Māris Rīmenis: Brīdis pirms lielā izaicinājuma Parīzē

Jau šosvētdien Parīzē sāksies šī gada otrais ”Grand Slam” tenisa turnīrs ”French Open”. Kvalifikācija tūdaļ būs aizvadīta, pamatturnīra izloze jau  notikusi. Varam palūkoties, kāds tad varētu būt šī gada turnīrs ”Roland Garros” laukumos, un ko varam sagaidīt no mūsu abām labākajām tenisistēm.

128 tenisisti vienspēļu pamatturnīrā – lai kļūtu par čempionu, jāuzvar septiņos mačos pēc kārtas. Tik tālu viss skaidrs. Formula vienkārša un saprotama, bet ne jau viss notiks bez pārsteigumiem  arī šogad. Pērn par lielāko parūpējās mūsu Aļona Ostapenko, kļūdama par pirmo neizlikto tenisisti mūsdienās, kas uzvarējusi ”French Open”, turklāt arī līdz tam brīdim Aļonai nebija neviena čempiones titula WTA turnīru līmenī.

Šogad turnīra kopējais balvu fonds pieaudzis par astoņiem procentiem un sasniegs 39 miljonus eiro, vienspēļu uzvarētāji saņems 2,2 miljonus eiro. Par spēlēšanu vien un zaudējumu pirmajā vienspēļu kārtā pienākas 40 tūkstoši eiro. Daudz, bet pie spēlēšanas vēl jātiek, un arī izlauzties cauri kvalifikācijai nepavisam nav viegli. Vēl ir trīs jauni vai pilnībā atjaunoti laukumi ”Roland Garros” kompleksā, daži citi uzlabojumi, bet tieši sportiskajā ziņā jāpiemin viens. Spēlētājiem nu starp bumbu izspēlēm būs 25 sekundes laika, ne 20, kā bija līdz šim. Līdz ar to  nedaudz vairāk laika atvilkt elpu un sagatavoties nākamajai izspēlei, spraigos mačos tas noteikti ietekmēs visas spēles kopējo laiku. No otras puses – par laika pārkāpumu tiesnešiem norādīts striktāk piešķirt brīdinājumu spēlētājiem, kas var rezumēties ar atņemtu punktu.

Aļona Ostapenko šo turnīru sāks kā piektā labākā tenisiste pasaules reitingā kopumā,

taču tieši šogad viņa pēc reitinga ir 14.vietā. Anastasija Sevastova kopējā reitingā ir 20., bet šogad par vienu pakāpienu augstāk. Svarīgi izvērtēt, kā tad abas mūsu līderes spēlējušas pēdējā laikā tieši māla seguma laukumos. Aļona Ostapenko nupat Romas turnīrā tika līdz ceturtdaļfinālam, kur īstā drāmā vairāk nekā trīs stundu mačā piekāpās Marijai Šarapovai no Krievijas. Pirms tam Madridē bija zaudējums jau pirmajā spēlē rumānietei Begu, Štutgartē ceturtdaļfinālā Aļona piekāpās Karolīnai Plīiškovai.

Sevastova Romā astotdaļfinālā trijos setos zaudēja dānietei Vozņacki, Madridē zaudēja jau otrajā mačā Bertensai no Nīderlandes, Čarlstonā tika līdz pusfinālam, kur piekāpās vācietei Georgesai. Abām gājis visai līdzīgi, bez ļoti spožiem panākumiem, taču abas būs gatavas spēlēm Parīzē, un abas būs izlikto spēlētāju vidū.

Ostapenko, protams, atbildības nasta ir lielāka, jāaizstāv pērn iegūtais tituls.

Tas nebūs viegli, par uzvaru ”Grand Slam” pienākas 2000  reitinga punktu, taču jākoncentrējas katram mačam. Ja nebūs negaidītas neveiksmes turnīra sākumā, tad tik un tā vajadzētu saglabāt vietu labāko desmitniekā, tās pārējās tenisistes nemaz tik tuvu nav. Tad izcili jānospēlē kādai no otrā desmitnieka spēlētājām. Tiesa, pašām labākajām Parīzē punktu būs krietni vairāk nekā tām, kas izstājas ātrāk. Turnīra čempionei tātad 2000 punkti, finālistei - 1200, pusfinālistēm - 720, ceturtdaļfinālistēm – 360 un astotdaļfinālistēm - 180. Līdz ar to ar katru kārtu punktu starpība paliek arvien lielāka.

Par galveno favorīti daudzi uzskata pasaules reitinga un šīs sezonas līderi  rumānieti Simonu Halepu,

taču viņa tomēr vēl nekad nav uzvarējusi nevienā no ”Grand Slam” turnīriem. Pērn Halepa tieši finālā zaudēja mūsu Ostapenko, turklāt  bija uzvarējusi pirmajā  setā un otrajā ieguvusi pārsvaru 3–0. Tas liecina, ka mentāli Halepa  var neizturēt arī šoreiz. Atkal spēlē Serena Viljamsa, viņu jebkurā gadījumā arī jāņem vērā, tāpat augstu kotējas Marijas Šarapovas, Garvinjes Mugurusas un Elinas Svitolinas izredzes. Vēl nedrīkst aizmirst Viktoriju Azarenku, kura beidzot  no Amerikas atgriežas Eiropas laukumos pēc juridiskām cīņām par savu bērnu ar bijušo vīru.

Pēc daudzām prognozēm Aļonas izredzes ir sestā, septītā vieta augstākais,

taču mēs paši ļoti labi zinām, ka prognozēt Ostapenko sniegumu laukumā bukmeikeriem nav viegli. Viņa var patīkami pārsteigt un to jau ir pierādījusi izšķirošajās turnīra fāzēs, tikpat labi var gadīties arī kāda neveiksmīga diena jau turnīra sākumā pret kādu neparocīgu sāncensi. Šogad Aļona var kļūt  par otro vēsturē aiz beļģietes Žustīnes Enānas, kas aizstāvējusi iepriekšējā gadā iegūto titulu Parīzē, vairāk šādu gadījumu sievietēm mūsdienu tenisā nav. Pirmā spēle Aļonai pret ukrainieti Katerīnu Kozlovu, toties jau otrajā kārtā ir iespēja tikties ar Viktoriju Azarenku, un tas jau varētu būt grandiozs mačs. Vēl šajā  izlozes zarā ir čehietes Štricova un Siņakova, tāpat krieviete Makarova, un

jebkurā gadījumā sākuma stadija Aļonai nebūs viegla.

Sevastovas izredzes neatkarīgie apskatnieki nevērtē tik augstu, bet Nastja var būt ļoti stabila un pacietīga laukumā, un mēs gaidām veiksmīgu spēli arī Parīzē. Tas īsti neizdevās pērn, zaudējums trešajā kārtā horvātietei Petrai Martičai. Pēdējā laikā lielajos turnīros Sevastovai parasti nav veicies ar izlozi. Šoreiz pirmajā kārtā būs jātiekas ar kādu no kvalifikācijas veiksminiecēm, viņas izlozes zarā ir arī  ”US Open” pērnā gada čempione Sloana Stīvensa, tāpat itāliete Kamila Džordži.

Joprojām lielais nezināmais sieviešu turnīrā ir slavenā Serena Viljamsa. Pēc bērna piedzimšanas šis būs viņas pirmais patiesi lielais turnīrs, jo pavasarī Indianavelsā un Maiami viņa ne tuvu nebija labākajā formā. Skatīsim, kā veiksies tagad, neilgi pēc karalisko kāzu apmeklējuma Londonā. Serena nu pasaules reitingā  no pirmās vietas noslīdējusi uz 453. un nav izlikto vidū. Starp citu, pret to protestēja pat daudzas izliktās spēlētājas, jo nu ikvienai bija iespēja jau pirmajā (vai otrajā, trešajā kārtā) tikties ar Serenu. Lai kādā formā arī nebūtu šī slavenā tenisiste, tas ir bīstami ikvienai, un šoreiz to pirmajā kārtā izbaudīs čehiete Kristīna Plīškova, Karolīnas dvīņu māsa. Marija Šarapova pat norādīja, ka tas būtu saprotams fakts, ja Serena būtu izlikto vidū, kā nekā viņa pirms pauzes bija pirmā. Nolikumā ir pat tāds punkts, ka pasaules topa atlētiem pēc ilgākas pauzes var tikt piešķirts izliktā spēlētāja statuss, bet ”French Open” rīkotāji to neizmantoja.

Ernestam Gulbim šogad  pirmo reizi pēdējās 11 sezonās bija jāspēlē kvalifikācijā, reitingā viņš tikai otrajā simtā.

Pēdējā turnīrā Bordo bija progress, bet arī kvalifikāciju Parīzē pārvarēt nav viegli pat bijušajam ”Roland Garros” pusfinālistam un ceturtdaļfinālistam. Pēdējo reizi pasaules reitinga labāko simtniekā Gulbis bija pirms gandrīz diviem gadiem, 2016.gada augustā. Vēlāk dažādi savainojumi un neveiksmes tenisa laukumā, un šī zemā reitinga dēļ Gulbis pat netiek klāt lielajos pamatturnīros. Par laimi, vismaz kvalifikācijā kā bijusī zvaigzne Gulbis tiek spēlēt lielākās arēnās ar TV translācijām. Pirmā kvalifikācijas kārta Parīzē pārvarēta, otrā arī, taču ceturtdien pret itālieti Travalju gāja kā pa celmiem. Pēc uzvarēta pirmā seta otrā seta taibreikā bija četras mačbumbas pēc kārtas, bet Gulbis atslābinājās un zaudēja setu, toties negaidīti bija pārliecinoši labāks izšķirošajā setā. Skarba, bet derīga mācība, kopumā viņa sniegums pirmajās divās spēlēs nebija slikts.

Vīriešiem galvenais favorīts joprojām paliek Rafaels Nadals – vienīgais tenisists pasaulē, kas kādā no ”Grand Slam” turnīriem uzvarējis jau desmit reižu,

un tas noticis tieši ”French Open”. ”Roland Garros” laukumos Rafa ir uzvarējis 81 vienspēli un zaudējis tikai Robinam Sederlingam astotdaļfinālā 2009.gadā un Novākam Džokovičam 2015.gadā ceturtdaļfinālā, fenomenāla statistika (te neietilpst izstāšanās traumas dēļ bez spēles 2016.gada trešajā kārtā).

Rodžers Federers arī šogad Parīzē nespēlē un gatavojas Vimbldonai, tā īsti atlabis vēl nav Novāks Džokovičs, joprojām nespēlē Endijs Marejs, un kaut cik nopietni Nadalu visreālāk varētu apdraudēt Aleksandrs Zverevs, Dominiks Tīms, Huans Martins del Potro, varbūt vēl Ciličs, Dimitrovs, Gofēns un Švarcmans. Katrā atsevišķā spēlē šis apdraudējums varētu būt reālāks, bet vai visā turnīrā kopumā? Lai nu kā, neviens no pretiniekiem māla laukumos nav tik stabils un pacietīgs kā Nadals. Ja Rafam nebūs veselības problēmu turnīrā, viņš varētu uzvarēt Parīzē arī šogad, un tad jau tortē būs jāiededz 11 svecītes.