Sadaļas Sadaļas

Aktuāli

VARAM departamenta direktore Ingūna Urtāne par VSS zemes izmantošanas plānu

Aktuāli

Mediju uzraugs un politiķi situāciju Latvijas Radio vērtē kā satraucošu

Komentārs. Ina Strazdiņa par Eiropas Savienības attiecībām ar Donaldu Trampu

Ina Strazdiņa: Trampa faktors Eiropā

Donalds Tramps, kopš sēdies ASV prezidenta krēslā un pieņēmis vairākus skandalozus lēmumus, ir kļuvis par Eiropas mediju un pat humora šovu galveno varoni. Interneta vietnes jau aplidojuši vairāku Eiropas valstu veidoti videoklipi, kuros parodēta Trampa balss un viņa lozungs „Amerika first!” jeb „Amerika pirmā!”.

Taču tam visam blakus politiķi, eksperti, žurnālisti nemitējas domāt par to, ko īsti Donalda Trampa politika Eiropai nesīs, kas notiks ar brīvās tirdzniecības līgumu, kas palicis pusratā, un citām līdz šim iedibinātajām attiecībām. Jau maijā Trampu gaida ierodamies NATO samitā Briselē.

Esmu vilcienā dziļi Lielbritānijas laukos. Lai īsinātu laiku, stacijā iepriekš iegādājos kaudzīti ar avīzēm, lai uzzinātu, par ko runā britu mediji, kas satrauc šejienes sabiedrību, vai briti domā par vēl ko bez slavenā „Brexit” jeb izstāšanās no Eiropas Savienības.

Kamēr gar logu slīd miegaina rīta ainava un biezā miglā ietinušies sarkani ķieģeļu nami, dzīvžogi un ganāmpulki, uz vilciena galdiņa pretī cits pēc cita brēc virsraksti. Pirmo un iekšlapu varonis ir ASV prezidents Donalds Tramps.

Anglijā esmu brīdī, kad no vizītes Baltajā namā tikko atgriezusies britu premjerministre Terēza Meja, un mediji ir līdz pēdējam kauliņam izķidājuši ne tikai to, kāpēc vispār vajadzēja braukt laikā, kad Tramps bez žēlastības pārtrauc starptautiskus līgumus, aizcērt durvis septiņu valstu pilsoņiem tāpēc, ka viņi ir musulmaņi, iepriekš ļoti nicīgi izteicies par sievietēm un atbalsta spīdzināšanu, bet arī izanalizējuši abu politiķu ķermeņa valodu, žestus un to, kāpēc Tramps, kā redzams fotogrāfijās, pieķēries Terēzas Mejas rokai, secinot, ka viņam ir viena no retām fobijām pasaulē, proti, bailes kāpt pa kāpnēm. Karikatūru asumu te pat grūti aprakstīt.

Britu mediji ir nežēlīgi, taču kopš Trampa stāšanās amatā ne tikai Karaliste ir ar asu mēli. Teju ikvienas Eiropas valsts humora šovs un asprātīgi cilvēki vispār ir uzskatījuši par goda lietu izveidot savu videoklipu, apspēlējot Trampa slaveno frāzi „Amerika First!” jeb „Amerika pirmā!” ar lielisku ASV prezidenta balss atdarinājumu.

Visu iesāka Nīderlande, piesakoties būt par otro, ja reiz Amerika ir pirmā.

Tad Vācija, Portugāle, Dānija, Itālija, Luksemburga, Šveice, Slovēnija, Bulgārija, arī mūsu kaimiņvalsts Lietuva.

Un galu galā ir radīta pat vesela mājaslapa angļu valodā – „Every second counts” jeb „Katrs otrais skaitās”. Tajā atainota pasaules karte ar valstu videoklipiem, kas parodē Trampu.

Visos klipos ironiskā gaismā parādītas valstu stiprās un vājās puses, stereotipi un lietas, kas varētu, tā sacīt, patikt ASV prezidentam.

Taču blakus šiem jokiem rit ne būt ne tik smieklīgā īstā dzīve. Pēc sarunām ar diplomātiem un zinošiem cilvēkiem gan Briselē, gan tiem, kuri strādā galvaspilsētās, secinu, ka Eiropas Savienības un ASV attiecības raksturo milzu neskaidrība un savā ziņā juceklis.

Tas bija vēsturē nebijis notikums, kad aizvadītajā nedēļā Eiropas valstu līderi sanāksmē Maltā apsprieda ASV prezidenta politiku. Tobrīd par durvju slēgšanu pilsoņiem, lielākoties no musulmaņu valstīm. Un uztraucas ne tikai valstu vadītāji. Saceļas arī sabiedrība. Britu kaimiņi īri parakstījuši publisku petīciju, kurā aicināts premjerministram Endam Kenijam nebraukt uz Svētā Patrika dienas svinībām Baltajā namā, kur Īrijas valdības vadītāji ciešo saikņu vārdā ar ASV ir devušies jau pēdējos piecdesmit gadus.

Lai kādas būtu atsevišķu valstu reakcijas, mani personiski interesē, kādēļ Tramps vēl nav trekni pārsvītrojis Eiropas Savienības un ASV Brīvās tirdzniecības līgumu, kas bija viens no viņa priekšvēlēšanu laika kritikas mērķiem.

Kā zināms, viņš ir parakstījis dokumentu par Savienoto Valstu izstāšanos no Klusā okeāna reģiona brīvās tirdzniecības līguma. Vai tiešam Eiropas Savienība vismaz šajā ziņā viņam nešķiet bezjēdzīgs veidojums?

Taču atkal, no sarunām ar procesiem tuvu stāvošiem cilvēkiem, saprotu, ka viss nebūt nav tik vienkārši, un Tramps, visticamāk, nesteidzas šeit pārraut saiknes, jo no tiesas domā, ka līdz ar „Brexit” un augošo populisma vilni Eiropas bloks tiešām agri vai vēlu sabruks.

Skaidrs, ka par spīti šim dīvainajam attiecību laikam, kurā, manuprāt, Eiropas līderi kavējas apciemot Balto namu, lai neizskatītos kā Eiropas vērtību nodevēji un neriskētu tapt mediju un sabiedrības nosunīti pašmājās, Tramps agri vai vēlu brauks uz Eiropu. Un tik ilgi nemaz nebūs jāgaida. Maija nogalē Briselē būs NATO līderu samits. Tur ASV prezidents būs aicināts un arī gaidīts. Īsi pēc tam Itālijā notiks G7 līderu sanāksme. Grūti iedomāties, ka pa ceļam ASV prezidents neiegriezīsies arī Eiropas Savienības institūcijās.

Taču līdz tam, iespējams, piedzīvosim vēl jaunus videoklipu cienīgus manevrus.

Tiesa, Trampa faktoram ir arī pozitīvas iezīmes. Vairākās valstīs, kur iedzīvotājiem nav pieņemama viņa politika, sarūk atbalsts radikāliem un eiroskpetiskiem politiskajiem spēkiem, kas simpatizē Trampam.

Ironiskā kārtā Tramps, kurš solās dibināt ciešākas attiecības ar Krieviju, var galu galā izrādīties Eiropas vienotības atdzīvinātājs, jo jau tagad ir sarosījušās valodas par pašu resursu meklēšanu, piemēram, aizsardzībai, cīņai ar terorismu, ciešāku kaimiņattiecību veidošanu.

Eiropas Savienībai šobrīd svarīgi ir noturēties vienotai - kā ikvienā krīzē, un attiecības ar ASV īsti citādi patlaban nosaukt nevar.    

Jāpiebilst, ka ceturtdien vakarā sociālajos tīmekļos parādījās arī ironisks video par Latvijas piedāvājumu ASV prezidentam Donaldam Trampam, kurā viņam norādīts, ka Latvija ir varenākā Baltijā, ka te dzīvo skaistākās meitenes un latvieši ir lieliski imigranti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt