu sadarbība turpināsies, Andis nav iesācējs trenera amatā profesionālajā tenisā, un gan jau viņš ar laiku kļūs arī par galveno kādai izcilai spēlētājai. Darbs kopā ar Aņisimovu ir ļoti interesants, un katrā ziņā līdz šim tas arī nozīmējis sportistes kāpšanu uz augšu profesionālajā reitingā. Pat pērn sezonas nogalē spēlējot ļoti reti, Aņisimova pasaules reitingā šonedēļ  ir 22. vietā, Andis ar viņu kopā ir Austrālijā  un nesen bija arī Jaunzēlandē. Oklendā Amanda tika līdz pusfinālam, kur zaudēja slavenajai Serenai Viljamsai. No citam jaunajām tenisistēm vēl interesanti būs vērot šveicieti Belindu Benčiču, amerikānietes Sofiju Keninu un Koriju “Koko” Gaufu, ukrainieti Daianu Jastremsku, čehieti Markētu Vondrušovu.

Par Ernestu Gulbi daudziem laikam vairs nebija lielu cerību, tomēr viņa bilance šogad ir krietni pozitīva – piecas uzvaras un tikai viens zaudējums.

Pārliecinoši pārvarēta kvalifikācija Melburnā, visgrūtākais mačs laikam bija otrajā kārtā pret argentīnieti Federiko Koriju. Pēc smagi zaudētā otrā seta Gulbis tomēr nesalūdza, cīnījās līdz galam un arī uzvarēja. Izšķirošajā kārtā arī parādīts raksturs – pret visai meistarīgo indieti Prajnešu Gunešavranu atgūts breiks pirmajā setā, galotnē pārliecinošs sniegums taibreikā un otrajā setā jau liels pārsvars. Lai ko arī daži neteiktu, Gulbis ir labā fiziskā formā un cīnās, ja ar veselību viss būs kārtībā, viņš vēl par pārsteigt, ne tikai Melburnā vien. Pamatturnīrā pirmais pretinieks Ernestam gan ļoti nopietns - Kanādas otrā rakete Felikss Ožērs-Aliasims, kurš pasaules rangā ir 22. vietā, pērn sasniedza Maiami "Masters" pusfinālu un pārspēja Gulbi pirmajā kārtā Štutgartē.

Vīriešiem joprojām trīs lielie favorīti ir varenie Novāks Džokovičs, Rafaels Nadals un Rodžers Federers.

Vistuvāk viņiem krievu jaunais talants Daniils Medvedevs un austrietis Dominiks Tīms. Vēl no jaunajiem jāmin Stafanos Cicips, Andrejs Rubļevs, Aleksandrs Zverevs, Mateo Beretīni, Deniss Šapovalovs. Šogad, iespējams, kādam citam bez lielā trijnieka beidzot izdosies uzvarēt ”Grand Slam” turnīrā, taču teorētiski lielākas iespējas to izdarīt būs Ņujorkā, nevis sezonas pašā sākumā. Ja Nadals vesels, to ļoti grūti īstenot  māla segumā Parīzē, savas specifikas dēļ arī zāles laukumos Vimbldonā. Kādreiz jau līderu maiņa notiks, nekas nav mūžīgs.

Gaidīsim interesantas spēles divu nedēļu garumā Melburnā, pārraides augu dienu "Eurosport" kanālos, vēl interesantas  aktuālās studijas starp tām. ”Game, Shett & Mats” kopā ar Barbaru Šetu un Matsu Vīlanderu, ”Matchball Beker” kopā ar leģendāro vācieti Borisu Bekeru, reizēm kādu etīdi izspēlēs arī amerikānis Džons Makinrojs. Tenisa cienītājiem šis būs aizraujošs laiks, būtu tik vaļa visu noskatīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti